برج طغرل دامغان

جاهای دیدنی دامغان فراوان است .شهر دامغان، یکی از شهرهای با ارزش و تاریخی کشورمان ایران به شمار می‌رود، علت آن را نیز می‌توان به وجود آثار و بناهای تاریخی متعددی مانند چشمه علی، برج پیر علمدار وبرج چهل دختر و… نسبت داد. برج طغرل یکی دیگر از آثار تاریخی زیبا و جذابی است که در روستای مهمان دوست شهر دامغان، که یک روستای بسیار قدیمی و تاریخی است، قرار دارد.البته جاهای دیدنی سمنان فراوان است.

جالب است بدانید که نام اصلی این برج، برج مهمان دوست یا برج معصوم زاده است، اما به دلیل شباهت آن به برج طغرل شهر، به عنوان برج طغرل دامغان شناخته می‌شود. اگر شما نیز قصد سفر به دامغان و بازدید از آثار تاریخی آن را دارید، بازید از این برج را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درباره برج طغرل دامغان

این برج تاریخی، یادگاری از دوران حکومت سلجوقیان است که عمدتا از آجر ساخته شده است. سقف و گنبد برج طغرل دامغان که قدمتی هزار ساله دارد، در جریان جنگ‌های تاریخی گذشته، تخریب شده اما کلیت بنا، تا به امروز پابرجا است. به دلیل تخریب سقف و گنبد، این برج در شمار بناهای بدون سقف محسوب می‌شود. قسمت‌های تخریب شده برج، موجب کاهش ارتفاع آن شده‌اند، اما هم اکنون این برج، دارای 14 متر ارتفاع است.

جاهای دیدنی دامغان+برج طغرل دامغان
منبع:گوگل مپ

جالب است بدانید این برج مقبره‌ای است که سه تن که هویتشان مشخص نیست در آن آرمیده‌اند. از این سه قبر، دو تا آجری بوده و قبر وسط، سنگی است. با وجود اینکه هویت افراد خفته در این قبر‌ها مشخص نیست، اما مردم محلی اعتقاد دارند این برج، آرامگاه امام زاده قاسم است. ویژگی‌های زیبا و جذاب متعدد این برج، آن را به یک جاذبه گردشگری و تاریخی تبدیل کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- برجسته‌ترین ویژگی‌ای که از معماری برج طغرل دامغان به چشم می‌خورد، ساختار مدور و دوازده ضلعی آن است. در واقع پایه و اساس ساخت این برج، مدور و دایره‌ای شکل است، در حالی که از بیرون بنا، به شکل یک بنای 12 ضلعی مشاهده می‌شود.

2- روی هر یک از اضلاع این برج که به هنر مقرنس کاری آمیخته شده است، طاق‌های بلند و زیبایی دیده می‌شود.

3- آجرکاری برج طغرل دامغان، و هنر و ظرافت بسیار زیادی انجام شده است، به گونه‌ای که می‌توانید از چندین متر فاصله نیز به خوبی متوجه این موضوع شوید.

4- در قسمت بالایی برج، شاهد دو کتیبه زیبا خواهید بود که نوشته‌های یکی به خط کوفی و دیگری به خط بنایی است.

مسیر دسترسی برج طغرل دامغان

برای بازدید از برج طغرل دامغان، لازم است پس از ورود به شهر دامغان، به سمت مشهد حرکت کنید تا پس از 20 کیلومتر پیمودن مسیر، به روستای مهمان دوست برسید. از روستای مهمان دوست که به سمت روستای امام آباد دامغان حرکت کنید، به این برج تاریخی و زیبا خواهید رسید.

بهترین زمان بازدید

همان طور که می‌دانید ناحیه‌ای که شهر دامغان و توابعش در آن واقع شده‌اند، از لحاظ آب و هوایی گرم و خشک است. بنابراین توصیه می‌کنیم در اویل بهار، و فصل پاییز و اوایل زمستان از برج طغرل دامغان دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

کاروانسرای قصر بهرام سمنان

کاروانسراها، یکی از بناهای تاریخی ایران به شمار می‌روند که به صورت پراکنده در نواحی مختلف ایران، قرار گرفته‌اند. یکی از نواحی ایران که کاروانسراهای متعددی را در خود جای داده،و یکی از جاهای دیدنی سمنان است که دلیل آن‌ را نیز می‌توان به بین راهی بودن این شهر نسبت داد

موزه شاهرود

شهر شاهرود که از یکی از قسمت‌های استان سمنان است، چندین آثار تاریخی زیبای ایران را در خود جای داده است که از میان آن‌ها می‌توان به موزه شاهرود اشاره کرد. این موزه زیبا و قدیمی، ساختمانی دو طبقه بوده که معماری آن به سبک و سیاق اوایل دوران پهلوی انجام شده است.

کویر ریگ جن سمنان

از جاهای دیدنی سمنان کویر آن هست.کویر گردی یکی از تفریحات انسانی می باشد که هر انسانی نمی تواند به این راحتی نمی تواند به ان سفر کند و بتواند با اب و هوا و اقلیم های کویر به کنار بیاید. برای کویر گردی انسان قوی و سالم نیازمند است که بتواند با سختی های ان رو به رو شود. مخصوصا اگر مقصد افراد ، کویر خشن ریگ جن باشد.

خانه رجبی سمنان

خانه رجبی، یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی سمنان است که از دوران حکومت قاجاریه، به جای مانده است. توصیه می‌کنیم اگر به استان سمنان سفر می‌کنید، بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها