Search

برج خان

برج خان بوشهر

برج خان یکی از جاهای دیدنی بوشهر در تابستان می باشد که از آن به عناون یکی از جاهای تاریخی این شهر نیز یاد می شود. این عمارت برای زیبایی معماری خود و تاریخی بودن، هر ساله جمعیت قابل توجهی از گردشگران به خود جذب کرده و باعث رونق اقتصادی و گردشگری در این منطقه شده است.

این برج با ارتفاع حدود ۲۸ متر شاهکاری از معماری ایرانی در تاریخ بوده که در زمان حکومت سلطان ناصرالدین شاه، اولین پادشاه دودمان قاجار، ساخته شد. این برج در زمان خود به عنوان یک دستگاه سیگنال دهنده برای کشتی‌ های حاضر در بندر بوشهر عمل می کرد.

تاریخچه برج خان

برج خان در گذشته تجربه بسیاری از تغییرات را دربر داشته ‌است. در جنگ جهانی دوم، نیروهای بریتانیایی برج را به تصرف خود درآوردند و آن را به عنوان برج نگهبانی برای پایش نیرو های ژاپنی در خلیج فارس استفاده کردند. همچنین در این دوران، برج به عنوان زندان برای بسیاری از اسیران جنگی به کار رفت.

در سال ‌های اخیر اما، برج خان پس از پست سر گذاشتن تعدادی از بازسازی ها، در نهایت برای استفاده عموم آزاد شد اما زلزله سال ۱۳۲۴ برج را کمی تخریب کرد و برای تعمیر و بازسازی برج تمهیدات مهمی صورت گرفت که این بازسازی‌ شامل بهره ‌برداری از یک مرکز بازدید و یک موزه کوچک بود که تاریخ تمدن این شهر را در بر می گرفت.

برج خان بوشهر
برج خان بوشهر

معماری برج خان

یکی دیگر از دلایلی که برج خان که یکی از جاهای دیدنی بوشهر است بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب می‌ کند، معماری زیبا و هشت ضلعی آن است. پنل‌ های دیوار برج با الگو های هندسی زیبا تزئین شده ‌اند و سقف برج کاهویی بوده که زیبایی منحصر به فردی به این برج می افزاید. همچنین درون برج پله ‌هایی مارپیچ وار وجود داشته که به نوک برج ختم شده و با نگاهی به پایین، منظره ای تماشایی از بوشهر و دریا فراهم می ‌سازد.

دیدنی های بوشهر

برج خان از دیدنی های بوشهر است.نکته حائز اهمیت در رابطه با برج خان این است که تماما از سنگ های مرجانی ساخته شده است. سنگ مرجان خلیج فارس به طور گسترده در ساخت بناها در شهر بوشهر در دوران دودمان قاجار استفاده می شدند. سنگ مرجانی ماده ‌ای ماندگار و مقاوم به شرایط جوی شدید منطقه خلیج فارس بوده که علاوه بر استقامت زیبایی منحصر به فردی نیز دارد.

این برج دو طبقه، دارای دو اتاق با ابعاد ۵ در ۵ متر بوده که بین این دو اتاق راهرویی وجود دارد و این اتاق هارا به قسمت های دیگر برج متصل می کند. جلوی هر یک از اتاق ها، یک بالکن بزرگ وجود دارد که با ۱۴ ستون از نمای رو به روی برج نگه داشته شده است و زیبایی بیشتری به برج بخشیده است.

در مجموع، می بایست برج خان که یکی از جاهای دیدنی بوشهر است را به علاقمندان تاریخ و گردشگری پیشنهاد کنیم چرا که این برج به دلیل قابلیت سیگنال دهی در گذشته، برج نگهبانی و زندان در جنگ جهانی دوم، و حتی امروزه که به عنوان موزه ای برای تاریخ و تمدن استفاده می شود، یکی از بهترین مکان ها برای بازدید و بررسی تاریخ است.

مسیر دسترسی

برج خان بوشهر در مرکز شهر بوشهر و در میدان امام خمینی (میدان سعدی) واقع شده است. برای دسترسی به این برج، شما می‌توانید از راه‌های حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنید.

برج خان کجاست؟

برج خان که یکی از جاهای دیدنی بوشهر در تابستان است.

معماری برج خان چگونه است؟

معماری زیبا و هشت ضلعی و پنل‌ های دیوار برج با الگو های هندسی زیبا تزئین شده ‌اند و سقف برج کاهویی بوده که زیبایی منحصر به فردی به این برج می افزاید

مسیر دسترسی برج خان کجاست؟

برج خان بوشهر در مرکز شهر بوشهر و در میدان امام خمینی (میدان سعدی) واقع شده است. برای دسترسی به این برج، شما می‌توانید از راه‌های حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و یا خودرو شخصی استفاده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

دژ برازجان

دژ برازجان از جاهای دیدنی بوشهر است و میتوان به امکان تاریخی فراوان اشاره کرد.کاروانسراها از شکل های قدیمی هتل ها به حساب می آیند که در میان راه ها و جاده های اصلی بین شهرهای بزرگ مهم ساخته می شدند تا میزبان بازرگانان و تاجرانی باشند که برای امور تجاری و تبادل و خرید و فروش کالا به شهر دیگری سفر می کرده اند. مردم عادی هم که در حال سفر به دیار دیگری در راه بودند از کاروانسرا برای اقامت های کوتاه و به در کردن خستگی راه استفاده می کردند.

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت

عمارت گلشن

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آب گرم اهرم از جاهای دیدنی بوشهر هست که میتوان به آن اشاره کرد. بعضی از منابع طبیعی و خدادادی که در برخی نقاط کشور وجود دارند و تبدیل به جاذبه ی گردشگری شده اند، تنها از لحاظ زیبایی ظاهری و طبیعی ارزشمند نیستند و دارای ویژگی های مهم دیگری هم هستند. مثلا چشمه های آب گرم که از دل زمین راه به بیرون پیدا کرده اند علاوه بر منظره ی چشم نواز و طبیعی که ساخته اند از لحاظ درمانی نیز حائز اهمیت هستند. چشمه آب گرم اهرم در استان بوشهر از چشمه های دارای خواص درمانی ست که در این جا با آن آشنا خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search