بندر سیراف

بندر سیراف بوشهر

بندر سیراف از جاهای دیدنی بوشهر است البته میتوان به بنادر این شهر هم اشاره کرد.شهرهای بندری در تمام دنیا میان افراد از محبوبیت خاصی برخوردارند. این محبوبیت بیشتر به لحاظ حال و هوای بندر و ساحل و طبیعت زیبای دریاست. اما برخی بنادر از اهمیت ویژه ای از لحاظ ارتباطی و تجاری و یا تاریخی برخوردارند. در ایران، بندر سیراف با نام دیگر بندر طاهری از جمله بنادری ست که علاوه بر زیبایی های طبیعی، روزگاری مهم ترین بندر ایران از لحاظ تجاری و بازرگانی بوده. با ویژگی های این منطقه بیشتر آشنا شوید.

بندر سیراف کجاست؟

بندر سیراف در استان بوشهر و شهرستان کنگان قرار دارد.این بندر کنار سواحل نیلگون همیشه خلیج فارس قرار دارد.شاید براتون جالب باشد که در زمان های قدیم اهالی این شهر یهودی نشین بوده اند.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

تاریخچه

بندر سیراف با قدمتی کهن و تاریخی طولانی ست که در زمان ساسانیان آوازه اش تمام جهان را پر کرده بود. این بندر از راه دریا با قاره های دور و نزدیک در ارتباط بود و از آسیا تا آفریقا و اروپا اعتبار جهانی داشت. در سال های 327 و 496 هجری دو زلزله ی سهمگین و ویرانگر متاسفانه باعث شدند بخش وسیعی از بندر زیر آب مدفون شود و این منطقه از رونق بیافتد.

 از دیگر موضوعاتی که سیراف را متمایز می کرد همزیستی مردم با ادیان و آیین های مختلف در کنار هم بود از زرتشتی و یهودی گرفته تا ارامنه و مسلمانان، که همین آزادی عقیده در آن زمان چیزی شگرف و جذاب تلقی می شده. شکل کلی خانه ها در بندر سیراف به روستای ماسوله در استان گیلان شباهت دارد و خانه ها به شکل طبقه طبقه و پلکانی در نزدیکی هم قرار گرفته اند.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

مردم به گویش کنگانی و برخی عربی صحبت می کنند و شغل آنان از قدیم عمدتا دریانوردی و صیادی یا دامداری و کشاورزی بوده است که امروزه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی نیز به آن اضافه شده است. گورستان صخره ای در سیراف کشف شده که قدمت آن هزاران سال پیش تخمین زده شده و کتیبه هایی در این بندر بدست آمده که از تاریخ کهنه و ارزشمند آن حکایت می کند.

مردم سیراف از طریق بندر با تمام دنیا داد و ستد داشتند و به تجارت پارچه ، الماس، قالی، گلیم، پنبه، پوست حیوانات، ساج و مروارید مشغول بوده اند. اگر به سیراف سفر کردید می توانید از صنایع دستی مردم بومی، ماهی و میگو و یا خرما برای اطرافیانتان سوغات بیاورید.البته حتما از رستوران های این شهر قافل نشوید حتما از رستوران گرگور بوشهر هم سر بزنید.

وجه تسمیه

در مورد نام سیراف دلایل های زیادی گفته می شود، مثلا اینکه در ابتدا سیراب به معنی پر آب بوده یا کوتاه شده ی اردشیرآب به دلیل نام پادشاه ساسانی بوده است. برخی هم معتقدند سیراف شکل تغییریافته ی شیلاو به معنی ماهی و آب است.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

بهترین زمان سفر

برای بازدید از جاذبه های جنوب ایران به اقتضای دمای آب و هوا و رطوبت بالای این مناطق در فصل های بهار و تابستان، اکثر گردشگران و مسافران تعطیلات نوروز یا فصل پاییز را برای سفرهای جنوبی انتخاب می کنند. بندر سیراف هم از این قاعده مستثنی نیست و بهترین فرصت برای بازدید از میراث تاریخی و طبیعی آن بهتر است در نیمه ی دوم سال اقدام کنید.

جاهای دیدنی بوشهر در بهار

شاید به علت این که بندر سیراف بوشهر در کنار دریای خلیج فارس قرار گرفته است به نظر می رسد که برای سفر به جاهای دیدنی بوشهر در بهار به این علت از استقبال خوبی قرار بگیرید که هوای خنک و به دور از شرجی بودن است.شما میتوانید در کنارر این بندر به پارک ملی نایبند هم بروید که یک منطقه گردشگری فوق اعلاده زیبا با اماکانات خاصی هست.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی یکی از جاهای دیدنی یوشهر است .همانطور که امروزه ساختن ویلاها و خانه های گران قیمت کنار سواحل در میان ثروتمندان محبوب و پرطرفدار است، در گذشته نیز اشخاص متمول و به خصوص تجار عمارت های مجلل خود را در کنار ساحل می ساختند. در خیابان ساحلی بندر زیبای بوشهر عمارت های این چنینی که روزگاری متعلق به بازرگانان و تاجران بوده بسیار است. یکی از آن ها عمارت دهدشتی ست که از نمونه های بی نظیر هنر ایرانی است.

عمارت گلشن

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آب گرم اهرم از جاهای دیدنی بوشهر هست که میتوان به آن اشاره کرد. بعضی از منابع طبیعی و خدادادی که در برخی نقاط کشور وجود دارند و تبدیل به جاذبه ی گردشگری شده اند، تنها از لحاظ زیبایی ظاهری و طبیعی ارزشمند نیستند و دارای ویژگی های مهم دیگری هم هستند. مثلا چشمه های آب گرم که از دل زمین راه به بیرون پیدا کرده اند علاوه بر منظره ی چشم نواز و طبیعی که ساخته اند از لحاظ درمانی نیز حائز اهمیت هستند. چشمه آب گرم اهرم در استان بوشهر از چشمه های دارای خواص درمانی ست که در این جا با آن آشنا خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها