Search

قلعه هلاکوخان

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان است که تاریخ کهن ایران در جای جای این کشور آثاری به یادماندنی برجای گذاشته است.  قلعه های زیبا و استوار یک دسته از این آثار را شکل داده اند. در این مقاله به بررسی قلعه هلاکوخان می پردازیم.

قلعه هلاکوخان و راه دسترسی به آن

این قلعه تاریخی در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، دهستان جزیره، روستای آق گنبد آدرس دقیق این قلعه می باشد.برای رفتن به این قلعه باید از ایلخچی به روستای آق گنبد رفت. در ابتدای این روستا، راه خاکی وجود دارد؛ پس از چند دقیقه رانندگی یک تابلو در سمت راست جاده قرار گرفته است که صعود به قلعه را نشان میدهد

ریشه نام

این قلعه از قلعه های تابستانی هلاکوخان بوده است به همین دلیل نام هلاکوخان را به خود گرفته است.

از دیگر نام های این قلعه، میتوان به قلعه حسین بیگ جان و یا قلعه هولاکو خان اشاره کرد.

جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان
منبع :ویکی پدیا

بهترین زمان بازدید

رشد گلهای لاله در فصل بهار موجب شده است تا دیدن این قلعه در بهار بسیار لذت بخش باشد.

تاریخچه قلعه هلاکوخان

اطلاعات زیادی در مورد این قلعه وجود ندارد اما گفته میشود که این قلعه به دوران ساسانیان و سده های میانه دوران پس از اسلام تعلق دارد. روایت های نه چندان دقیق حاکی از این است که قبر هلاکوخان و تعدادی از سردارانش در این قلعه قرار دارد.

قلعه هلاکوخان در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی قلعه هلاکو خان

این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار مشابه قلعه های بابک، جوشون و قهقهه می باشد.

نکته جالب اینجاست که سه طرف قلعه را پرتگاه هایی احاطه کرده اند؛ این موقعیت موجب نفوذ ناپذیری قلعه شده است.

جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان
منبع:گوگل مپ

در مسیر قلعه آب انبارهای زیادی دیده می شود که در دل کوه، به شکل عجیبی ساخته شده اند. در کنار این آی انبارها جوی نیز دیده می شود که در هنگام بارندگی آب باران را به سمت آب انبارها هدایت میکند تا در تمامی فصول سال آب در آب انبارها وجود داشته باشد.

سخن پایانی

هر چند که این قلعه قابلیت های کافی برای توسعه گردشگری تاریخی را دارد اما متاسفانه مورد توجه مسئولین قرا نگرفته است.اگر به ارومیه رفتید حتما کوه دالامپر هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

آبشار سولک ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه آبشار سولک می باشد.آبشار سولک در استان آذربایجان غربی یکی از جاذبه های طبیعی ایران و شهر ارومیه می باشد.مسیر دسترسی و نحوه بازدید را از به گردی بخواهید

دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

کوه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر است. کشورعزیزمان ایران  در کنار تاریخ کهن خود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب نیز دارد. این ویژگی موجب شده است تا در جای جای این کشور جاذبه های طبیعی فراوانی را ببینیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search