خانه مشروطه

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است.برای ما انسان های مدرن امروزی که با اِلِمان های ساده ومعماری مدرن یکنواخت و سرد خو گرفته ایم، قدم گذاشتن در خانه ای با قدمت صد و پنجاه سال و معماری خاص دوره ی قاجار احتمالا باید خیلی جذاب باشد. خانه ای که در بدو ورود به آن با یک حوض زیبا شبیه حوض خانه ی مادربزرگ ها مواجه می شویم و روبروی ما عمارتی دو طبقه قد علم کرده.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

گل کاری های باغچه، پنجره های بلند ارسی با شیشه های سبز و سرخ و زرد، ستون های بلند و محکم و درب های چوبی منبت کاری شده که از فضای معماری مدرن امروزی صد ها سال فاصله دارد.

معماری خانه مشروطه

فضای داخل عمارت به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم میشود و در هر طبقه ی ساختمان شش اتاق مجزا وجود دارد. تا اینجا حتما متوجه شدید که این خانه ی جذاب که در یکی از کوچه های شهر تبریز به آن می رسیم باید متعلق به فرد ثروتمندی بوده باشد. حدس شما درست است.مالک این عمارت دیدنی شخصی به نام حاج مهدی کوزه کنانی از تجار بنام تبریز بوده که این خانه را برای زندگی شخصی خود ساخته بود، اما به دلایل سیاسی تاریخی که خواهیم گفت آن را وقف هدف دیگری می کند.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

در بحبوحه ی مشروطه خواهی در تبریز درست پس از به توپ بستن مجلس بدست محمدعلی شاه، حاج مهدی که خود به مشروطه خواهان پیوسته بود منزلش را برای نشست های محرمانه و سری  و فعالیت های مرتبط با مشروطیت در اختیار آنان قرار داد و شخصا حامی مالی این جریان شد و به زودی این مکان به جایی برای همفکری و نشست سران قاجار و نشست انجمن تبریز تبدیل شد.

شهر تبریز طی دوره های ملتهب تاریخی ایران، فراز و نشیب های زیادی را از سر گذرانده و از لحاظ تاریخی و سیاسی و البته هنر معماری ایرانی از مهمترین شهرهای ایران به شمار می آید. خانه ی مشروطه که مانند بسیاری از خانه های دیگری که در سیر تغییر و تحولات تاریخ به سبب اشخاص مهمی که در آن ها می زیسته اند یا وقایع مهمی که در آن ها شکل گرفته، امروزه به موزه تبدیل شده و با نام موزه ی مشروطه هم از آن یاد می شود.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

حضور در این خانه موزه ی صد و پنجاه ساله، وقتی بدانیم در روزگارانی دور یا نزدیک چهره های مصمم و انقلابی چون ستارخان و باقرخان در آن فعالیت های انقلابی انجام می داده اند و شکل امروزی زندگی ما تا حدی تاثیر پذیرفته از فعالیت های آنان بوده، حس و حال غریب و منحصر به فردی به ما القا می کند.

 این خانه که روبروی  مسجد جامع تبریز در محله ی راسته کوچه در غرب بازار تبریز قرار دارد در سال 1247 ساخته شد و امروزه از آثار ملی ثبت شده به حساب می آید. بسیاری از لوازم شخصی افرادی که در جریان مشروطیت در این خانه گرد هم می آمدند هنوز در آنجا برای بازدی عموم باقی ست.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

نامه ها، اعلامیه ها، اسناد و مدارک تاریخی مشروطیت، ابزارهای چاپ اعلامیه، فرش مشروطه و حتی سلاح کمری ستارخان به همراه مهر و اشیای تاریخی گروه های انقلابی آن دوران همگی در معرض دید بازدیدکنندگان است و یادآور تلاش هایی ست که مردان سیاسی اجتماعی بزرگ ایران برای حفظ وطن کرده اند.همچنین تندیس مردان بزرگ مشروطه خواه و زینب پاشا تنها زن فعال در این جریان در آنجا دیده می شود.

خانه مشروطه که یک مکان معمولی نیست، پس از جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1324 و 1325 مرکز اجلاس سران فرقه ی دموکرات آذربایجان می شود.تبریز دارای جاهای دیدنی فراوانی است که یکی از آنها دشت تبریز است.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

مسیر دسترسی

برای رفتن له خانه مشروطه باید ابتدا به ، سمت بازار تبریز رفته سپس، خیابان مطهری ( خیابان راسته کوچه)، رو به روی مسجد جامع رفته که میتوانید با استفاده از مترو واتوبوس و تاکسی برای رسیدن استفاده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

ارگ تبریز

در ایران مجوعه ای از ارگ ها را داریم که از جاهای دیدنی تبریز هم ارگ تبریز می باشد.ارگ بم، ارگ بهارستان، قلعه ی الموت، ارگ تهران، ارگ تبریز و اسامی از این دست بارها به گوش ما خورده یا یکی از آن ها در شهر محل سکونت ما وجود دارد. اَرگ، حصار ، قلعه یا دژ در واقع به بناهای بلند و غالبا محصور گفته می شود

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل را میتوان از جاهای دیدنی تبریز در تابستان میتوان اشاره کرد و همچنین دیگر تالاب های این شهر اشاره کرد.در اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت به منظور لذت بردن از آن و درک ارزش و اهمیت آن، یکی از محیط ها زیستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است تالاب ها هستند. تالاب ها آبگیرهایی هستند که گیاهان تاب آور در آب و خاک های غرقابی در آن ها رشد می کنند و برای پرندگان مهاجر یا فصلی و دیگر جانوران نیز محیط های مناسبی هستند. از دیگر اهمیت های آن ها می توان به نقش آن ها در کنترل سیلاب ها و پیشگیری از فرسایش زمین هم اشاره کرد.

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها