سرای باقری ها

سرای باقری ها

سرای باقری ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.

این اثر تاریخی و کهن در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹، با شماره ثبت ۲۸۰۳ در لیست  آثار ملی ایران به ثبت رسید و برخی از بخش‌های آن که کاربرد های بسیاری دارد، شامل شربت‌ خانه، عکاس خانه، فروشگاه صنایع دستی و هتل بوتیک می‌ شود.

اگر در سفر خود به گرگان نیازمند یافتن یکی از جاهای دیدنی گرگان بودید، به شما پیشنهاد می کنم از سرای باقری ها دیدن کنید چرا که با بافت تاریخی و دلنشین خود، آرامش خاصی را برای بازدید کنندگان به ارمغان می آورد.

آرامشی که از نمای تاریخی گرفته تا حوض پر آبی که در میان خانه ها و در وسط حیاط قرار دارد را شامل شده و با سپری کرده زمانی در کنار این حوض و بر روی تخت های چوبی قرار داده شده، می توانید به زیبایی این اثر تاریخی پی ببرید.

سرای باقری ها
منبع :گوگل مپ سرای باقری ها

تاریخچه

سرای باقری ها که از سال 1246 تا به حال بزرگ ترین خانه تاریخی در گرگان به شمار می رود، توسط حاج محمد رضا باقری یکی از سه برادر باقری ساخته شد و به همراه همسر و فرزاند خود و دو برادر دیگر خود به نام های حاج محمد حسین و حاج محمد رحیم، در آنجا اقامت داشت.

در نهایت نیز توجه سازمان میراث فرهنگی به این خانه باشکوه جلب شد و در ۱۶ مهر ۱۳۷۹  سرای باقری ها را خریداری و خالی از سکنه کرد و سپس در سال های 1384 تا 1390 هجری شمسی، مرمت و بازسازی این بنا را در دستور کار خود قرار داد.

معماری سرای باقری ها

این سرا که محل سکونت خاندان ها و خانواده های مختلفی از جمله خاندان باقری ها بوده، با تغییر و تحولات بسیاری در سیر زمانی همراه بوده و دستخوش تغیراتی شده اا بنای اصلی این سازه همچنان پابرجاست و توسط شرکت های خصوی برای بازدید عموم باز است.

سرای باقری ها
منبع :گوگل مپ سرای باقری ها

این سرا با دارا بودن زیر بنایی بالغ بر 1950 متر مربع، یکی از بزرگترین بنا های تاریخی شمال کشور محسوب شده و تا به امروز بنایی بزرگ تر از این به عنوان جاهای دیدنی گرگان به ثبت نرسیده است. اما نکته اصلی در زیبایی ساخت این خانه و معماری آن نهفته شده است.

به گونه ای که برای ساخت این خانه هفت حیاط مجزا در نظر گرفته شده بود که شامل دو حیاط درونی ، دو حیاط بیرونی، حیاط هشتی، حیاط مطبخ و حیاط سرطویله می شده، و چهار مسیر به سمت بیرون داشته است.

سرای باقری ها
منبع :گوگل مپ سرای باقری ها

غرفه های سرای باقری ها

این سرا که از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، دارای تعدادی غرفه و کافه بوده که هر کدام دارای منو متفاوتی بوده و اکثرا نیز غذاای محلی گرگان را برای بازدید کنندگان سرو می کنند. اما در یکی از غرفه های سرای تاریخی باقری ها، لیوان ها ی زینتی و انگشتر های تاریخی و زینتی به نمایش گذاشته می شوند.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

جنگل شصت کلا

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که از زیبایی و سر سبزی چیزی کم ندارد، و سبب شده تا سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران به سمت و سوی گرگان سفر کنند، جنگل شصت کلا می باشد، جنگلی که با طبیعت بکر و دست نخورده زیست گاه بسیار مناسبی برای جانداران و گیاهان است.

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.

ساحل جزیره آشوراده

قرار است در مورد جاذبه‌ی خاص طبیعی و توریستی صحبت کنیم که شاید کمتر کسی آن را در لیست ذهنی خود از جاهای دیدنی گرگان قرار داده باشد. جزیره آشوراده، یکی از 5 جزیره‌ی دریای خزر و تنها جزیره‌ی ایرانی این دریا است.

جنگل توسکستان

یک از جاهای دیدنی گرگان که می تواند شما را ساعت ها محو تماشای زیبایی های خود کند، بیشک جنگل توسکستان است که در دامنه شمال شرقی البرز و درست در میان شاهرود و گرگان قرار دارد؛ این جنگل که مسیر دسترسی به آن توسط جاده توسکستان فراهم می شود، دارای یکی از زیباترین مناظر زنده ایران است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها