Search

خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا
خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

خانه وکیل الرعایا اردبیل
خانه وکیل الرعایا اردبیل

مالک این خانه خاندان وکیل الرعایا بودند که نسل به نسل بین آن‌ها چرخیده بود و هاشم خان آخرین فرد از این خاندان‌ بود که به حفظ و رسیدگی این بنا اهمیت می‌داد. ولی امروزه خانه وکیل الرعایا به‌عنوان بنیاد ایران شناسی در حال فعالیت است و یکی از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی، گردشگری شهر اردبیل به‌شمار می‌رود.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

معماري خانه وکیل الرعایا

معماری این خانه به‌شکلی انجام شده که با آب و هوای سرد و کوهستانی شهر اردییل، سازگار باشد. به همین سبب دیوارها و مصالح به‌شکلی هستند که به مانند عایق در برابر سرما عمل کنند و از ورود سرما به داخل خانه جلوگیری کنند و از طرفی گرمای خانه را هم در داخل آن حفظ می‌کنند.

در بازدید از این مکان، با پنجره‌های بزرگی مواجه می‌شویم که نقش بسزایی در زیبایی نمای خانه داشته‌اند و بزرگ بودن این پنجره‌ها سبب می‌شود تا گرما و نور خورشید به‌راحتی به داخل خانه هدایت شود.

خانه وکیل الرعایا اردبیل
خانه وکیل الرعایا اردبیل

این خانه هم مانند دیگر خانه‌های تاریخی، دارای چندین بخش است که شامل در ورودی، هشتی که در قسمت در ورودی قرار گرفته، حیاط، راهرو که حیاط را به اتاق‌ها متصل می‌کند، مطبخ و تالار می‌شود.

البته باید بگوییم امروزه نمی‌توان هشتی یا سر در ورودی خانه وکیل الرعایا را مشاهده کرد زیرا شهرداری شهر، آن را به‌دلیل عریض کردن خیابان، تخریب کرده است.

این خانه از معماری اصیل دوره قاجار برخوردار است و برای دیدن اوج هنر معماری در آن زمان، می‌توان از این خانه بازدید کرد.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

این خانه در دو طبقه به‌همراه یک زیر زمین تشکیل شده است که در تالار غربی که مهم‌ترین بخش خانه هم محسوب می‌شود، می‌توان آثار زیبا و چشم‌نواز کاشی‌کاری، آینه کاری، مقرنس کاری را که اتاق را مزین کرده‌اند را مشاهده کرد.

ایوان خانه هم با آینه کاری و شيشه‌های ارسی آراسته شده‌اند که به زیبایی این مکان می‌افزایند. ایوان چهار ستون دارد که از چوب ساخته شده‌اند ولی در طی مرمت و بازسازی‌‌هایی که در این خانه انجام شده، برای افزایش استحکام بنا و ستون، این ستون‌ها را با سیمان پوشانده‌اند.

خانه وکیل الرعایا اردبیل
خانه وکیل الرعایا اردبیل

بازدید از خانه وکیل الرعایا

همانطور که گفتیم اردبیل از نظر شرایط جوی و آب و هوایی، یک منطقه سرد به‌شمار می‌رود پس با این حساب سفر به اردبیل در روزهای سرد زمستانی پیشنهاد نمی‌شود. برای بازدید از خانه وکیل الرعایا و دیگر آثار تاریخی اردبیل، فصل تابستان و اواخر بهار، بهترین انتخاب است.

در این فصول علاوه‌ بر اینکه هوا مطبوع و مساعد است، زیبایی‌های شهر اردبیل به حداکثر خود می‌رسند و همین طبعیت زیبا و بکر هم بخشی از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌شمار می‌رود که علاوه بر بازدید از مکان‌های تاریخی و کهن این شهر، می‌توانید از طبیعت آن هم بهره ببرید.

خانه وکیل الرعایا
منبع:گوگل مپ خانه وکیل الرعایا

آدرس خانه وکیل الرعایا

برای رفتن به این خانه چندین مسیر وجود دارد که ما یکی از بهترین مسیرها برای رسیدن به این خانه را شرح می‌دهیم. شما باید ابتدا از طریق بلوار بهشت فاطمه به سمت بلوار آیت‌الله مدنی بروید و همین مسیر را تا چهار راه پیر عبدالملک ادامه دهید، سپس از کنار گذر شهید رحیمی به سمت بلوار آيت‌الله طالقانی رفته و به کوچه آیت‌الله طالقانی بروید، در اینجا به محله طوی می‌رسید که خانه وکیل الرعایا را می‌توانید مشاهده کنید.

اردبیل با داشتن مکانهای تاریخی فراوان مقصد خوبی برای گردشگران است از جمله این مکانها میتوان به خانه تاریخی میرفتاح اشاره کرد.

سوالات متداول

 1. چرا خانه وکیل الرعایا به عنوان یکی از آثار تاریخی اردبیل معرفی می‌شود؟
  • این خانه به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود و در زمان مشروطه، مرکز تجمع سران کشور بوده است.
 2. چه نقشی در تاریخ ایران داشته‌اند خاندان وکیل الرعایا؟
  • خاندان وکیل الرعایا نسل به نسل بین آن‌ها چرخیده بوده و در زمان مشروطه مرکز تجمع سران کشور بودند. هاشم خان آخرین فرد از این خاندان بود.
 3. چه اقداماتی برای حفظ و رسیدگی به خانه وکیل الرعایا صورت گرفته است؟
  • هاشم خان آخرین فرد از خاندان وکیل الرعایا بود که به حفظ و رسیدگی به این بنا اهمیت می‌داد. امروزه خانه وکیل الرعایا به‌عنوان بنیاد ایران شناسی در حال فعالیت است.
 4. چه جاذبه‌های دیگری در خانه وکیل الرعایا مشاهده می‌شود؟
  • در خانه وکیل الرعایا می‌توان آثار زیبا و چشم‌نواز کاشی‌کاری، آینه کاری، مقرنس کاری را در تالار غربی که مهم‌ترین بخش خانه محسوب می‌شود، مشاهده کرد. ایوان خانه نیز با آینه کاری و شيشه‌های ارسی زیبا آراسته شده‌اند.
 5. چرا از بازدید از اردبیل در روزهای سرد زمستانی پیشنهاد نمی‌شود؟
  • اردبیل از نظر شرایط جوی و آب و هوایی یک منطقه سرد است، بنابراین برای بازدید از خانه وکیل الرعایا و دیگر آثار تاریخی اردبیل، بهترین زمان تابستان و اواخر بهار می‌باشد.
 6. چه مسیرهایی برای رسیدن به خانه وکیل الرعایا وجود دارد؟
  • برای رسیدن به این خانه می‌توانید از بلوار بهشت فاطمه به سمت بلوار آیت‌الله مدنی حرکت کنید و از آنجا به سمت چهار راه پیر عبدالملک، سپس از کنار گذر شهید رحیمی به سمت بلوار آيت‌الله طالقانی بروید و به کوچه آیت‌الله طالقانی بروید تا به محله طوی برسید و خانه وکیل الرعایا را مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

زیپ لاین شورابیل اردبیل

زیپ لاین شورابیل که یکی از تفریحات پر هیجان و جوان پسند و جاهای دیدنی اردبیل است، با طولی بالغ بر 475 متر و سرعتی بالغ بر شش متر در ثانیه، به عنوان اولین زیپ لاین دارای رفت و برگشت موتوری در کشور شناخته شده و همین امر سبب معروفیت این منطقه گردید است.

خانه ارشادی اردبیل

یکی ازجاهای دیدنی اردبیل، خانه ارشادی است که در دوره قاجار ساخته شده و در یکی از محله‌های قدیمی اردبیل واقع شده است.

آرامگاه شاه اسماعیل صفوی

از جاهای دیدنی اردبیل آرمگاه شاه اسماعیل صفوی بنیان گذار سلسله‌ی صفویه در ایران است که آرامگاهش در شهر اردبیل است.مسیر دسترسی و نحوه بازدید و میزان هزینه گردشگری را از به گردی بخواهید

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search