خانه شیرنگی

خانه شیرنگی گرگان

یکی دیگر از آثار باستانی که به حکومت پهلوی در ایران باز می گردد، خانه شیرنگی است که از جاهای دیدنی گرگان نیز به شمار می رود این خانه یکی از چشم نواز ترین و پر بازدیدی ترین خانه های تاریخی در گرگان به شمار می رود.

از همین جهت نیز سازمان میراث فرهنگی نیز دست به کار شده و در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1379، این خانه را در لیست اثار ملی قرار داده و شماره ثبت 3332 را برای این اثر در نظر گرفته است تا در صورت نیاز، به مرمت و بازسازی این بنای تاریخی و زیبا بپردازد.

از زیبایی های این خانه که مانند دیگر بناهای تاریخی دوره پهلوی است، می توان به اتاق هایی اشاره کرد که ورودی های گنبدی شکل داشته و زیبایی خاصی از بیرون به این بنا بخشیده است اشاره کرد. در کنار این ورودی ها نیز در های چوبی یکی دیگر از مزیت های این بنا است.

خانه شیرنگی گرگان
خانه شیرنگی گرگان

چوب های بکار رفته در ساخت درب های خانه شیرنگی، از مرغوب ترین چوب ها بوده به گونه ای که امروزه و پس از گذشت چندین سال از ساخت این بنا همچنان درب های تمامی اتاق های این بنا سالم بوده و مورد حفاظت قرار گرفته است.

این خانه از ابتدای ساخت، در بلندی های گرگان بنا شد و از همان ابتدا به یکی از جاهای دیدنی گرگان بدل شد؛ به همین منظور دروازه دیوار دارای سقف پوشش سفالی شیب‌ دار بوده و آب باران را در داخل حیاط و به سمت یک آبرو هدایت می کنند؛ نکته جالب در رابطه با این آبرو این است که در گذشته به صورت اشتراکی با همسایه از آن استفاده می شده چرا که بین دو خانه مشترک است.

معماری خانه شیرنگی

این ساختمان نیز به مانند دیگر خانه های پهلویی، وسعت زیادی داشته و دارای اتاق های متعدد در دو طبقه مجز بوده که هر کدام ورودی های جدا و گنبدی شکلی داشتند که اگر از حیاط این خانه به آن ها بنگرید، به این موضوع که چرا این ساختمان یکی از جاهای دیدنی گرگان است پی خواهید برد.

از مصالح به ‌کار رفته در ساخت این ساختمان می توان به آجر های منظم و خشت‌ خام اشاره کرد که در آن زمان یکی از رایج ترین و در دسترس ترین و حتی مستحکم ترین مصالح موجود برای ساختمان سازی بوده است.

سقف ساختما شیرنگی که به ساختمان شیرنگی ها نیز شناخته می شود، سفالی بوده و یا با سفال پوشانده اند تا از ورود آب به درون منزل جلوگیری شده و به صورت عایقی مناسب در برابر آب و هوای سرد و گرم قرار گیرد.

از دیگر زیبایی هایی که در این خانه به کار رفته است می توان به گچ کاری های استادانه ای اشاره کرد که در آوردن آن به دست هر شخصی امکان پذیر نبوده و نیازمند سال ها تخصص و تجربه در این مسیر بوده.

خانه شیرنگی گرگان
خانه شیرنگی گرگان

مسیر دسترسی

اگر قصد دین از خانه شیرنگی که یکی از زیباترین جاهای دیدنی گرگان است را دارید، می بایست به محله سر چشمه گرگان رفته و در بافت قدیمی شهر، این خانه را بیابید و در کنار آن نیز می توانید از دیگر مکان های کهن شهر دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

سرای باقری ها

سرای باقری ‌‌ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.

آبشار نومل

همانطور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید، آبشار ها همواره بهترین مکان های گردشگری برای سفر بوده و از گذشته تا کنون گفته شده هر جا آب هست آبادی نیز هست به همین دلیل اگر انتخاب شما آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان باشد، یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است.

جنگل شصت کلا

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که از زیبایی و سر سبزی چیزی کم ندارد، و سبب شده تا سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران به سمت و سوی گرگان سفر کنند، جنگل شصت کلا می باشد، جنگلی که با طبیعت بکر و دست نخورده زیست گاه بسیار مناسبی برای جانداران و گیاهان است.

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها