آب انبار قوام

آب انبار قوام بوشهر

آب انبار قوام را میتوان از جاهای دیدنی بوشهر اشاره کرد.هر گوشه از نقشه ی ایران با موقعیت های جغرافیایی مختلف، زیبایی هایی در خود دارد که برای تماشای آن ها باید بار سفر بست و راهی جاده ها شد. این دیدنی ها می تواند حاصل برخی محدودیت ها یا کمبود امکانات موجود در گذشته باشد که امروزه به دلیل پیشرفت علم و امکانات رفاهی دیگر مورد استفاده نیستند اما به عنوان آثاری ارزشمند و جذاب مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار گرفته اند، مانند آب انبارها، که در اینجا به توصیف یکی از نمونه های جالب آن به نام آب انبار قوام در بوشهر می پردازیم.

آب انبار قوام کجاست؟

در غرب شهر بوشهر در خیابانی به نام خلیج فارس یا خیابان ساحلی که در کنار خط ساحل زیبا قرار گرفته، رستورانی واقع شده که در حقیقت همان آب انبار قوام است که به رستوران تبدیل شده.

تاریخچه

بسیاری شهرهای ایران به علت قرار گرفتن در مناطق خشک و کم بارش در گذشته با مشکلات فقدان آب آشامیدنی رو به رو بودند. راهکاری که برای حل این موضوع اندیشیده بودند احداث آب انبارهایی بوده که محلی آبگیر و سرپوشیده برای ذخیره ی آب مناسب برای آشامیدن است که عموما از آب باران تامین می شده به شکلی که در فصل های پر باران آب را در آن ذخیره می کردند تا بتوانند در ماه های گرم و خشک سال از آن استفاده کنند. آب انبار قوام در شهر بوشهر بیش از 150 سال قدمت دارد و در زمان ناصرالدین شاه توسط کلانتر شیراز ساخته شده.

آب انبار قوام بوشهر
آب انبار قوام بوشهر

معمولا ساختار معماری آب انبارها نسبت به اقلیم هر شهر طراحی می شده و از همین رو شکل ظاهری آب انبارها در مناطق مختلف با هم کمی تفاوت دارد. آب انبار قوام بوشهر سازه ای سنگی ست که شامل مخزنی در عمق سه متری زمین است و روی آن طاق گنبدی کوچکی با چند دریچه ساخته اند.

به طور کلی فضای داخل آب انبارها دارای یک مخزن آبگیر مکعبی یا مدور و استوانه ای برای جمع آوری و نگه داری آب در عمق زمین، یک پاشیر متصل به آن برای برداشت آب و سکوهایی در اطراف برای نشستن افراد و راه پله ای باریک و نسبتا طولانی برای دسترسی به آب مخزن هستند و از بیرون روی این بنا طاق قوسی کوچک یا گنبدی شکلی ساخته شده.

جالب است بدانید در قدیم از موادی مثل نمک و آهک و زغال برای بهداشت این مکان و سلامت آب آن استفاده می کردند. در نزدیکی آب انبار قوام آبراهه ای درست کرده بودند که آب باران را به داخل آب انبار انتقال دهد. بنای این آب انبار در واقع یک آب انبار بسیار قدیمی تر و تقریبا متروکه بوده که با مرمت و اصلاح آن به آب انبار قوام تبدیل شده. امروز این مکان به رستورانی با غذاهای محلی و لذیذ بوشهر تبدیل شده، شاید در دوره ی قاجار هرگز کسی فکر نمی کرد روزی در این آب انبار مردم برای سرو غذا دور هم جمع شوند!

وجه تسمیه

در زمان قاجار شخصی به نام قوام الملک شیرازی که در شهر شیراز کلانتر بوده، در سفری که به بوشهر داشته تصمیم می گیرد با هزینه ی شخصی اش برای حل مشکل آب آشامیدنی مردم بوشهر این آب انبار را بسازد. به همین علت آن را به نام آب انبار قوام می شناسند.

آب انبار قوام بوشهر
آب انبار قوام بوشهر

بهترین زمان سفر

بوشهر شهری ساحلی با آب و هوای گرم و مرطوب است که در فصل پاییز و زمستان بیش از سایر فصول به آن سفر می کنند و نیمه ی اول سال به دلیل گرمای شدید و طاقت فرسا ممکن است گرما زده شوید یا نتوانید از جاذبه های سفرتان لذت ببرید.شاید یکی از جاهای دیدنی بوشهر بندر سیراف این شهر است که جزع بنادر خاص و دارای طیبعت زیبا و جذابی است.

اگر قصد سفر به بوشهر را دارید میتوانید با استفاده از هتلها و رستورانهای با کیفیت این استان استفاده کنید که یکی از آن ها رستوران گرگور بوشهر است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک یکی از جاهای دیدنی بوشهر در بهار است .صنعت توریسم یا گردشگری تنها به بازدید از اماکن تاریخی و بناهای ساخته شده در دوره های مختلف محدود نمی شود، بلکه به زیرمجموعه هایی قابل تقسیم بندی ست که هر کدام از آن ها دنیایی از شگفتی در خود دارند

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت

دژ برازجان

دژ برازجان از جاهای دیدنی بوشهر است و میتوان به امکان تاریخی فراوان اشاره کرد.کاروانسراها از شکل های قدیمی هتل ها به حساب می آیند که در میان راه ها و جاده های اصلی بین شهرهای بزرگ مهم ساخته می شدند تا میزبان بازرگانان و تاجرانی باشند که برای امور تجاری و تبادل و خرید و فروش کالا به شهر دیگری سفر می کرده اند. مردم عادی هم که در حال سفر به دیار دیگری در راه بودند از کاروانسرا برای اقامت های کوتاه و به در کردن خستگی راه استفاده می کردند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها