پل ورسک

جاهای دیدنی مازندران پل ورسک

اگر از دور دست به روستای ورسک و میان دو کوه سر به فلک کشیده عباس آباد را نگاه کنید، دره ای عمیق مشاهده می کنید که توسط پلی ارتباطی به نام پل ورسک به هم متصل شده اند. این پل مستحکم در شهرستان سواد کوه یکی از جاهای دیدنی مازندران واقع شده، که امروز چشمان زیادی را به سمت خود دوخته است.

قدمت

پل ورسک طولی حدود 73 متر و ارتفاعی 110 متری دارد، این پل در سال 1315 افتتاح و از آن زمان در حال استفاده است. بودجه اختصاص داده شده برای این پل حدود 26 میلیون ریال بود که در آن زمان این هزینه توسط مالیات پرداخت می شد.

جاهای دیدنی مازندران پل ورسک
منبع:گوگل مپ

علل نام گذاری

برخی  معتقدند که نام این پل تاریخی به دلیل نام روستای زیرینش است، اما این باور اشتباه است زیرا که نام این روستا در آن زمان، عباس آباد بود. عده ای دیگر نیز بر این باورند که نام این پل از سازنده اش نشأت گرفته است، اما این باور نیز اشتباه است . اما نظریه شناسان باستان بر این باورند که نام انتخابی برای پل ورسک از نام درختچه ای که در آن زمان آنجا بوده آمده است. لازم به ذکر است که نام درختچه ورس بوده است. البته شایان ذکر است که نام این پل در سال 1324 به پل پیروزی تغییر یافت.

پل ورسک کجاست؟

پل ورسک یکی از جاهای دیدنی مازندران است که در روستایی با همین نام و در شهرستان سواد کوه بنا شده. این پل تاریخی که در کتاب گینس نیز ثبت شده در شهرستان سواد کوه از توابع استان مازندران ساخته شده.

جاهای دیدنی مازندران پل ورسک
منبع:گوگل مپ

آبشار ورسک

آبشار ورسک که با نام دیگر خود یعنی آبشار چشمه علی نیز شناخته می‌ شود، ارتفاعی 20 متری از سطح روستای ورسک داشته و آب سرازیر شده از این آبشار از ارتفاعات قدمگاه سرچشمه می‌ گیرد. اگر قصد دیدن این آبشار، را که در نزدیکی پل ورسک یکی از جاهای دیدنی مازندران است را از نزدیک دارید می بایست در جاده فیروز کوه بعد از گردنه گدوک سمت راست برانید و وارد روستای ورسک شوید. و مسیری معادل ۴ کیلومتر را تا آبشار بپیمایید. رودخانه ورسک که از آبشار سرازیر می شود، درست در زیر پل ورسک جاری است.

مین گذاری پل ورسک

داستان مین گذاری این پل از آنجایی شروع شد که : در جنگ جهانی دوم، نیروی های ارتش هیتلر تا مرز های اتحاد جماهیر شوروی «روسیه امروزی» پیشروی کرده بودند، و نیرو های روسی را زیر منگنه قرار داده بودند. هنگامی خبر به ایران رسید، از ترس اشغال شدن کشور توسط نازی ها، حاکمان وقت ایران تصمیم بر این موضوع گرفتند تا تمام پل‌ های راه آهن و جاده ‌ای کشور را مین گذاری کنن تا در صورت حمله نازی ها به ایران، بتوانند خساراتی توسط انفجار به آن ها وارد کنند. از همین رو پل ورسک نیز مین گذاری شد اما هیچگاه از مین های قرار داده شده در آنجا استفاده نشد.

جاهای دیدنی مازندران پل ورسک
منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان برای مسافرت و دیدن پل  و آبشار ورسک به مانند دیگر جاهای دیدنی مازندران از جمله : چشمه های باداب سورت، مجموعه تاریخی عباس آباد، روستای فیلبند و آبشار آب پری بهار و تابستان می باشد. چرا که در فصل های سرد سال بارش های سنگین و پوشیده شدن خیابان ها از برف مزیده بر علت شده تا تصادفات جاده ای زیادی در این محور رخ دهد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مازندران

روستای فیلبند

اگر در روزهای گرم تابستان قصد سفر داشتید و مکان خاصی مد نظرتان نبود، ولی نیاز به هوایی تازه و خنک داشتید، بی شک روستای فیلبند یکی از جاهای دیدنی مازندران، همان جایی است به آن نیاز دارید تا با دیدن مناظر بی همتای آن ذهن خود را باز، و دیدگان خود را جلا دهید.

آبشارآب پری

آبشار آب پری یکی از جاهای دیدنی مازندران که سالانه هزاران گردشگر را دور هم جمع کرده تا زیبایی هایش را برای دیدگان پر مهر آن ها به نمایش بگذارد. این آبشار گرچه کوچک است اما زیبایی بزرگی را در خود جای داده که ما قصد داریم مخصوصا به آن ها بپردازیم.

چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت، یکی از جاهای دیدنی مازندران، که بی شک تصاویر آن را حتی برای یک بار هم که شده، دیده اید. چشمه هایی پلکانی، چشمه هایی که شما با دیدن آن می توانید توصیف دقیقی از بهشت را بیابید.

تله کابین نمک آبرود

تله کابین نمک آبرود، یکی از جاهای دیدنی مازندران که شما را با منظره های به شدت متحیر کننده روبرو می کند. این تله کابین که برای انتقال گردشگران به بالای دو قله ساخته شده است، توصیه صد در صدی ما به شما عزیزان است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها