کاخ چهلستون اصفهان

یکی از علت هایی که به اصفهان لقب نصف جهان را داده اند این است که جاهای دیدنی اصفهان و آثار بی شماری از دوران مختلف تاریخی در تنها یک شهر به جا مانده و با تحت تاثیر قرار گرفتن این شهر از لحاظ تاریخی و فرهنگی به دلیل وجود اقوام مختلف در آن، پر از شگفتی ها و جاذبه های هنری و تاریخی ست.

با سفر به استان اصفهان تجربه ای مانند سفر در تمامی دوران نصیب تان می شود و چه بهتر که این سفر را به همراه تورهای مسافرتی و راهنما انجام دهید که تمام جزییات تاریخی و اماکن را برای تان توضیح دهند. بهترین زمان برای سفر به اصفهان فصل بهار و اردیبهشت ماه است اما در تمام روزهای سال هوای اصفهان مطبوع است تنها به دلیل سرمای سوزناک زمستانش، سفر در این فصل کمتر توصیه می شود.

اگر به چهارباغ پایین رفته باشید، درست در غرب میدان نقش جهان، یکی دیگر از نشانه های خلاقیت و شکوهمندی هنر ایرانی را خواهید دید که در میان باغی خودنمایی می کند. قصر چهلستون. بیشتر بناهای مهم و دیدنی در زمان سلطنت صفویان در این شهر ساخته شدند تا پایتخت ایران در آن زمان از جلال و شکوه چیزی کم نداشته باشد. چهلستون نیز یکی از همین بناهاست.

 اصفهان در واقع از باغ هایی به هم پیوسته و متعدد تشکیل می شد که شاه عباس اول تصمیم گرفت عمارت کوچکی شبیه به یک عمارت کلاه فرنگی با اتاق های کوچک در آن بسازد و این کوشک کوچک اولین گام برای تشکیل چهلستون بود که بعدها شاه عباس دوم به آن رونق بیشتر داد و فرمان داد تالارها و ایوان های دیگری به آن اضافه کنند و در زمان خودش ساخت آن خاتمه یافت. اگر از قدیمی ترین درب وارد باغ شوید پیش رویتان حوض مستطیلی بزرگ و چشم نوازی با گل کاری های دور تا دورش میبینید و سرتان را که بالا بیاورید روبروی شما عمارت با شکوه چهلستون قد برافراشته.

منبع عکس :ویکی پدیا

معماری کاخ چهلستون

در اطراف عمارت درختان بلندقامت و ستبری چون کاج و افرا و چنار و نارون ایستاده اند و تمام فضای دور عمارت چمن و گل کاری شده. با بالا رفتن از چند پله وارد ایوان عمارت می شوید که چندین ستون چوبی از جنس چوب کاج و چنار در آن است و چهار شیر سنگی که از اجزای مهم معماری آن دوران است و نماد پیروزمندی و دلاوری و جنگاوری ست در ایوان قابل مشاهده است.

داخل عمارت بخش های وسیعی مانند تالارهای مرکزی و تالار آیینه را خواهید دید و اتاق های کوچکتری در اطراف آن ها. شاهان صفوی در این تالارهای وسیع و مجلل از میهمانان خارجی و سفیران اروپایی که در آن دوران به ایران رفت و آمد داشتند پذیرایی می کردند و برخی نقاشی های روی دیوارها گواهی بر این ادعاست.

تالار آیینه با تمام سقف درخشان پوشیده شده از آینه های کوچک و بزرگ با اشکال مختلف و منظم چیده شده در کنار هم، و معرق کاری های میان شان چشم را خیره می کند. دیوارهای رنگ به رنگ از نقاشی های هنرمندانه و ظریف هم که در آن ها روایاتی از جنگ های مختلف و میهمانی ها و مجالس رقص و طرب اروپاییان و تصاویر شاه عباس و شاه طهماسب و غیره دیده می شود.

در تالار مرکزی هم به همین ترتیب که در آن از میهمانان ویژه ی دربار پذیرایی می شده و سقفی گنبدی شکل و پر نقش و نگار از نقاشی های ماهرانه و دقیق هنرمندان دارد که گفته می شود در دوران قاجار این نقاشی ها ترسیم شده. البته در بخشی از دوران قاجار با شاهان بی هنر و نادانش بی توجه هایی به این عمارت شد تا جایی که در زمان ناصرالدین شاه آسیب های جدی و احتمالا عمدی هم به آن زده شد.

در اصفهان حتما سری به قلعه ی شاه دژ هم بروید.

منبع عکس :ویکی پدیا

از داخل کاخ پنجره هایی منبت کاری شده می بینید که با نفوذ نور از آن ها جلوه ی فضا دلپذیرتر هم می شود. کاخ چهلستون که تنها بیست ستون دارد و نام گذاری آن به دلیل انعکاس ستون ها در حوض و دوبرابر شدن تعداد آنهاست، با نام هایی چون باغ موزه ی چهلستون هم شناخته می شود و از بازمانده های مهم و ارزشمند صفویه در اصفهان است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی

از جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی است. در عرصه ی ادب و هنر، ایران همیشه در تمام دنیا نامی بلند و پرآوازه داشته است. ادبیات غنی ایران با شاعرانی که شهرت جهانی دارند و برخی صاحب سبک هستند

کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند

چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها