باغ و عمارت رحیم آباد

به غیر از مکانهای باستانی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند هم هست. باغ های ایرانی از جمله جاذبه های معمارانه و هنرمندانه ی دوره های مختلف تاریخ ایران هستند که در جای جای این سرزمین نمونه هایی از آن ها وجود دارد، عوامل معماری و طبیعی بسیاری باید در کنار هم قرار گیرند تا بتوان باغ و عمارتی را با نام باغ ایرانی مورد خطاب قرار داد. حتی در کویری ترین و خشک ترین شهرها هم ردی از باغ های سرسبز و با طراوت ایرانی و درختان سپیدار و کاج آن ها دیده می شود. باغ و عمارت رحیم آباد از نمونه های همین معماری اصیل در شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی است.

باغ و عمارت رحیم آباد کجاست؟

باغ و عمارت رحیم آباد در روستایی با نام رحیم آباد و خیابان مدرس آن قرار دارد.

تاریخچه

باغ و عمارت رحیم آباد مانند سایر باغ های اصیل ایرانی از یک محور اصلی و طولانی و دو عمارت کوشک مانند تشکیل شده است. در مسیر محور اصلی ردیف هایی از درختان بلند کاج و سپیدارو زرشک نزدیک به هم با شاخه های سراسر سبز و موازی با استخری در میان آنها قرار گرفته اند که با قدم زدن در این مسیر  مجاور آب و درختان احساس دلنشینی به شما دست خواهد داد. همنشینی عناصر طبیعی با عنصر آرامش بخش و حیاتی آب از جاذبه های مورد توجه معماران در گذشته بوده است.

 قدمت این باغ یا اصطلاحا کلنگ اولیه ی ساخت آن در دوره ی زندیه به زمین زده شده و کاربری آن ساختمانی حکومتی بوده اما قسمت هایی از آن در عصر قاجار و پهلوی اول اضافه و تکمیل شده اند. بنا بر این معماری سه دوره در بخش های مختلف این باغ و عمارت تاریخی و ارزشمند به چشم می خورد. عمارت اصلی یا کوشک وسط دارای تالاری وسیع با تزیینات افراطی آیینه کاری ست که از موارد مورد علاقه ی معماران قاجاری بوده و گمان می رود از این تالار برای پذیرایی یا برگزاری مراسم های رسمی سیاسی و حکومتی استفاده می شده. اتاق های متعددی در طبقه ی همکف این عمارت دو طبقه وجود دارد و شامل بخش هایی از جمله اتاق های خدمه و انبار نیز می باشد. پنجره های چوبی با شیشه های رنگی نیم دایره ای در قسمت بالایی آن ها و گچ بری های برجسته به رنگ سفید و در اشکال مختلف از جلوه های زیبای این باغ و عمارت به حساب می آیند.

 از سازه های دیگر این باغ و عمارت برج های دیده بانی ست که در اغلب ساختمان های حکومتی و نظامی ساخته می شدند. تزیینات به کار رفته در عمارت های این باغ عمدتا گچ بری هایی با نقش و نگارهای گل و گیاهان و حیوانات است. این مکان که امروزه توسط اداره ی میراث و گردشگری اداره می شود به عنوان مکانی فرهنگی در حال فعالیت است.

منبع:ویکی پدیا

بهترین زمان سفر

بیرجند با آب و هوای گرم و خشک می تواند به عنوان مقصد سفرهای بهاری و ایام نوروز در برنامه ی گردشگران قرار گیرد تا در اوج شکوفایی و سرسبزی طبیعتش خاطرات خوبی برای گردشگران رقم بخورد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود

بازار بیرجند

یکی از انواع مکان هایی که به عنوان جاذبه ی گردشگری برای توریست های ایرانی و خارجی مورد توجه و دیدنی به حساب می آید، بازارها و به ویژه بازارهای سنتی با سبک و سیاق قدیمی هستند.یکی از جاهای دیدنی بیرجند بازار معروف بیرجند است

باغ اکبریه بیرجند

اغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم.

قلعه ی فورگ بیرجند

شهرهای استان خراسان جنوبی دارای بافت سنتی و خانه ها و اماکن تاریخی زیادی هستند وجاهای دیدنی بیرجند که برای گردشگران به خصوص علاقه مندان به تاریخ ایران و جهان بسیار جالب و ارزشمند هستند
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها