کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.

کارشناسان و باستان شناسان معتقدند که این بنای تاریخی، تنها بازمنده از کاخ های سلطنتی مربوط به شاه طهماسب می باشد. این موضوع اهمیت کاخ چهل ستون را چندین برابر می کند. این بنای مهم تاریخی در سبزه میدان(میدان آزادی) قزوین بنا شده است.

 جاهای دیدنی قزوین کاخ چهلستون قزوین
منبع:گوگل مپ

این منطقه مکان های جالب تاریخی دیگری هم وجود دارد که با فاصله ای کوتاه میتوانید از آن ها هم دیدن کنید. مانند: کاروانسرای سعدالسلطنه، بازار قزوین و …. در تاریخ بهمن ماه سال 1334 هجری شمسی با شماره ثبت 389 توسط سازمان میراث فرهنگی جزو آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه کاخ چهل ستون قزون

جاهای دیدنی قزوین قصه های زیادی از تاریخ برای گفتن دارندف این مکان های تاریخی از گذشته و اصالت ما سخن میگویند. کاخ چهل ستون قزوین هم مانند دیگر جاهای دیدنی قزون قصه ی جالب برای گفتن دارد. قصه ی این کاخ از آن جا شروع میشود که شاه طهماسب که در دوران صفوی حکومت می کرد،(سال 951هجری قمری) به علت تهدید هایی که از سمت ترک های عثمانی (ترکیه امروزی) به ایران میشد، تصمیم گرفت که پایتخت ایران که شهر تبریز بود را به قزوین تغییر دهد.

شاه طهماسب زمانی که به قزوین رسید باید مکانی را که در شان  و منزلت یک پادشاه بود برای خود فراهم میکرد پس از جستجو در مناطق مختلف زمین و اراضی ای که به زنگی آباد معروف بود را از میرزا شرف جهان که از والا مقام و معتمد شهر قزوین بود خریداری کرد. پس از خرید اراضی شاه طهماسب به معماران مطرح کشور فراخوان داد تا درون این زمین ها باغی بزرگ و مربع شکل بسازند و در میان آن کاخ چهلستون را بنا کنند.

 جاهای دیدنی قزوین کاخ چهلستون قزوین
منبع:گوگل مپ

در زمان قدیم این بنا کلاه فرنگی نام داشت.پس از تمام شدن دوران حکومت صفویه، قاجار ها روی کار آمدند، در اواخر حکومت ناصرالدین شاه باقرخان سعد السلطنه حاکم شهر قزوین بود، او عمارت کلاه فرنگی را بازسازی نمود و نام آن را به کاخ چهل ستون قزوین تغییر داد. این بنای تاریخی در سال 1337 هجری شمسی به محل نگهداری اشیاء مهم باستانی تبدیل شد و امروزه به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده است.

معماری کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین و کاخ چهلستون هنر اصیل معماری ایرانی را به رخ میکشند. این بنای تاریخی 500 متر مربع مساحت دارد. این کاخ از دو طبقه تشکیل شده است و ساختمان ان به صورت هشت گوش بنا شده است. نقشه ی کاخ چهلستون قزوین به صورت برونگرا و صلیبی انجام شده است. این بنا چهار ایوان زیبا دارد که مشرف به باغ است. در حیاط کاخ باغ بسیار زیبایی را میتوان دید که تعداد زیادی درخت کهن در ان وجود دارد و در میان این باغ حوض های مستطیلی شکل قرار داده اند. فضای داخلی کاخ مملو از پنجره های رنگی زیباست که این کاخ را به رنگین کمان روی زمین تبدیل کرده است.

 جاهای دیدنی قزوین کاخ چهلستون قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

همانطور که میدانید کاخ چهلستون در سبزه میدان قزوین واقع شده است. اگر ماشین شخصی در دسترستان نبود میتوانید با اتوبوس و یا تاکسی به راحتی خودتان را به سبزه میدان برسانید دقیقا رو به روی فضای سبز، سبزه میدان کاخ چهل ستون قرار گرفته است.

 مدت زمان دسترسی:

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان کمتر از 5 دقیقه زمان میبرد تا به کاخ چهل ستون برسید.

مدت زمان بازدید

بازدید از کاخ چهل ستون و موزه خوشنویسی قزوین حدودا 1:30 دقیقه زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهایتاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند کاروانسرای سعد السلطنه از شهرت جهانی برخوردار هستند. کاروانسرای سعد السطنه به بزرگترین کاروانسرای شهری  ایران وکاروانسرای سرپوشیده جهان معروف است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها