Search

غار چهل چاه بیرجند

معرفی

ازجاهای دیدنی بیرجند در تابستان می توان به غارهای این شهر اشاره کرد.از تاریخی ترین و قدیمی ترین و البته اسرار آمیزترین بناهای تاریخی غارها هستند. غارها یا با ریزش کوه ها و یا به دست انسان ها ساخته می شدند و به مامنی برای سکونت و ادامه ی حیات تبدیل می شدند. اولین و عجیب ترین مسکن برای انسان های اولیه تا زمان پیدایش یکجا نشینی، غار بوده است. علاوه بر این، در دین اسلام غار، محل ظهور اسلام تلقی می شود و مسیحسیان نیز محل تولد عیسی مسیح را در غار مقدس می دانند. در این جا غار چهل چاه به عنوان غاری عجیب و ناشناخته در شهرستان بیرجند را به شما معرفی می کنیم.

غار چهل چاه بیرجند کجاست

غار چهل چاه در منطقه ی کوهستانی روستای چنشت از توابع شهرستان سربیشه قرار گرفته که از شهرستان بیرجند حدود 60 کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه

در روستای چنشت از توابع سربیشه دو غار تاریخی با فاصله ای دویست متری از هم وجود دارند که یکی از آن ها غار چهل چاه است که کاوشگران قدمت آن را 1400 سال تخمین زده اند. این غار از اهمیت زمین شناسی و باستانی بالایی برخوردار است و بارها توسط باستان شناسان و زمین شناسان ایرانی و آمریکایی مورد تفحص قرار گرفته است.

منبع:خبرگزاری شهرآرا

برخی آن را مربوط به دوره ی سلجوقیان و برخی با بررسی های دقیق اشیای کشف شده در آن، قدمتش را مربوط به دوره ی اشکانیان دانسته اند. در مورد این غار فرضیه های زیادی روایت شده و در مورد هیچکدام قطعیتی حاصل نشده است. این فرضیه ها بر اساس یافته های عجیب و البته غم انگیز این مکان است. اسکلت باقی مانده از اجساد 14 نفر متشکل از زن و مرد و کودک درون این غار یافت شده که برخی  از آن ها به شکل اسفباری در حال نگرانی و استیصال جان داده اند.

همچنین چند مکان قبر مانند که اسکلت های دیگری در آن ها قرار داشته اند درون غار بوده که نشان از دفن آن ها توسط افراد دیگر غار دارد. یکی از فرضیات مطرح شده حاکی از این است که این افراد در جنگ یا فرار از دست دشمن به درون این غار پناه برده اند و ورودی غار به روی آن ها توسط دشمن یا عوامل دیگر بسته شده تا در آن زنده به گور شوند.

اما باستان شناس ایرانی با بررسی دقیق جزییات اشیای کشف شده اعم از پارچه و اجاق و سفال و اسباب دیگر خواب و همچنین حوض سنگی ساخته شده میان غار به این روایت باور دارد که این افراد به علت جذام در این غار قرنطینه شده بودند و در نهایت در همین غار جان باخته اند. همچنین فرضیه ها بر این اعتقادند که هیچ نشانی از اسلامی بودن افراد و اشیا وجود ندارد. در روستای چنشت غار تاریخی دیگری با همین نام و در نزدیکی غار چهل چاه وجود دارد.

بهترین زمان بازدید

غار چهل چاه در ناحیه ی کوهستانی روستای سربیشه و در دل کوه قرار گرفته که برای سفر به این منطقه بهترین زمان اوایل سال تا پایان نیمه ی اول آن به نظر می رسد.قلعه ی بیرجند مکان دیگری است که شما در این فصل میتوانید بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

قلعه ی بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند میتوان به قلعه های این اشاره کرد.قلعه ها از بناهای مهم در دوره های مختلف تاریخی به حساب می آمده اند که با اهداف نظامی و دفاعی ساخته می شدند و در جنگ ها نقش مهمی ایفا می کرده اند. از انبار کردن آذوقه و دیده بانی گرفته تا پناه دادن به حاکمان و خانواده های شان.

روستای خراشاد بیرجند

جهای دیدنی بیرجند کجاست؟ پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود

باغ اکبریه بیرجند

اغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search