عمارت چهار برج ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

استان آذربایجان غربی یکی از سی و یک استان کشور ایران میباشد که آثاری از چندین هزار سال پیش تا کنون در خود جای داده است. آثاری از قبل از اسلام، بعد از اسلام و حتی چند صد سال اخیر. عمارت چهار برج یکی از آثار تاریخی معاصر ارومیه و آذربایجان غربی می باشد. در ادامه به بررسی این عمارت خواهیم پرداخت.

عمارت چهار برج کجا قرار گرفته است؟

در زمان ساخت، این عمارت در محله یوردشاهی  و در نزدیکی دروازه ارگ  و همچنین مشرف به مقر میسیون آمریکایی قرار داشته است‌، اما هم اکنون این عمارت در شهرستان ارومیه قرار گرفته است. قبل از اینکه ارومیه به شهری بزرگ تبدیل شود، عمارت چهار برج در بیابان قرار گرفته بود اما به مرور زمان و افزایش مساحت شهر ارومیه، این عمارت در نزدیکی مرکز شهر ارومیه، در استان آذربایجان غربی قرار گرفت.

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

سازنده عمارت چهار برج چه کسی می باشد؟

عمارت چهار برج از ساختمانهای معروف ارومیه می باشد. این عمارت توسط رضا قلی خان بیگلر بیگی فرزند محمد موسی خان آنرا بنا کرده است.

اماکن نزدیک به عمارت چهار برج

کلیسای ننه مریم که در مرکز شهر ارومیه بنا شده است در نزدیکی این عمارت می باشد.

افراد مشهور در عمارت

در این عمارت از کریم خان زند(بنیان گذار سلسله زندیه) و همچنین فتحعلی شاه قاجار(دومین پادشاه قاجاریه) پذیرایی شده است. همچنین “سید علی محمد باب” که بنیان گذار دین بیان بود چند روزی در این عمارت زندانی بوده است؛ زندانی شدن سید علی محمد باب باعث شده است تا این ساختمان از نظر بهائیان جنبه مذهبی داشته باشد.

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

معماری و ساختار عمارت چهار برج

  • چهار برج ساختمانی بزرگ می باشد که چهار برج در چهار گوشه آن قرار گرفته است، به همین دلیل به چهار برج معروف می باشد.
  • این عمارت دارای ساختمانهای بیرونی و درونی می باشد
  • تالارهای متعدد و حمام مخصوص نیز در این عمارت وجود دارند.
  • دارای اتاق های مزین می باشد، در نتیجه چندین خانوار میتوانستند در آن زندگی کنند.
  • تالار های عمارت به وسیله نقاشی هنرمند ارومیه، الله وردی خان تزئین شده اند.
  • روحانیون ارومیه برای مقابله با فرقه بهائیت این بنا را تخریب نموده اند و ساختمان فعلی مهدیه ارومیه در محل عمارت چهار برج بنا شده است‌

از دیگر مکانها گردشگری در آذربایجان غربی میتوان به قلعه بانک اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

آبشار شملکان

کی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه آبشار شملکان می باشد. این آبشار در نزدیکی روستای شملکان قرار گرفته است. آبشار شملکان یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

قلعه هلاکوخان

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان است که تاریخ کهن ایران در جای جای این کشور آثاری به یادماندنی برجای گذاشته است.  قلعه های زیبا و استوار یک دسته از این آثار را شکل داده اند. در این مقاله به بررسی قلعه هلاکوخان می پردازیم.

دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها