عمارت چهار برج ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

استان آذربایجان غربی یکی از سی و یک استان کشور ایران میباشد که آثاری از چندین هزار سال پیش تا کنون در خود جای داده است. آثاری از قبل از اسلام، بعد از اسلام و حتی چند صد سال اخیر. عمارت چهار برج یکی از آثار تاریخی معاصر ارومیه و آذربایجان غربی می باشد. در ادامه به بررسی این عمارت خواهیم پرداخت.

عمارت چهار برج کجا قرار گرفته است؟

در زمان ساخت، این عمارت در محله یوردشاهی  و در نزدیکی دروازه ارگ  و همچنین مشرف به مقر میسیون آمریکایی قرار داشته است‌، اما هم اکنون این عمارت در شهرستان ارومیه قرار گرفته است. قبل از اینکه ارومیه به شهری بزرگ تبدیل شود، عمارت چهار برج در بیابان قرار گرفته بود اما به مرور زمان و افزایش مساحت شهر ارومیه، این عمارت در نزدیکی مرکز شهر ارومیه، در استان آذربایجان غربی قرار گرفت.

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

سازنده عمارت چهار برج چه کسی می باشد؟

عمارت چهار برج از ساختمانهای معروف ارومیه می باشد. این عمارت توسط رضا قلی خان بیگلر بیگی فرزند محمد موسی خان آنرا بنا کرده است.

اماکن نزدیک به عمارت چهار برج

کلیسای ننه مریم که در مرکز شهر ارومیه بنا شده است در نزدیکی این عمارت می باشد.

افراد مشهور در عمارت

در این عمارت از کریم خان زند(بنیان گذار سلسله زندیه) و همچنین فتحعلی شاه قاجار(دومین پادشاه قاجاریه) پذیرایی شده است. همچنین “سید علی محمد باب” که بنیان گذار دین بیان بود چند روزی در این عمارت زندانی بوده است؛ زندانی شدن سید علی محمد باب باعث شده است تا این ساختمان از نظر بهائیان جنبه مذهبی داشته باشد.

جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج

معماری و ساختار عمارت چهار برج

  • چهار برج ساختمانی بزرگ می باشد که چهار برج در چهار گوشه آن قرار گرفته است، به همین دلیل به چهار برج معروف می باشد.
  • این عمارت دارای ساختمانهای بیرونی و درونی می باشد
  • تالارهای متعدد و حمام مخصوص نیز در این عمارت وجود دارند.
  • دارای اتاق های مزین می باشد، در نتیجه چندین خانوار میتوانستند در آن زندگی کنند.
  • تالار های عمارت به وسیله نقاشی هنرمند ارومیه، الله وردی خان تزئین شده اند.
  • روحانیون ارومیه برای مقابله با فرقه بهائیت این بنا را تخریب نموده اند و ساختمان فعلی مهدیه ارومیه در محل عمارت چهار برج بنا شده است‌

از دیگر مکانها گردشگری در آذربایجان غربی میتوان به قلعه بانک اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

کوه سیر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر است .در میان مردم شهر هایی ایران، بی شک افرادی هستند که عاشقانه کوه و کوه نوردی را دوست داشته باشند، اما دغدغه های زندگی ممکن است فرصت کافی را به این افراد ندهد که یک مسافرت چند روزه در دل یک کوه داشته باشند؛

کلیسای ننه مریم

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند،

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.

کوه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر است. کشورعزیزمان ایران  در کنار تاریخ کهن خود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب نیز دارد. این ویژگی موجب شده است تا در جای جای این کشور جاذبه های طبیعی فراوانی را ببینیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها