خانه مشروطه

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است.برای ما انسان های مدرن امروزی که با اِلِمان های ساده ومعماری مدرن یکنواخت و سرد خو گرفته ایم، قدم گذاشتن در خانه ای با قدمت صد و پنجاه سال و معماری خاص دوره ی قاجار احتمالا باید خیلی جذاب باشد. خانه ای که در بدو ورود به آن با یک حوض زیبا شبیه حوض خانه ی مادربزرگ ها مواجه می شویم و روبروی ما عمارتی دو طبقه قد علم کرده.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

گل کاری های باغچه، پنجره های بلند ارسی با شیشه های سبز و سرخ و زرد، ستون های بلند و محکم و درب های چوبی منبت کاری شده که از فضای معماری مدرن امروزی صد ها سال فاصله دارد.

معماری خانه مشروطه

فضای داخل عمارت به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم میشود و در هر طبقه ی ساختمان شش اتاق مجزا وجود دارد. تا اینجا حتما متوجه شدید که این خانه ی جذاب که در یکی از کوچه های شهر تبریز به آن می رسیم باید متعلق به فرد ثروتمندی بوده باشد. حدس شما درست است.مالک این عمارت دیدنی شخصی به نام حاج مهدی کوزه کنانی از تجار بنام تبریز بوده که این خانه را برای زندگی شخصی خود ساخته بود، اما به دلایل سیاسی تاریخی که خواهیم گفت آن را وقف هدف دیگری می کند.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

در بحبوحه ی مشروطه خواهی در تبریز درست پس از به توپ بستن مجلس بدست محمدعلی شاه، حاج مهدی که خود به مشروطه خواهان پیوسته بود منزلش را برای نشست های محرمانه و سری  و فعالیت های مرتبط با مشروطیت در اختیار آنان قرار داد و شخصا حامی مالی این جریان شد و به زودی این مکان به جایی برای همفکری و نشست سران قاجار و نشست انجمن تبریز تبدیل شد.

شهر تبریز طی دوره های ملتهب تاریخی ایران، فراز و نشیب های زیادی را از سر گذرانده و از لحاظ تاریخی و سیاسی و البته هنر معماری ایرانی از مهمترین شهرهای ایران به شمار می آید. خانه ی مشروطه که مانند بسیاری از خانه های دیگری که در سیر تغییر و تحولات تاریخ به سبب اشخاص مهمی که در آن ها می زیسته اند یا وقایع مهمی که در آن ها شکل گرفته، امروزه به موزه تبدیل شده و با نام موزه ی مشروطه هم از آن یاد می شود.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

حضور در این خانه موزه ی صد و پنجاه ساله، وقتی بدانیم در روزگارانی دور یا نزدیک چهره های مصمم و انقلابی چون ستارخان و باقرخان در آن فعالیت های انقلابی انجام می داده اند و شکل امروزی زندگی ما تا حدی تاثیر پذیرفته از فعالیت های آنان بوده، حس و حال غریب و منحصر به فردی به ما القا می کند.

 این خانه که روبروی  مسجد جامع تبریز در محله ی راسته کوچه در غرب بازار تبریز قرار دارد در سال 1247 ساخته شد و امروزه از آثار ملی ثبت شده به حساب می آید. بسیاری از لوازم شخصی افرادی که در جریان مشروطیت در این خانه گرد هم می آمدند هنوز در آنجا برای بازدی عموم باقی ست.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

نامه ها، اعلامیه ها، اسناد و مدارک تاریخی مشروطیت، ابزارهای چاپ اعلامیه، فرش مشروطه و حتی سلاح کمری ستارخان به همراه مهر و اشیای تاریخی گروه های انقلابی آن دوران همگی در معرض دید بازدیدکنندگان است و یادآور تلاش هایی ست که مردان سیاسی اجتماعی بزرگ ایران برای حفظ وطن کرده اند.همچنین تندیس مردان بزرگ مشروطه خواه و زینب پاشا تنها زن فعال در این جریان در آنجا دیده می شود.

خانه مشروطه که یک مکان معمولی نیست، پس از جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1324 و 1325 مرکز اجلاس سران فرقه ی دموکرات آذربایجان می شود.تبریز دارای جاهای دیدنی فراوانی است که یکی از آنها دشت تبریز است.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

مسیر دسترسی

برای رفتن له خانه مشروطه باید ابتدا به ، سمت بازار تبریز رفته سپس، خیابان مطهری ( خیابان راسته کوچه)، رو به روی مسجد جامع رفته که میتوانید با استفاده از مترو واتوبوس و تاکسی برای رسیدن استفاده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی یکی از جاهای دیدنی تبریز است.معمولا زندگی بزرگان تاریخ برای ما جالب است، اینکه کجا زدگی می کرده اند؟ خانه شان چه شکلی بوده؟ چه لباس هایی می پوشیدند؟ تفریحاتشان چه بوده و اطلاعاتی از این قبیل. شاید برای ارضای این حس کنجکاوی بهتر باشد سری به خانه ی شخصی این سرشناسان بزنیم.

آبشار اسکندرتبریز

از جاهای دیدنی تبریز آبشار اسکندر تبریز است. طبیعت همیشه منبع الهام و آرامش بوده است و انسان زمانی که از دغدغه ها و شلوغی زندگی شهری و کسب و کار خسته و گریزان می شود، آغوش طبیعت را برای پناه بردن انتخاب می کند.

آبشار آسیاب خرابه تبریز

گر مسافر و مخصوصا با هدف طبیعت گردی در حال سفر در استان آذربایجان شرقی هستید که الحق هم هیچ چیز از شگفتی های طبیعی کم ندارد، جاهای دیدنی تبریز در تابستان کم نیست.

آبشار گل آخورتبریز

قصد داریم امروز یکی از جاهای دیدنی تبریز را معرفی کنیم. جنگل ارسباران در ۶۰ کیلومتری غرب ورزقان نزدیک آن روستای ارزیل وجود دارد. در اینجنگل و در دامنه غربی کوه کسبه یک آبشار بکر با آب گوارا و خنکی دارد که به این آبشار گل آخور یا آبشار چرنا می گویند. اگر قصد داشته باشی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها