کاروانسرای سنگی صائین

کاروانسرای سنگی صائین یکی از آثار باستانی و جاهای دیدنی اردبیل است که متعلق به دوران صفویه می‌باشد. این کاروانسرا کمی از شهر فاصله دارد و در شهرستان نیر واقع شده است. شاه عباس اول در دوران زمامداری خود دستور داد تا در جاده اردبیل – سراب این کاروانسرا را برای پذیرایی از مسافران و بازرگانان بنا کنند تا بتواند کمکی هم برای اقتصاد کشور باشد.

تاریخچه کاروانسرای سنگی صائین

در دوران صفویه به ویژه در زمان شاه عباس اول توجه بسیار زیادی به اقتصاد کشور می‌شده است. به همین منظور در این دوره کاروانسراهای زیادی برای پذیرایی از مسافران و بازرگانان ساخته می‌شده که تخمین زده می‌شود حدود 1000 کاروانسرا در دوران صفویه ساخته و آماده پذیرایی از مسافران بودند. کاروانسرای سنگی صائین هم در همین دوره و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان نیر ساخته شده است.

منبع :خبرآنلاین

این کاروانسرا هم مانند بقیه کاروانسراها دارای یک در ورودی و تعدادی اتاق است که تعدد اتاق‌های آن نشانگر این است که در گذشته پذیرای مهمانان زیادی بوده است. همچنین به دلیل برف و بوران‌های شدیدی که در گردنه صائین رخ می‌داده، به سبکی این کاروانسرا را طراحی کرده‌اند که از ورود برف و بوران جلوگیری کنند. این طراحی نشان دهنده هنر معماران ایرانیست.

معماری کاروانسرای سنگی صائین

در ساخت این کاروانسرا از سنگ ساروج استفاده شده است. دو دلیل برای استفاده از سنگ در طراحی این بنا وجود دارد: اولین دلیل به خاطر فراوانی سنگ در اطراف کاروانسرا است و مشکل تامین منابع و همچنین مسیر طولانی آن را حل می‌کرد. دومین دلیل به این خاطر است که چون سنگ‌های این منطقه پایداری بسیار زیادی دارند و به راحتی در سرما و گرما مشکلی برایشان به وجود نمی‌آید، یک گزینه کاملا مستحکم برای ساخت و ساز به حساب می‌آیند.

اولین سوالی که ممکن است بعد از ورود به این کاروانسرا برای شما پیش بیاید این است که چرا تا این حد سرپوشیده ساخته شده است؟ سرپوشیدگی آن به این دلیل است که این منطقه بسیار سرد بوده و برف و باران زیادی هم می‌آمده، به خاطر همین هم طوری طراحی شده تا سرما به داخل راه پیدا نکند.

منبع :ایرنا

نیر و سراب

بعد از مشاهده این کاروانسرا می‌توانید به شهرستان نیر هم بروید تا این روستای زیبا را از نزدیک مشاهده کنید و یک آش دوغ محلی خوشمزه هم میل کنید. اگر قصد اقامت در این نزدیکی را هم دارید می‌توانید به سراب بروید و به دنبال مکانی برای اقامت باشید.در ادربیل جاهای دیدنی فراوانی هست که میتوان به کلیسای مریم مقدس هم اشاره کرد که دید آن خالی از لطف نیست.

بهترین زمان بازدید

اگر می‌خواهید به این منطقه سر بزنید، بهترین زمان برای بازدید فصل بهار و تابستان است. در فصل تابستان دمای هوا در این منطقه به 18 درجه سانتی گراد می‌رسد که یعنی یکی از مناطق و جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است.

نحوه بازدید

بازدید از این جاذبه گردشگری کاملا رایگان است و تماشای کامل این منطقه چیزی حدود نیم ساعت تا چهل دیقه به طول می‌انجامد.

آدرس کاروانسرای سنگی صائین

برای رسیدن به این کاروانسرا کافیست وارد جاده‌ی اردبیل به سراب شوید. سپس شهرستان نیر را 10 کیلومتر رد کنید تا به گردنه صائین برسید. در این جا می‌توانید به خوبی کاروانسرا را مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

شهر یری

یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی اردبیل، شهری یری است که یک منطقه باستانی مهم در ایران محسوب می‌شود. این شهر به سنگ افراشت‌های بزرگی شهرت دارد که اکثرا به‌شکل انسان هستند.

رودخانه بالیقلوچای اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به رودخانه بالیقلوچای اشاره کرد مسیرهای دسترسی زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها