خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

مالک این خانه خاندان وکیل الرعایا بودند که نسل به نسل بین آن‌ها چرخیده بود و هاشم خان آخرین فرد از این خاندان‌ بود که به حفظ و رسیدگی این بنا اهمیت می‌داد. ولی امروزه خانه وکیل الرعایا به‌عنوان بنیاد ایران شناسی در حال فعالیت است و یکی از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی، گردشگری شهر اردبیل به‌شمار می‌رود.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

معماري خانه وکیل الرعایا

معماری این خانه به‌شکلی انجام شده که با آب و هوای سرد و کوهستانی شهر اردییل، سازگار باشد. به همین سبب دیوارها و مصالح به‌شکلی هستند که به مانند عایق در برابر سرما عمل کنند و از ورود سرما به داخل خانه جلوگیری کنند و از طرفی گرمای خانه را هم در داخل آن حفظ می‌کنند.

در بازدید از این مکان، با پنجره‌های بزرگی مواجه می‌شویم که نقش بسزایی در زیبایی نمای خانه داشته‌اند و بزرگ بودن این پنجره‌ها سبب می‌شود تا گرما و نور خورشید به‌راحتی به داخل خانه هدایت شود.

این خانه هم مانند دیگر خانه‌های تاریخی، دارای چندین بخش است که شامل در ورودی، هشتی که در قسمت در ورودی قرار گرفته، حیاط، راهرو که حیاط را به اتاق‌ها متصل می‌کند، مطبخ و تالار می‌شود.

البته باید بگوییم امروزه نمی‌توان هشتی یا سر در ورودی خانه وکیل الرعایا را مشاهده کرد زیرا شهرداری شهر، آن را به‌دلیل عریض کردن خیابان، تخریب کرده است.

این خانه از معماری اصیل دوره قاجار برخوردار است و برای دیدن اوج هنر معماری در آن زمان، می‌توان از این خانه بازدید کرد.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

این خانه در دو طبقه به‌همراه یک زیر زمین تشکیل شده است که در تالار غربی که مهم‌ترین بخش خانه هم محسوب می‌شود، می‌توان آثار زیبا و چشم‌نواز کاشی‌کاری، آینه کاری، مقرنس کاری را که اتاق را مزین کرده‌اند را مشاهده کرد.

ایوان خانه هم با آینه کاری و شيشه‌های ارسی آراسته شده‌اند که به زیبایی این مکان می‌افزایند. ایوان چهار ستون دارد که از چوب ساخته شده‌اند ولی در طی مرمت و بازسازی‌‌هایی که در این خانه انجام شده، برای افزایش استحکام بنا و ستون، این ستون‌ها را با سیمان پوشانده‌اند.

بازدید از خانه وکیل الرعایا

همانطور که گفتیم اردبیل از نظر شرایط جوی و آب و هوایی، یک منطقه سرد به‌شمار می‌رود پس با این حساب سفر به اردبیل در روزهای سرد زمستانی پیشنهاد نمی‌شود. برای بازدید از خانه وکیل الرعایا و دیگر آثار تاریخی اردبیل، فصل تابستان و اواخر بهار، بهترین انتخاب است.

در این فصول علاوه‌ بر اینکه هوا مطبوع و مساعد است، زیبایی‌های شهر اردبیل به حداکثر خود می‌رسند و همین طبعیت زیبا و بکر هم بخشی از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌شمار می‌رود که علاوه بر بازدید از مکان‌های تاریخی و کهن این شهر، می‌توانید از طبیعت آن هم بهره ببرید.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

نشانی خانه وکیل الرعایا

برای رفتن به این خانه چندین مسیر وجود دارد که ما یکی از بهترین مسیرها برای رسیدن به این خانه را شرح می‌دهیم. شما باید ابتدا از طریق بلوار بهشت فاطمه به سمت بلوار آیت‌الله مدنی بروید و همین مسیر را تا چهار راه پیر عبدالملک ادامه دهید، سپس از کنار گذر شهید رحیمی به سمت بلوار آيت‌الله طالقانی رفته و به کوچه آیت‌الله طالقانی بروید، در اینجا به محله طوی می‌رسید که خانه وکیل الرعایا را می‌توانید مشاهده کنید.

اردبیل با داشتن مکانهای تاریخی فراوان مقصد خوبی برای گردشگران است از جمله این مکانها میتوان به خانه تاریخی میرفتاح اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

کاروانسرای سنگی صائین

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به کاروانسرای سنگی صائین اشاره کردکاروانسرای سنگی صائین متعلق به دوران صفویه میباشد. مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید و بتهرین زمان بازدید اشاره کرد

پل سامیان اردبیل

پل سامیان اردبیل یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که در مسیر استان اردبیل به قفقاز بر روی رودخانه بالیقلوچای یا قره سوی قرار گرفته است. بنا به گفته‌ها و شواهد زمان ساخت این پل به دوران صفویان برمی‌گردد.

برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل است، گنبد شاطر یا به اصطلاح عامیانه شاطر گنبدی، سازه یا بنایی است که از دوران ایلخانی )اواسط اسلام( به جا مانده است. این برج در روستای صومعه، نزدیک به شهر اردبیل قرار دارد.

رودخانه بالیقلوچای اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به رودخانه بالیقلوچای اشاره کرد مسیرهای دسترسی زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها