جزیره کبودان

جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز

جزیره کبودان یکی از جاهای دیدنی تبریز است.جزیره، یا همان سرزمین هایی که در میان آب ها سر برآورده اند، از شگفت آور ترین زیبایی های طبیعی هستند. اگر از بالا به آن ها نگاه کنیم این شگفتی چندبرابر زیباتر است و اگر به آن ها راه پیدا کنیم قطعا از تجربه های کم نظیر زندگی مان می شوند. قویون آداسی یا جزیره ی کبودان بخشی از طبیعت ایران زمین است که از نام ترکی اش احتمالا حدس می زنید که در دریاچه ی ارومیه قرار دارد.

این جزیره مملو از عوامل زنده و غیر زنده و طبیعی ست که با هدف جلوگیری از شکار و انقراض و کمک به ادامه ی حیات و جلوگیری از از بین رفتن یا هر آسیب دیگری مورد حفاظت قرار گرفته اند. البته این به این معنی نیست که امکان ورود یا بازدید از آن را ندارید، اتفاقا برای گردش و تفریح دو کشتی با نام های “سهند” و “نوح” و چند قایق در بندر گلمانخانه به اضافه ی موتورهای سه چرخ و چهارچرخ در ساحل سنگی و ماسه ای جزیره و قایق های موتوری برای گردش مسافران در نظر گرفته شده. همینطور در قسمت هایی از این جزیره ورزش های آبی هم انجام پذیر است.

جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز
جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز

گیاهان و حیوانات

با توجه به اینکه جزیره ی کبودان تنها جزیره ایران با آب شیرین است، حیوانات و گونه های جانوری و گیاهی نادری در آن زندگی می کنند. پرندگان مهاجر زیبا و خاصی مانند فلامینگو در این جزیره دیده می شوند و حیواناتی چون قوچ و میش و گوزن و حتی در سال های اخیر دوربین های محیط بانی وجود پلنگ را در کبودان ثبت کرده اند. این یکی از همان دلایلی ست که این جزیره ی ارزشمند را به محیطی حفاظت شده و از ذخایر مهم زیست کره تبدیل کرده است. 

تعداد قوچ ها و میش ها در این منطقه همیشه زیاد بوده و با تولید مثل امروزه بیشتر هم شده، در گذشته حتی  این منطقه را بومیان با نام “قویون داغی” به معنی “کوه میش” خطاب می کرده اند. پسته و بادام و فندق وحشی هم به عنوان میوه های منحصر به فرد در جزیره ی کبودان پیدا می شود.

قدمت جزیره کبودان

از حیث تاریخ و قدمت، می توان به دوره ی قاجار اشاره کرد که این منطقه از شکارگاه های شخصی درباریان به حساب می آمده و برای اولین بار ناصرالدین شاه قاجار یک کشتی بخار را به آب این دریاچه ی ارزنده انداخته است. ارزش این منطقه در گذشته هم بر کسی پوشیده نبوده و به خصوص حاکمان و درباریان از آن برای اهداف مختلف بهره می بردند. جالب است بدانید اشرف پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی نیز در این جزیره صاحب ویلای کوچکی بوده.

جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز
جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز

 اگراهل فیلم و سینما هستید یا احتمالا ازعلاقه مندان بهروز وثوقی، جالب است بدانید او نیز یک بار در سالهای دور به همراه اشرف در این ویلا اقامت داشته اند. علاوه بر این، در این منطقه آثار تاریخی قدیمی تر مانند آثار متعلق به ایلخانیان اعم از قنات های قدیمی و باقی مانده ی بناهای قدیمی که بسیاری از آن ها ازبین رفته نیز کشف شده است.

وضعیت دریاچه ارومیه که درست در میان بین دو آذربایجان شرقی و غربی نشسته است، در سال های اخیر و بدنبال خشکسالی های پیاپی نگران کننده شده، و امیدواریم این الماس گرانبها درخشش خودرا از دست ندهد. کبودان بزرگترین جزیره ی دریاچه ی ارومیه است اما اگر به آن سفر کردید حتما بازدید از جزایر کوچکتر مثل “آرزو” و “اشک” را در برنامه ی خود بگنجانید.

جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز
جزیره کبودان جاهای دیدنی تبریز

تبریز محل زندگی بزرگانی هم چون ستار خان باقر خان و پروین اعتصامی میباشد.خانه پروین اعتصامی یکی از مکانهای تاریخی و گردشگری تبریز میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

خانه مشروطه

خانه مشروطه تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است.برای ما انسان های مدرن امروزی که با اِلِمان های ساده ومعماری مدرن یکنواخت و سرد خو گرفته ایم، قدم گذاشتن در خانه ای با قدمت صد و پنجاه سال و معماری خاص دوره ی قاجار احتمالا باید خیلی جذاب باشد. خانه ای که در بدو ورود به آن با یک حوض زیبا شبیه حوض خانه ی مادربزرگ ها مواجه می شویم و روبروی ما عمارتی دو طبقه قد علم کرده.

آبشار گل آخورتبریز

قصد داریم امروز یکی از جاهای دیدنی تبریز را معرفی کنیم. جنگل ارسباران در ۶۰ کیلومتری غرب ورزقان نزدیک آن روستای ارزیل وجود دارد. در اینجنگل و در دامنه غربی کوه کسبه یک آبشار بکر با آب گوارا و خنکی دارد که به این آبشار گل آخور یا آبشار چرنا می گویند. اگر قصد داشته باشی

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل را میتوان از جاهای دیدنی تبریز در تابستان میتوان اشاره کرد و همچنین دیگر تالاب های این شهر اشاره کرد.در اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت به منظور لذت بردن از آن و درک ارزش و اهمیت آن، یکی از محیط ها زیستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است تالاب ها هستند. تالاب ها آبگیرهایی هستند که گیاهان تاب آور در آب و خاک های غرقابی در آن ها رشد می کنند و برای پرندگان مهاجر یا فصلی و دیگر جانوران نیز محیط های مناسبی هستند. از دیگر اهمیت های آن ها می توان به نقش آن ها در کنترل سیلاب ها و پیشگیری از فرسایش زمین هم اشاره کرد.

باغ گلستان تبریز

شهر تبریز از این جهت که در اقلیم خوش آب و هوا و مرتفعی قرار گرفته و توسط انواع پدیده های طبیعی از باران و برف و بادهای موسمی و کوهستان ها و دریاچه های متعدد به منطقه ای غنی از لحاظ ثروت های طبیعی بدل شده است، دارای آب و هوای پاک و طبیعت تمیزی ست و پارک ها و بوستان های بی شماری در آن وجود دارند.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها