خانه ی امین التجار

معرفی

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند و تا سالیان سال به عنوان یک اثر مهم هنری و تاریخی مورد توجه و بازدید قرار می گیرند. خانه ی تاریخی امین التجار در شهر تاریخ ساز اصفهان، یکی از همین مکان هاست. برای آشنایی با این خانه ی دیدنی و جذاب در ادامه ما را دنبال کنید.

خانه ی امین التجار کجاست؟

در مرکز شهر اصفهان و در خیابان عبدالرزاق پشت مسجد نو، عمارت مشهور و مجلل خانه ی تاریخی امین التجار واقع شده است.

تاریخچه خانه ی امین التجار

در دوره ی سلطنت خاندان قاجار در ایران، تاجر و بازاری مشهور و مورد اعتمادی به نام محمدعلی امین التجار در شهر اصفهان زندگی می کرد که این خانه ی تاریخی و مجلل زمانی متعلق به او بوده. پیش از ورود به خانه نمای با شکوه آن برای لحظاتی شما را خیره خواهد کرد. این خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل چهارده اتاق می شود. اتاق ها با در و پنجره های مشبک و چوبی که تماما با تزیینات منبت کاری و خاتم کاری پوشیده شده اند و شیشه های رنگی ارسی زیبا که به سوی ایوان بزرگی با ستون های بلند کنده کاری شده باز می شوند.

منبع:گوگل مپ

متاسفانه این خانه حیاط زیبایی داشته که با توسعه ی شهر بخش وسیعی از آن از بین رفته است، اما حوض عمارت بر جای خود باقی ست. تمام اتاق ها به تزیینات آینه کاری و نقاشی های زیبا و گچ بری آراسته هستند که از تزیینات مرسوم معماری قاجار بوده است. یکی از مواردی که در تالار عمارت بازدید کنندگان را متعجب می کند مبلمان تاشویی ست که به دیوار متصل است و در آن زمان در نوع خود کم نظیر و کمیاب بوده.

احتمالا وجود این مبلمان به دلیل معاشرت های زیاد و آمد و شدهای مکرر امین التجار به کشورهای اروپایی برای امر تجارت بوده. این تاجر نامی، در دوران مشروطیت از حامیان و پشتیبانان مشروطه خواهان بود و در منزلش جلسات و نشست های زیادی با مبارزان مشروطه خواهی برگزار کرد و با بسیاری رجال نامی و سیاسی و علمای فقه در ارتباط بود. پس از فوت امین التجار بزرگ، پسرش حبیب الله وارث پدر شد و به اعتبار او لقب امین التجار گرفت.

اهمیت دیگر این خانه از این حیث است که یگانه بانوی شیعه ی عارف و نامدار اصفهان به نام نصرت بیگم امین یا مجتهده امین در این خانه چشم به جهان گشود و امروزه اصفهانیان از وی با احترام یاد می کنند.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

برای بازدید از اماکن دیدنی شهر اصفهان و گشت و گذار در طبیعت سرسبزش، گردشگران نیمه ی اول سال تا اوایل پاییز را انتخاب می کنند تا پیش از اینکه هوا رو به سردی برود بتوانند از سفر لذت ببرند.حتما به حمام شیخ بهایی در اصفهان هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

زیپ لاین صفه

گردشگران در سراسر دنیا با شخصیت های متفاوت و اهداف متفاوت سفرمی کنند. جاهای دیدنی اصفهان و تفریحات که این استان دارد باعث شده گردشگران فراوان به استان بروند .

مسجد امام

مسجد امام را میتوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد.در میدان نقش جهان اصفهان، که بسیاری از آثار و جاذبه های گردشگری در آن گرد هم هستند، سر نخ همه چیز به شاه عباس می رسد. این میدان که پس از انتقال پایتخت به اصفهان، رونق گرفت ساختمان های مهم تاریخی و فرهنگی زیادی در خود دارد. یکی از آن ها مسجد امام است.

باغ خزندگان اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان باغ خزندگان آن است .ایران سرزمینی ست که در هر گوشه اش گنجی طبیعی یا تاریخی نهفته و گردشگران داخلی و خارجی برای گذراندن اوقات فراغت و کسب تجربه می توانند با توجه به سلیقه ی شخصی شان

حمام شیخ بهایی

اصفهان نصف جهان واقعیت جمله در این است که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است.اماکن تاریخی و قدیمی برای گردشگران از جنبه های مختلفی حائز اهمیت و جذاب اند. برخی به دلیل قدمت، برخی به دلیل شیوه ی ساخت، کاربری و یا زیبایی های ظاهری شان مورد توجه قرار می گیرند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها