کوه دالامپر

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر است. کشورعزیزمان ایران  در کنار تاریخ کهن خود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب نیز دارد. این ویژگی موجب شده است تا در جای جای این کشور جاذبه های طبیعی فراوانی را ببینیم. دریاچه ها، جنگل ها، بیابان ها، دشتها، کوه ها و…. هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند. نکته اینجاست که ایران جزء محدود کشورهایی می باشد که چنین تنوع جغرافیایی دارد. کوه دالامپر یکی از جاذبه های طبیعی شمال کشور می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از زیبایی های این کوه به شما بگوییم

کوه دالامپر کجاست؟

کوه دالامپر دقیقا در نقطه مرزی سه کشور ایران، عراق و ترکیه قرار گرفته است. به طوری که اگر به بالای کوه صعود کنید میتوانید قسمتی از خاک این سه کشور را ببینید. کوه دالامپر در منطقه ای به نام سیلوانا که به معنی محل پرواز عقابها می باشد قرار دارد. این کوه در استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه، بخش سیلوانه، دهستان مرگور واقع شده است.

فاصله کوه تا ارومیه ۴۵ کیلومتر

فاصله کوه تا اشنویه ۳۵ کیلومتر

ارتفاع و سایر اطلاعات جغرافیایی کوه

کوه دالامپر با ارتفاع ۳۴۴۹ متر جزء کوه های نسبتا بلند ایران محسوب می شود. از کوه های اطراف دالامپر میتوان به کوه بز سینا و بنجول اشاره کرد

این کوه در رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.از دیگر کوه های ارومیه میتوان به کوه سیر اشاره کرد.

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

راه دسترسی به کوه دالامپر

برای رسیدن به کوه باید از مسیر کوهستانی که از شهر سیلوانه می گذرد عبور کنید. این مسیر از شهر سیلوانه می  گذرد و به شهر دیزج می رسد؛ سپس از روستاهای کسیان، کوله بهی و درنهایت سوله دوکل عبور می کند و به کوه می رسد.اگر چه این کوه در کنار مرز می باشد اما از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی ندارد و کوهنوردان و گردشگران با هیچ خطری رو به رو نیستند.

نام های دیگر

از دیگر نام های کوه دالامپر میتوان به کوه دالانپر نیز اشاره کرد. به طور کلی اطلاعات دقیق از علت نامگذاری این کوه وجود ندارد.اما دریاچه ای نیز با همین نام بر روی این کوه قرار گرفته است.

معرفی کوه

این کوه با داشتن یخچال های طبیعی چند هزارساله و همچنین دریاچه هایی مثل دالامپر، بنچول و دیمه شناخته میشود.ذوب شدن برفهای این کوه در فصل بهار موجب شکل گیری یک رود پرآب میشود که در دامنه آن به ابشاری بزرگ به نام سوله دوکل که به معنای آبشار مه آلود می باشد می رسد.

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

بهترین زمان برای بازدید از کوه

با فرار رسیدن بهار و تابستان، برف های کوه آب شده و چشمه ها و رودهای  بسیار زیاد و زیبایی را خلق می شود. در نتیجه با سفر در این فصل میتوانید لذت بیشتری را ببرید.

جاهای دیدنی اطراف کوه

دریاچه دالامپر

آبشار سوله دوکل

روستای کچله

گونه های جانوری کوه دالامپر

خرس قهوه ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش ، بز کوهی، عقاب و… از جمله حیوانات موجود در کوه می باشند.

گونه های گیاهی کوه دالامپر

پوشش گیاهی این کوه مانند سایر کوه های زاگرس است. گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در کوه دالامپر به وفور یافت می شوند

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

قلعه هلاکوخان

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان است که تاریخ کهن ایران در جای جای این کشور آثاری به یادماندنی برجای گذاشته است.  قلعه های زیبا و استوار یک دسته از این آثار را شکل داده اند. در این مقاله به بررسی قلعه هلاکوخان می پردازیم.

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.

کلیسای ننه مریم

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند،

دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها