باغ اکبریه بیرجند

معرفی

باغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم. نمونه های این باغ های ایرانی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند محدودند و یکی از زیباترین آن ها باغ اکبریه در شهرستان بیرجند خراسان جنوبی است. برای توصیف ویژگی های این باغ ایرانی دعوت می کنیم ادامه ی مطلب را بخوانید.

باغ اکبریه بیرجند کجاست؟

باغ اکبریه بیرجند بنای زیبایی ست که در استان خراسان جنوبی، خیابان معلم شهرستان بیرجند قرار دارد. در گذشته این منطقه خارج از شهر بوده و امروز با توسعه ی شهری جزیی از شهر به حساب می آید.

منبع:شهرآرا نیوز

تاریخچه

ساختمانی که امروزه به عنوان کتابخانه ی مرکزی و موزه از آن استفاده می شود و در آن کافه و رستوران برای استفاده ی عموم مردم احداث شده است، روزگاری کاربرد حکومتی و سکونتی برای شاهان داشته است. این بنا، باغ بزرگی که در آن دو عمارت وجود دارد، از زمان زندیه پایه گذاری شد و تا دوره ی قاجار ساخت آن به طول انجامید.

عمارت دو طبقه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل، تالار آیینه و حوض از جمله سازه های این باغ هستند که هرکدام با تزیینات برجسته و دقیق خودنمایی می کنند. مقرنس کاری طاق ها و پنجره های ارسی که در نور روز از داخل بنا و در شب از بیرون بنا زیبا به نظر می رسند همه و همه به ارزشمندی معماری و تناسب این عمارت افزوده اند.

معماری باغ اکبریه متاثر از سبک معماری روسی است که با الگوهای معماری اسلامی در هم آمیخته شده و نتیجه ی بی نظیری حاصل شده است. باغ در نزدیکی آب ساخته شده تا سرسبزی و پایداری درختان در همه ی ایام سال برقرار باشد. کاج، بلوط و سروهای بلند قامت از درختانی هستند که به علت ویژگی های خاص و مثبت شان در تمام باغ های ایرانی کاشته می شدند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

حوض در مرکز باغ و جلوی عمارت قرار دارد که این امر علاوه بر زیبایی بصری، به علت وجود عنصر آبْ فضایی روح بخش و آرامش بخش در تمام باغ بوجود آورده است. صفای عناصر طبیعی در کنار عمارت های سنتی و معماری مجلل آن ها گردشگران را به تحسین وا می دارد.

وجه تسمیه

باغ اکبریه در گذشته در روستای اکبریه ساخته شده و کم کم با توسعه ی بیرجند این باغ وارد فضای شهری شده است. از این رو نام روستای اکبریه بر این باغ باقی مانده است.

بهترین زمان بازدید

شرایط آب و هوایی حاکم بر استان خراسان جنوبی به خصوص شهرستان بیرجند، گرم و خشک است که برای مسافران در تابستان به سختی قابل تحمل است. بهترین زمان سفر به بیرجند فصل بهار یا اوایل پاییز است.روستای خراشاد از دیگر مکانهای گردشگری بیرجند میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

قلعه ی بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند میتوان به قلعه های این اشاره کرد.قلعه ها از بناهای مهم در دوره های مختلف تاریخی به حساب می آمده اند که با اهداف نظامی و دفاعی ساخته می شدند و در جنگ ها نقش مهمی ایفا می کرده اند. از انبار کردن آذوقه و دیده بانی گرفته تا پناه دادن به حاکمان و خانواده های شان.

بازار بیرجند

یکی از انواع مکان هایی که به عنوان جاذبه ی گردشگری برای توریست های ایرانی و خارجی مورد توجه و دیدنی به حساب می آید، بازارها و به ویژه بازارهای سنتی با سبک و سیاق قدیمی هستند.یکی از جاهای دیدنی بیرجند بازار معروف بیرجند است

روستای خراشاد بیرجند

جهای دیدنی بیرجند کجاست؟ پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد

قلعه ی فورگ بیرجند

شهرهای استان خراسان جنوبی دارای بافت سنتی و خانه ها و اماکن تاریخی زیادی هستند وجاهای دیدنی بیرجند که برای گردشگران به خصوص علاقه مندان به تاریخ ایران و جهان بسیار جالب و ارزشمند هستند
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها