دریاچه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان مجوعه دریاچه های این شهر اشاره کرد.معمولا وقتی صحبت از دریاچه میاید ما دریاچه ها را در کنار کوه ها و جنگلها فرض میکنیم، اما یکی از جالبترین جاذبه های ارومیه دریاچه دالامپر می باشد، دریاچه ای که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است.البته در ارومیه دریاچه مارمیشو هم وجود دارد.

دریاچه دالامپر کجاست؟

دریاچه دالامپر یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی میباشد. این دریاچه در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه قرار گرفته است. دریاچه دالامپر هم مرز با عراق و ترکیه نیز میباشد، اما این مسئله هیچگونه مشکلی امنیتی را برای گردشگران ایجاد نمیکند.

همچنین این دریاچه در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر اشنویه می باشد.

جاهای دیدنی ارومیه دریاچه دالامپر

راه دسترسی به دریاچه دالامپر

  1. در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کنید
  2. از سه راهی (( آغ بلاق))  مسیر روستای دیزج را در پیش بگیرید
  3. بعد از دیزج، تقریبا هشت کیلومتر تا روستای سوله دوکل فاصله دارید.
  4. اگر خودروتان معمولی است  حداکثر میتوانید تا آبشار سوله دوکل که در یک کیلومتری روستای سوله دوکل است پیش بروید
  5. اگر خودروتان آفرود باشد میتوانید فاصله ۱۰ کیلومتر آبشار تا دریاچه را با ماشین بروید و اگر نیست باید این مسیر را با پای پیاده طی کنید.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه

برای سفر به جاهای دیدنی ارومیه بهار بهترین فصل است. اگر واقعا قصد دارید از سفرتان به این دریاچه لذت ببرید، فصل بهار یا تابستان را انتخاب کنید.

آب شدن یخ های کوه دالامپر در این فصول سبب می شود تا شما شاهد رودهای بسیار فراوانی در جای جای کوه باشید. همچنین آب شدن این یخ ها و برف ها سبب می شود تا دریاچه های موقتی نیز در این فصول شکل بگیرند.

معرفی دریاچه دالامپر

ازجاهای دیدنی ارومیه دریاچه دالامپر است.در روزهای گرم تابستان سفر به این منطقه خوش آب و هوا، بی شک حال دلتان را عوض خواهد کرد. سفر به منطقه ای که در تابستان هم برف دارد لذا زیادی خواهد داشت. دریاچه دالامپر حدود ۲۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قطر این دریاچه حدود ۴۵۰ ما در و عمق آن ۵۰ متر است.

در مسیر دریاچه هر سوی را که نگاه کنید شاهد جوی های پر آب خواهید بود

بادام، آلبالویی وحشی و گون پوشش گیاهی منطقه را شکل می دهد. این پوشش گیاهی شباهت زیادی با سایر کوه های رسته کوه زاگرس دارد.بز کوهی، عقاب ، مار، روباه شغال و خرگوش از جانوران موجود در کوه دالامپر می باشند.دیدن این جاذبه بی نظیر اگر صبح زود لذت خاصی را به همراه خواهد داشت

جاهای دیدنی ارومیه دریاچه دالامپر

 نکات مهم قبل از سفر

  • در صورت امکان با خودرو آفرود سفر کنید
  • اگر میتوانید فردی از ساکنان محلی را به عنوان راهنما با خود به این سفر ببرید.
  • تا جایی که امکان دارد در طول مسیر از جاده خارج نشوید، این کار فقط به طبیعت آسیب می زند.

در ایران دریاچه های فراوانی است میتوان به دریاچه حوضچه سلطان قم و دریاچه سد شیرین خراسان شمالی را هم معرفی کرد که بازدید از این دریاچه ها خالی از لطف نیست.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

آبشار سولک ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه آبشار سولک می باشد.آبشار سولک در استان آذربایجان غربی یکی از جاذبه های طبیعی ایران و شهر ارومیه می باشد.مسیر دسترسی و نحوه بازدید را از به گردی بخواهید

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

قلعه بانک

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه بانک است.در استان آذربایجان غربی قلعه های تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. دلیل وجود این تعداد قلعه در این استان، هم مرز بودن آن با حکومت عثمانی بوده است. برخی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها