جنگل توسکستان

جنگل توسکستان

یک از جاهای دیدنی گرگان که می تواند شما را ساعت ها محو تماشای زیبایی های خود کند، بیشک جنگل توسکستان است که در دامنه شمال شرقی البرز و درست در میان شاهرود و گرگان قرار دارد؛ این جنگل که مسیر دسترسی به آن توسط جاده توسکستان فراهم می شود، دارای یکی از زیباترین مناظر زنده ایران است.

این جاده جنگلی از تعدادی روستای ییلاقی و به خصوص جنگل توسکستان گذر می کند و منظره ‌ای رویایی را پیش روی شما قرار می دهد؛ به ویژه در فصل پاییز که انواع درختان از توسکا گرفته تا اورس، بلوط و سرخدار، رنگ زرد و نارنجی و گاها قهوه ای به خود گرفته و با ریختن در کنار جاده، زیبایی این مسیر را دو چندان می کند.

جنگل توسکستان
منبع:گوگل مپ جنگل توسکستان

این منطقه در مجاورت دو ناحیه کم ‌فشار و پر فشار قرار گرفته است و به سبب اختلاف ارتفاع، و اختلاف دما، توده‌ های ابر را که به ‌صورت سیال در ارتفاعات گوناگون در حال فراز و نشیب هستند را مشاهده خواهید کرد. از طرفی دیگر نیز به همین سبب، هوای مه آلودی در این منطق حاکم بوده و رطوبت خاصی به منطقه بخشیده است

پوشش گیاهی

یکی از اصلی ترین دلایل معروفیت جنگل توسکستان، پوشش گیاهی غنی آن است که در آن جا انواع مختلف درختان و گیاهان را مشاهده خواهید کرد؛ یکی از محبوب ترین درختان این منطقه بلوط است و می توانید در گوشه و کنار این جنگل بلوط هایی که از درختان افتاده را مشاهده کنید.

پوشش جانوری جنگل توسکستان

یکی از جنگل هایی گه در ایران بیشترین تنوع جانوری را دارد، جنگل توسکستان است که همین امر سبب شده تا به یکی از جاهای دیدنی گرگان تبدیل شود، از جمله جانوران و پرندگان موجود در این جنگل ها می توان به گنجشک‌ سانان مختلف، دارکوب، کبک، قرقاول خزری، سار، بلدرچین، کبوتر جنگلی، قوش، شاهین، قرقی، عقاب و جغد اشاره کرد.

اما پستاندارانی که در این جنگل زندگی می کنند نیز من نبوده و از جمله آن ها می توان به گرگ، شوکا، گراز، روباه، شغال، خرس، سمور، خار پشت، تشی، خرگوش، موش جنگلی، گربه وحشی و گورکن اشاره کرد که زیست بوم این منطقه را تکمیل مرده اند.

جنگل توسکستان
منبع:گوگل مپ جنگل توسکستان

جاهای دیدنی توسکستان

اما شاید فکر بکنید که دیدن از جنگ تنها زیبایی موجود در این منطقه است اما باید به شما یاد آور شویم که علاوه بر جاده و جنگل توسکستان که از جاهای دیدنی گرگان است، مناطق دیگری نیز در اطراف یا درون جنگل قرار دارد که هر کدام برای خود جاذبه توریستی جداگانه ای به حساب می آیند.

کاروانسرای قزلق : این کاروانسرا که در دل جنگل های توسکستان قرار دارد، حدود 150 متر از جاده اصلی فاصله داشته و دسترسی به آن توسط وسیله نقلیه امکان پذیر نمی باشد اما فراموش نکنید که ارزش دیدن از این منطقه بسیار بیشتر از 150 متر پیاده روی کردن است.

منبع:گوگل مپ جنگل توسکستان

چشمه باغ سرهنگ : یکی از دیگر جاهای دیدنی گرگان که در اطراف جاده و جنگل توسکستان است، چشمه باغ سرهنگ بوده که فاصله ای چهار کیلو متری با روستای توسکستان دارد؛ این چشمه در منطقه گرمابدشت قرار گرفته از درون سنگ های داخل کوه به سطح زمین جاری می شود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

سرای باقری ها

سرای باقری ‌‌ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.

کاخ آقا محمد خان قاجار

کاخ آقا محمد خان قاجار یکی از اندک آثار تاریخی برجای مانده از دوره قاجاریه بوده که امروزه، به یکی از جاهای دیدنی گرگان نیز بدل شده است. گرگان یا استر آباد قدیم که خاستگاه اصلی حکومت چندین ساله قاجاریه بوده، یکی از نقاط عطف در ساخت بنا های تاریخی در ایران به شمار می رود.

ساحل بندر گز

شهر فانوس دریایی، شهری که زیبایی هایی را در خود جای داده که مثال زدنی نیست. بدون تردید ساحل بندر گز یکی از جاهای دیدنی گلستان به شمار می رود که با توجه به زیبایی طبیعی که دارد، کم لطفی عظیمی در حقش صورت گرفته است.

ساحل جزیره آشوراده

قرار است در مورد جاذبه‌ی خاص طبیعی و توریستی صحبت کنیم که شاید کمتر کسی آن را در لیست ذهنی خود از جاهای دیدنی گرگان قرار داده باشد. جزیره آشوراده، یکی از 5 جزیره‌ی دریای خزر و تنها جزیره‌ی ایرانی این دریا است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها