زیپ لاین شورابیل

زیب لاین شواربیل

زیپ لاین شورابیل که یکی از تفریحات پر هیجان و جوان پسند و جاهای دیدنی اردبیل است، با طولی بالغ بر 475 متر و سرعتی بالغ بر شش متر در ثانیه، به عنوان اولین زیپ لاین دارای رفت و برگشت موتوری در کشور شناخته شده و همین امر سبب معروفیت این منطقه گردید است.

با استفاده از این زیپ لاین می توانید یکی از زیباترین مناظر شورابیل را مشاهده کرده و علاوه بر هیجان این ورزش، از مناظر اطراف نیز لذت کافی را ببرید. مناظری که با سر سبزی درختان و رنگ آبی دریاچه شورابیل پوشیده شده است.

زیب لاین شواربیل
منبع:گوگل مپ زیب لاین شواربیل

دریاچه شورابیل که در زیر زیپ لاین شورابیل ساخته شده است، از بزرگ‌ ترین دریاچه ‌های درون شهری در ایران به شمار می رود که وسعت آن به حدود 180 هکتار می ‌رسد. این دریاچه که امکانات متنوعی از جمله مسیر پیاده روی دارد، یکی از مناظر زیبا در اطراف زیپ لاین را خلق کرده است.

یکی دیگر از دلایل انتخاب این منطقه توسط گردشگران برای گذراندن اوقات فراغت، خنک بودن هوای آن به نسبت باقی قسمت های اردبیل است؛ چرا که به دلیل وجود دریاچه و ارتفاع بیشتر آن به نسبت اردبیل، هوای خنک تری در تابستان ها جریان دارد.

یکی دیگر از دلایل شلوغی جمعیت در این منطقه علاوه بر وجود زیپ لاین شورابیل، وجود ساختمان های مهم از جمله نمایشگاه بین المللی اردبیل در این منطقه است که سبب شده تا جمعیت انبوهی از این منطقه دیدن کنند.

زیب لاین شواربیل
منبع:گوگل مپ زیب لاین شواربیل

تاریخچه زیپ لاین شورابیل

اگرچه امروزه زیپ لاین ها ابزاری برای ایجاد تفریح و سرگرمی بدل شده است، اما در گذشته چنین نبوده و از آنها استفاده های مهم تر و حیاتی تری می شده که از جمله آن ها می توان به حمل و نقل در مناطق کوهستانی و گذشتن از مناطق صعب العبور اشاره کرد که در ابتدا نیز در روستای یو هان چین صورت گرفت.

یکی دیگر از موارد استفاده زیپ‌ وایر ها یا زیپ لاین ها، در زمان جنگ‌ ها بوده است که از طریق آن ها مصارف نظامی ارتش ها و جنگ جو ها را جابجا می کرده اند. همچنین برای عبور تجهیزات و رساندن غذا و مهمات به سربازان نیز مورد استفاده قرار می گرفته

زیب لاین شواربیل
منبع:گوگل مپ زیب لاین شواربیل

نکات مهم

از نکات مهم در رابطه با استفاده از زیپ لاین شورابیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • برای استفاده از هر زیپ لاین محدودیت هایی از قبیل محدودیت های سنی، وزنی و قدی وجود دارد که می بایست با توجه به این موارد از آنها استفاده کنید.
  • استفاده از زیپ لاین شورابیل برای بیماران قلبی عروقی، مبتلایان به صرع، عصبی، بیمارانی با فشار خون بالا و همچنین بانوان باردار، مجاز نبوده و استفاده از آن ها باعث بر جای گذاشتن صدمات جدی بر این افراد شده و توسط مسئول زیپ لاین در استفاده از آنها منع می شوند.
  • همچنین بیمارانی با مشکلات فیزیکی جدی مانند مشکلات در استخوان های ستون فقرات و سابقه آسیب جدی استخوانی، می بایست با مسئول دستگاه صحبت کرده و در صورت اجازه مسئول، از این دستگاه های استفاده کنید.

اما دیدن و استفاده از زیپ لاین شورابیل یکی از صدها تفریح موجود در استان اردبیل است چرا که این استان به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری کشور می باشد و این امر نیز به سبب وجود مکان های تاریخی و تفریحی بسیار زیاد در این استان است.

اگر قصد سفر به اردبیل دارید حتما سری به عمارت آقازاده هم بزنید که یک مکان تاریخی بسیار زیبا میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

عمارت آقازاده

عمارت آقازاده یکی از خانه ‌های بر جای مانده از تاریخ در دل شهر زیبا و تاریخی و جاهای دیدنی اردبیل است که در مرکز شهر واقع شده است. وجود همین عمارت با شکوه و تاریخی نیز مزیده بر علت شده تا گردشگران بسیاری زیادی سالانه به این شهر سفر کنند.

خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاح از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.

دریاچه سوها اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به دریاچه سوها اردبیل اشاره کرد.استان اردبیل، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. از جنگل‌های بکر و دست نخورده گرفته تا آبشارها و دریاچه‌هایی که بهشت طبیعت دوستان و عکاسان است!

خانه مناف زاده اردبیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل خانه مناف زاده هست.این سازه توسط حسین قلی صادقی بنا شده است . مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید تخمینه هزینه سفر با به گردی راحت سفر کنید
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها