مسجد امام

مسجد امام اصفهان

مسجد امام را میتوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد.در میدان نقش جهان اصفهان، که بسیاری از آثار و جاذبه های گردشگری در آن گرد هم هستند، سر نخ همه چیز به شاه عباس می رسد. این میدان که پس از انتقال پایتخت به اصفهان، رونق گرفت ساختمان های مهم تاریخی و فرهنگی زیادی در خود دارد. یکی از آن ها مسجد امام است.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

البته مسجد امام تنها مسجد نقش جهان نیست اما در نوع خود کم نظیر است. شاه عباس اول به دلیل ارادتی که به اسلام و تشیع داشت دستور می دهد تا در میدان نقش جهان و جایی که کاخ حکومتی عالی قاپو در آن قد برافراشته مسجدی بسازند که زیبایی اش از عمارت عالی قاپو چشمگیرتر باشد و این شد که گنبد فیروزه ای مسجد امام حتی امروز هم برای بازدیدکنندگان خیره کننده است.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

با ساخت این مسجد، بسیاری از کسانی که پیش از این در مسجد عتیق دور هم می آمدند به سوی مسجد امام که در آن زمان با نام مسجد سلطانی یا شاه شناخته می شد، روانه شدند و رونق میدان نقش جهان روز به روز بیشتر شد. در بالای سردر ورودی مسجد که کتیبه ای خوش خط اثر هنرمند والای دوران صفوی، علیرضا عباسی ست، آمده است که این مسجد با هزینه ی شخص شاه بنا شده و ثواب این امر را به روح شاه طهماسب تقدیم کرده است.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

معماری مسجد امام

کتیبه های دیگری نیز به خط استاد عباسی در این مسجد موجود است که محتوای آنان نام سازندگان مسجد مثل استاد علی اکبر اصفهانی و قدردانی از آنان برای زحماتی ست که متحمل شدند. این کتیبه ها علاوه بر خط زیبا، همگی روی کاشی های خشتی و معرق هفت رنگ نوشته شده اند. در دوره ی صفوی هنر اصیل ایرانی و معماری در اوج بوده و این مسجد از نمونه های بارز و خیره کننده ی کاربرد کاشی کاری های معرق است. همنشینی تزیینات مقرنس کاری ایوان مسجد امام و کاشی کاری ها و خوشنویسی ها و کاشی های هفت رنگ همه و همه در یک بنا نشان از استعداد و همت بلند هنرمندان ایرانی در عصر صفوی دارد.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

متاسفانه این مسجد که ساختن آن با این دقت و جزییات سال ها به طول انجامیده بود، طی زلزله ای در دوره ی قاجار  ویران شد و با بی تدبیری حاکمان بی کفایت قاجار، کاشی های شکسته شده و فروریخته ی آن به شکلی غیرماهرانه مرمت شد که سال ها بعد در زمان حکومت پهلوی از نو بازسازی شد.

یکی از شگفتی های این مسجد، در گنبد آن نهفته است. شاید دیده باشید افراد خوش صدا درست در زیر گنبد مسجد امام اصطلاحا زیر آواز می زنند به و طنین صدای شان تمام فضا را به نحوی جذاب فرا می گیرد. این ویژگی گوش نواز برای این منظور بوده که پژواک صدای موذن به هنگام اذان در فضا بپیچد و موسیقی اذان فضا را روحانی تر و فرح بخش تر کند.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

در حیاط مسجدْ سنگی می بینید که به نظر معمولی می رسد اما اینطور نیست. این سنگ که در موقعیتی دقیق قرار گرفته، به هنگام ظهر با اینکه دقیقا زیر تابش آفتاب است اما هرگز سایه ندارد، و این یعنی اذان ظهر. در گذشته به دلیل نبود ساعت از آن استفاده می شده و هنوز هم برای بازدیدگنندگان جالب به نظر می رسد.

علاوه بر مراسم مذهبی و نماز های یومیه، این مسجد در دوران قاجار برای فعالیت های سیاسی و گردهمایی مشروطه خواهان مورد استفاده قرار می گرفته و امروز هم گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

مسجد امام اصفهان
منبع :گوگل مپ مسجد امام اصفهان

اگر به اصفهان رفته اید حتما به مدرسه چهار باغ یک مکان تاریخی که هست بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است

عالی قاپو

عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است البته مکانهای دیدنی اصفهان را نمی توان رتبه بندی کرد، از این جهت که هرکدام در نوع خود بی بدیل و با دیگر آثار غیر قابل مقایسه است. هر ساله گردشگران زیادی در سفر به ایران مشتاقانه در انتظار رسیدن به استان اصفهان اند که آوازه ی هنر و معماری و تاریخچه ی غنی و پربارش به همه جای جهان کشیده شده. حتما اگر تا امروز به میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان نرفته باشید اما بارها اسم آن را شنیده اید.

زیپ لاین صفه

گردشگران در سراسر دنیا با شخصیت های متفاوت و اهداف متفاوت سفرمی کنند. جاهای دیدنی اصفهان و تفریحات که این استان دارد باعث شده گردشگران فراوان به استان بروند .

باغ خزندگان اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان باغ خزندگان آن است .ایران سرزمینی ست که در هر گوشه اش گنجی طبیعی یا تاریخی نهفته و گردشگران داخلی و خارجی برای گذراندن اوقات فراغت و کسب تجربه می توانند با توجه به سلیقه ی شخصی شان
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها