خانه خادم باشی

خانه خادم باشی اردبیل

خانه خادم باشی یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل می باشد که در زمان قاجاریه ساخته شده و امروزه تبدیل به مکانی دیدنی برای عموم مردم شده است. ناگفته نماند که این بنا یکی از چندین ساختمان دیدنی در محله قدیمی اوچدکان اردبیل است.

این بنا به خادم مقبره شیخ صفی ‌الدین اردبیلی تعلق داشته و از همین جهت با نام خادم ‌باشی شناخته شده. این عمارت که چه در زمان خود و چه در زمان حال شکوه و عظمت خاص خود را داشته، محلی برای زندگی این شیخ بوده است.

خانه خادم باشی که به صورت مستطیل شکل ساخته شده است، با دیوار هایی از جنس کاه گل و اجر های گلی و سنگی ساخته شده است؛ و قسمت سر در دیوارهای این بنا، با طاق نماهای بسیار زیبا و آجری مزین شده و برای استحکام نیز آجر های این قسمت بسیاری ظریف کار شده است.

خانه خادم باشی اردبیل
منبع:گوگل مپ خانه خادم باشی اردبیل

این اثر تاریخی که در نهایت سادگی، ظرافت خاصی را از خود به نمایش گذاشته است، در تاریخ 25 مهر ماه سال  1383 با شماره ردیف 11195، در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید و همین امر سبب شد تا از آن زمان تا به حال مورد توجه بیشتری واقع شود.

معماری خانه خادم باشی

خانه خادم باشی با سه حیاط مجزا ساخته شده که در حیاط اولی شاهد ساختمانی نعلی شکل خواهید بود که به یک طبقه از این ساختمان وصل شده و دارای هفت اتاق تو در تو بوده که هر کدام از این اتاق ها برای کاری مورد استفاده قرار می گرفته است.

 البته که این ساختمان به دلیل ساده زیستی این خادم تزیینات زیادی نداشته اما با نگاه کردن به خود سازه، به عظمت معماری در زمان قاجار و توانمندی معماران و کارگران آن زمان پی خواهید برد. همین مورد نیز یکی از دلایل بسیار مهم و اساسی در قرار گرفتن این سازه در مرکز توجهات است.

خانه خادم باشی اردبیل
منبع:گوگل مپ خانه خادم باشی اردبیل

اما درون حیاط دوم این ساختمان، شاهد دو طبقه خواهید بود که به همراه زیر زمین اصلی این ساختمان، در حیاط پشتی قابل مشاهده است. اما تمام موارد فوق تنها بخشی از زیبایی و سادگی این سازه را تشکیل می دهد. و اگر به دقت نیز به خانه خادم باشی توجه کنید متوجه وجود دو شومینه خواهید شد که در طبقات اول و دوم وجود دارد

اما نکته شایان ذکر و قابل توجه در مورد معماری این بنای تاریخی و به یادماندنی، متقارن بودن آن است که سبب شده تا زیبایی این ساز ها دو چندان شده و ساختمان های دو طرف حیاط اصلی این بنا، دو به دو با هم متقارن و یک شکل باشند.

اما اگر نبود زیبا کاری ها در قسمت درونی این سازه را در نظر نگیرید، با نگاه کردن به قسمت بیرونی و جایی که حیاط سوم وجود دارد، بقایایی از یک حسینیه را شاهد خواهید بود که توسط ارسی کاری ها مزیین شده است.

خانه خادم باشی اردبیل
منبع:گوگل مپ خانه خادم باشی اردبیل

اما متاسفانه این قسمت که یکی از قسمت های بسیار چشم نواز خانه خادم باشی است، در اثر آتش سوزی از میان رفته است؛ اما همچنان می توانید آجر کاری ها و طاق نماهایی را از این بنای به یاد ماندنی در حیاط سوم این خانه مشاهده کنید.اردبیل دارای مکانهای تفریحی تاریخی و گردشگری فراوانی دارد که یکی از آنها محوطه باستانی قلعه خسرو میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به دریاچه شورابیل اشاره کرد که مسیر دسترسی نحوه بازدید و بهترین زمان بازدید با به گردی راحت سفر کن

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاح از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.

شهر یری

یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی اردبیل، شهری یری است که یک منطقه باستانی مهم در ایران محسوب می‌شود. این شهر به سنگ افراشت‌های بزرگی شهرت دارد که اکثرا به‌شکل انسان هستند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها