دریاچه سد شیرین دره

از بزرگترین سد خراسان شمالی میباشد .از جاهای دیدنی بجنورد میتوان به دریاچه سد شیرین دره اشاره کرد.مقدار اب فراوان هر ساله در این سد از طریق اب باران و برف میریزد این سد ۶۵ کیلومتری شمال غربی بجنورد بین شهرستان مانه و سملقان میباشد صید ماهی در این سد ممنوع میباشد اما صیادانی هستند که بعضی مواقع صید غیر قانونی انجام میدهند ماهی زرده پر از ماهی عمده میباشد که در این سد زیست میکند شب های این سد بسیار دیدنی است و حتما پیشنهاد میشود که اگر به بجنورد سفر کردید بازدید از این سد را از دست ندهید.

از تفریحات در این سد ماهیگیری و شنا و قایقرانی میباشد وجود کوهستان دور تا دور سد زیبایی بسیاری را در شب و روز به این جاذبه داده است؛ از اهداف ساختن این سد میتوان برای تامین آب شُرب مورد نیاز مردم جلوگیری از ایجاد سیلاب و همچنین برای مصارف زمین های کشاورزی میتوان نام برد.

منبع:گوگل مپ

ساخت این سد تقریباً ۹ سال طول کشید. با اینکه زمان زیادی از بهره برداری این سد نمیگذرد رسوب گذاری و جمع شدن گل و لای از عوامل نگران کننده برای نابودی این دریاچه میباشد چون تشخیص داده اند که مزه ی آب آشامیدنی بخاطر وجود همین گل و لای تغییر کرده و مردم و مسئولان را نگران کرده است؛اعتبار برای جبران این خسارات کم میباشد؛شاید در آینده مسئولان بتوانند چاره ای برای نجات این سد از نابودی پیدا کنند.

بهترین زمان بازدید :

۳ تا ۴ ساعت میتوان از این سد به طور پیشنهادی بازدید کرد و هرساله میتوان در همه فصل به این فصل سفر کرد آب و هوا این محدوده بسیار معتدل و خنک میباشد آب‌وهوای بجنورد، معتدل کوهستانی است. تابستان‌های گرم و زمستان‌‌های سردی دارد. اکثر پهناوری خراسان شمالی را نواحی مرتفع دارای فلات و کوهستان ها تشکیل داده است در فصل زمستان، سرمای شدید و روزهای یخبندان زیادی وجود دارد. اگر در این فصل به بجنورد رفت اید حتما سری هم به سرچشمه شوقان بزنید.

از آنجایی که در تابستان، کنار سد آب‌وهوای شرجی دارد؛ پیشنهاد می‌کنیم اوایل بهار و اواسط پاییز به سد شیرین دره بروید چون آب‌وهوا در این زمان، در بهترین حالت خودش است.مواقعی که هوا بارانی میباشد به علت نداشتن سرپناه در این سد رفتن به این مکان فایده ندارد. پس مواقع بارانی اگر سری به این مکان میزنید حتما لباس مناسب همراه خود داشته باشید در روز های بارانی دیدن این سد بسیار دیدن دارد اگر با وسیله نقلیه سفر میکنید میتوانید این طبیعت زیبا و خوش اب و هوا و با صفا را تماشا کنید و لذت ببرید.

منبع:گوگل مپ

هزینه بازدید :

کاملا رایگان میباشد بدلیل عمومی بودن این سد و جاذبه گردشگری زیبا بازدید برای عموم هزینه ای نخواهد داشت

مسیر دسترسی:

شصت و پنج  کیلومتری قسمت  شمال بجنورد اواسط(میانه)  شهرستان سلمقان -مانه قرار دارد

دانستنی هایی درباره این سد:

  1. ۶۵ میلیون ۸۰۰ هزار متر مکعب اب در خودش جای داده است
  2. شنا و ماهیگیری و قایقرانی از تفریحات این منطقه میباشد
  3. بهترین زمان بازدید از این سد فصل بهار میباشد
  4. ماهی های زرده پر در این سد زیست میکنند و صید انها ممنوع میباشد
  5. داشتن مکانی آسفالتی برای پیاده روی در شب و روز

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان شمالی

آبشار بیار

بشاری یکی از جاهای دیدنی بجنورد که در استان خراسان شمالی روستای بیار قرار دارد این ابشار حدود ۲۹ متر ارتفاع دارد و بسیار باصفا است سرسبز و باشکوه و درختان و شکوفه بسیار در این جاذبه دیده میشود سالانه گردشگران زیادی به این آبشار سر میزنند

سرچشمه شوقان بجنورد

سرچشمه های بجنورد از جمله جاهای دیدنی بجنورد میتوان چشمه در مجاورت کوه قرار دارد مکانی تفریحی در کنار گردشگاه با درختان بسیار و میدان کوچکی وجود دارد این مکان تفریحی دارای چشمه متعدد میباشد چشمه هایی زیبا که دلفین هایی در آن وجود دارد و آب از دهان دلفین جاری میشود.

بند خاکی عبدل آباد

در نزدیکی روستای عبدل آباد جاهای دیدنی بجنورد تفریحی برای گردشگران میباشد آب این بند در زمستان از رودخانه اطراف پر میشود برای قایقرانی و تفریح بسیار مناسب میباشد

حسینیه جاجرمی بجنورد

بنایی دیدنی و جاهای دیدنی بجنورد قرار دارد دارای معماری سنتی بی نظیر و بسیار زیبایی است این حسینیه بسیار دیدنی است و به شدت پیشنهاد می شود و معمولا حسینیه ها محل برگزاری تعزیه و مراسم از جمله هیئت ها و عاشورا حسینی و … میباشد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها