پل بزرگمهر اصفهان

پل بزرگمهر اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان است ومیتوان به پل های متعدد اشاره کرد.زیبایی ها و جاذبه های دیدنی شهرها و روستاهای ایران قابل شمارش و اندازه گیری نیست. از جاذبه های طبیعی گرفته تا آثار تاریخی و ملی که از هر گوشه ی این خاک سربراورده اند. از طبیعتش که شاهکار هنری خالق است گرفته تا سازه های دست هنرمندان تلاشگر و پر آوازه اش. گاه آمیزش این دو با یکدیگر، موقعیتی چشمگیر و دل نشین حاصل می کند. نتیجه ی یکی از این همنشینی های ساخته ی دست بشر و طبیعت کنارهم، پل بزرگمهر در شهر اصفهان است. در این جا به مختصر توضیحی از این سازه پرداخته ایم.

پل بزرگمهر کجاست؟

پلی روی زاینده رود که خیابان بزرگمهر شمالی را به خیابان سجاد جنوبی در اصفهان متصل می کند.

منبع:گوگل مپ

تاریخچه پل بزرگمهر

رودخانه ی بزرگ زاینده رود که از رشته کوههای زاگرس سرچشمه می گیرد و در آخرین ایستگاهش به تالاب گاوخونی در مرکز کویری ایران می ریزد، در مسیر طولانی که طی می کند از استان های چهار محال و بختیاری، لرستان، اصفهان و در نهایت یزد نیز گذر می کند. در استان اصفهان از گذشته تا امروز پل های متعددی بر روی این رودخانه ساخته اند.

از قدیمی ترین آن ها مثل سی و سه پل و پل خواجو که در دوره ی صفویان ساخته شده گرفته تا پل هایی که در دوران معاصر و به سبک مدرن ساخته اند مانند پل آذر در دوره ی پلوی یا پل بزرگمهر. زاینده رود که برای اصفهانی ها بسیار حائز اهمیت است و از دیرباز مایه ی سرسبزی و حاصلخیزی این شهر بوده، از مغرب تا مشرق اصفهان کشیده شده است. پل بزرگمهر با اندازه ی 130 متر در 16 متر که در دوره ی پهلوی ساخته شده دو خیابان مهم بزرگمهر شمالی و سجاد جنوبی را در شهر به هم می رساند و از معابر مهم و اصلی اصفهان به شمار می آید.

در اطراف این پل دیدنی در کنار زاینده رود با همت مسئولان فضاهای سبز احداث شده و با بازدید از آن یا قدم زدن و شب گردی در این محل می توانید در کافه ها و رستوران های اطراف وقت خود را سپری کنید و از منظره ی این پل و رودخانه لذت ببرید. در حوالی این منطقه اماکن گردشگری دیگری مانند پارک هنرمندان و باغ گل ها هم وجود دارد که با کمی پیاده روی به آن ها خواهید رسید.

امروزه متاسفانه رودخانه ی زاینده رود جلوه ی پیشین خود را از دست داده و با گسترش صنایع پر مصرف آبی مانند ذوب آهن و صنایع فولاد و پالایشگاه ها و انتقال و استفاده ی بی رویه ی آب این رودخانه، منجر به خشک شدن و از بین رفتن آن شده اند. امیدواریم با مدیریت کارامد منابع و پیشگیری از خطاهای احتمالی افراد مسئول، این نبض حیات اصفهان و دیگر استان های ایران دوباره به جریان بازگردد.اگر به اصفهان سفر کردید حتما به پارک صفه هم بروید.

بهترین زمان بازدید

پل بزرگمهر و مکان های سرگرم کننده در حوالی اش پاتوقی برای پیاده روی و شب گردی مردم شده است که می توانید در فصل های مختلف سال از آن ها لذت ببرید. اصفهان آب و هوای چهار فصلی دارد و با پوشیدن لباس های مناسب حتی در فصل زمستان هم می توانید با نوشیدن چای داغ در کافه ها، لذت ببرید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کویر ابویزد اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان کویرهای این استان است.وقتی صحبت از کویرهای ایران می شود ناخود اگاه ذهن ما به سمت کویر مصر یا مرنجاب می رود. اما ایران کویر های زیبایی دارد که با کمی رسیدگی می توان گردشگر های زیادی به خود جذب کند. کویر ابویزد اصفهان یکی از کویرهای زیبا وجذاب می باشد و در نزدیکی کاشان قرار دارد.

باغ پرندگان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان بسیار است که باغ پرندگان اصفهان یکی از آنهاست.در برخی از شهرهای ایران هرچه بیشتر بگردید جاذبه های دیدنی ایران را بیشتری کشف می کنید که بازدید از آن ها برایتان لذت بخش خواهد بود. استان اصفهان یکی از همین شهرهایی ست که جاذبه های فراوان و دیدنی اش افراد زیادی را به آن جا می کشاند.

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند

مسجد امام

مسجد امام را میتوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد.در میدان نقش جهان اصفهان، که بسیاری از آثار و جاذبه های گردشگری در آن گرد هم هستند، سر نخ همه چیز به شاه عباس می رسد. این میدان که پس از انتقال پایتخت به اصفهان، رونق گرفت ساختمان های مهم تاریخی و فرهنگی زیادی در خود دارد. یکی از آن ها مسجد امام است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها