چهارباغ عباسی

معرفی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست، اما همچنان با گسترده شدن شهر تا حدی شکل و فرم اصلی خود را حفظ کرده اند. یکی از زیباترین قسمت این باغ ها، چهارباغ عباسی است که در زیر توضیح مختصری از خصوصیات آن را با هم مرور می کنیم.

چهارباغ عباسی کجاست؟

چهارباغ عباسی از سی و سه پل معروف شروع می شود و تا دروازه دولت اصفهان کشیده می شود، در واقع برای دسترسی بهتر با وسایل نقلیه ی عمومی یا شخصی می توان گفت حد فاصل بین میدان انقلاب و میدان امام حسین، چهارباغ عباسی است.

تاریخچه چهارباغ عباسی

با به تخت نشستن شاه عباس صفوی و انتقال پایتخت به شهر اصفهان در آن دوره، دستوراتی برای رونق بیشتر و آبادانی اصفهان صادر شد. باغ های زیبا و متصل به هم در اصفهان با طرح و نقشه های شاه و اقدام همزمان حکومت، به تفرجگاه هایی سرسبز با جوی های جاری میان شان تبدیل شد که در نهایت این جوی های به زاینده رود منتهی می شدند و در میان سرسبزی باغ ها و درختان میوه، عمارت های سلطنتی برای حاکمان و نزدیکانشان ساخته شد. در نزدیکی این باغ ها نیز بناهای تاریخی همچون پل های معروف اصفهان و عالی قاپو و کاخ هشت بهشت و مدرسه ی هشت بهشت بنا شد.

منبع:ویکی پدیا

این رونق تا زمان قاجار ادامه داشت اما بعد از به قدرت رسیدن پادشاهان بی کفایت قاجار به ویژه ظل السلطان، به تخریب این باغ ها و قطع درختان پرداختند اما قبل از انهدام کامل باغْ علما دست به کار شدند و با مبارزه علیه حکومت از تخریب بیشتر چهارباغ جلوگیری کردند. بسیاری از جهانگردان مشهور اروپایی در سفرنامه هایشان به شکلی شگفت انگیز خیابان  چهارباغ اصفهان را که از هویت های اصلی این شهر است، توصیف کرده اند.

امروز اگر در این مسیر طولانی و باصفا قدم بزنید می توانید هم از طبیعت سرزنده لذت ببرید و هم از امکانات مدرنی که در این مسیر سبز ساخته شده بهره مند شوید. امکاناتی نظیر پاساژها و مراکز خرید، سینما و تالارهای تئاتر، رستوران های شیک و کافه های دنج. از معابر فرعی ساخته شده میان سرسبزی چهارباغ عباسی برای دوچرخه سواری یا پیاده روی در هوای پاک هم می شود استفاده کرد.

وجه تسمیه

اینکه نام چهارباغ اولین بار از کجا و چرا آمده می تواند دلایل متعددی داشته باشد، سرسبزی و باغ های متعدد که همگی با درختان سبز از چهار جهت احاطه شده اند می تواند از دلایل این نامگذاری باشد.

اما جالب است بدانید عدد چهار و چهل در معماری سنتی و اسلامی به خصوص دوره ی صفویه که ارادت خاصی هم به اسلام و شیعه داشتند جایگاه خاصی داشته. تا آنجا که بیشتر بناهای ساخته شده در این دوره از تاریخ با نام هایی نظیر چهارباغ، مساجد و عمارت های چهار ایوانی، چهل ستون یا سی و سه پل که در ابتدا چهل چشمه نام داشته و بعدها به سی و سه چشمه یا دهانه تقلیل یافته، نامگذاری می شدند. منظور از عدد چهار همچنین می تواند چهار عنصر اصلی نیز باشد.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

فضاهای باز و سرسبز مثل باغ ها و پارک ها در شهری مثل اصفهان که در بهار آب و هوای دلنشینی دارد در بهترین وسرسبزترین حالت هستند، اما اگر این مسیر با صفا و طولانی را در فصل پاییز هنگامی که پیاده روی زیر درختان بلند پر از برگ های طلایی ست به تماشا بنشینید هم لطف خودش را دارد.اطراف اصفهان داری مکانهای خاص و زیبا است که یکی از انها چشمه ورتون اصفهان است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

پل بزرگمهر اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به پل های متعدد اشاره کرد.زیبایی ها و جاذبه های دیدنی شهرها و روستاهای ایران قابل شمارش و اندازه گیری نیست. از جاذبه های طبیعی گرفته تا آثار تاریخی و ملی که از هر گوشه ی این خاک سربراورده اند.

زیپ لاین صفه

گردشگران در سراسر دنیا با شخصیت های متفاوت و اهداف متفاوت سفرمی کنند. جاهای دیدنی اصفهان و تفریحات که این استان دارد باعث شده گردشگران فراوان به استان بروند .

حمام شیخ بهایی

اصفهان نصف جهان واقعیت جمله در این است که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است.اماکن تاریخی و قدیمی برای گردشگران از جنبه های مختلفی حائز اهمیت و جذاب اند. برخی به دلیل قدمت، برخی به دلیل شیوه ی ساخت، کاربری و یا زیبایی های ظاهری شان مورد توجه قرار می گیرند.

عالی قاپو

عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است البته مکانهای دیدنی اصفهان را نمی توان رتبه بندی کرد، از این جهت که هرکدام در نوع خود بی بدیل و با دیگر آثار غیر قابل مقایسه است. هر ساله گردشگران زیادی در سفر به ایران مشتاقانه در انتظار رسیدن به استان اصفهان اند که آوازه ی هنر و معماری و تاریخچه ی غنی و پربارش به همه جای جهان کشیده شده. حتما اگر تا امروز به میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان نرفته باشید اما بارها اسم آن را شنیده اید.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها