آبشار پلیه ایوان ایلام

از ایوان به دیار فرهیختگان و دوستداران طبیعت با رودهای خروشان و آبشارهای مرتفع یاد می کنند. علاوه بر گل وگیاه در شهر ایوان رودخانه، چشمه و آبشارهای زیبایی هم وجود دارد.مردم شهر ایوان بیشتر کرد کلهر و شیعه هستند. گویش ایل کرد کلهر، گویش کلهری است که گویش مستقلی می باشد.

 شهر ایوان آب و هوای کوهستانی دارد و دارای رشته کوه‌هایی از زاگرس بنام بانکول، مانشت و شیره زول است که پوشیده از جنگلهای انبوه بلوط، بنه، زالزالک، و بادام کوهی است و انواعی از گیاهان دارویی و گلها در طبیعت آن یافت می‌شود. دارای چشمه‌ها و رودخانه‌ای به نام گنگیر. بهاری دل انگیز دارد و دارای آثار باستانی مر بوط به دوره ساسانیان و اسلامی است. ایوان یکی از مناطق قدیمی ایران است.

از آثار ملی شهرستان ایوان می توان به آبشار پلیه ایوان ایلام ، طاق شیرین وفرهاد، تپه نرگسی و آتشکده سیاهگل نام برد. از مناطق گردشگری آن روستای خوران، آبشار هفت قلو، امامزاده سیدعبداله، غار طلسم و سد کنگیر

منبع:خبرگزاری فارس

آبشار پلیه ایوان ایلام، آبشار هفت گانه خروشان ایوان

آبشار پلیه ایوان یا آبشار هفت قلوی پلیه یا آبشار هفت گانه پلیه از آثارملی ومناطق بسیار دیدنی شهر ایوان است.

زیبایی و جذابیت آبشار پلیه ایوان در اینست که این آبشار درمسیر عبور تنگه به رودخانه طبیعی همیشه خروشان می ریزد. در واقع آب هفت سرچشمه این آبشار در فصل های پربارش و با بارندگی زیاد به دریاچه طبیعی پایین آبشار می ریزند و صحنه زیبایی را در طبیعت این منطقه بوجود می آورند. وجود این هفت سرچشمه یکی از دلایلی است که به این آبشار هفت قلوی پلیه هم می گویند که مثل هفت برادر درکنار هم با قدرت و خروشان جلوه خاصی به جاری شدن آب داده اند.

تاثیر جریان آب آبشار پلیه ایوان در پوشش گیاهی منطقه

آبشار پلیه ایوان به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی با آب وهوای معتدل اطرافش مملو از باغ های میوه، پوشش گیاهی انبوه، جنگل های زیبا است که زیبایی خود را از تاثیر جریان زلال آب بدست آورده اند.

جنگهای بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گلها و گیاهانی که دارای خواص دارویی هستند گردشگران طبیعت دوست را به این منطقه کشانیده است.

رودخانه کنگیر که از چشمه آب سراب بازان جاری شده است یکی از سرچشمه های آبشار پلیه ایوان است. رودخانه کنگیر از دشت ایوان عبور و به منطقه سومار می رود.وجود باغ های میوه، پوشش گیاهی انبوه، درختان جنگلی و نوای دلنشین و طنین انداز آب آرامش مطبوعی به بازدیدکنندگان این میراث طبیعی می بخشد و همواره افراد طبیعت دوست زیادی را به سمت خود می خواند.

اگر به ایلام رفت اید حتما سری هم آبشار گچان بزنید.یک ایشار خاص و منحصر به فرد.

مسیر دسترسی

آبشار پلیه ایوان ایلام با عرض 25 متر و 7 تا 9 شیار در 40 کیلومتری شهر ایلام و در 28 کیلومتری غرب شهرستان ایوان در منطقه پلیه واقع شده است. درمسیر روستاهای زرنه و ترن درنهایت شورابه خوران قرار دارد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

تنگه ارغوان ایلام

ایران گنجینه ای غنی از میراث فرهنگی و طبیعتی بکر و زیباست. در طول تاریخ شکوه و زیبایی خود را از طریق معماری، هنر، ادبیات، آداب و رسوم ، طبیعت، دره های بی نظیر بدست آورده است. شهر ایلام با طبیعتی زیبا و مکان های گردشگری، یکی از این گنج های با ارزش تلقی می گردد. آیا تاکنون نام تنگه ارغوان در ایلام را شنیده بودید؟

پارک جنگلی چغاسبز

شهر ایلام شهر نسبتاً جوان و نوبنیان است و روبه رونق گام برداشته است.از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به جنگل های اطراف شهر و چشمه های غربی و جنوب غربی شهر باغاتاشاره کرد

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.

آبشار گچان ایلام

از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به آبشارهای این استان اشاره کرد. استان ایلام در غرب ایران در ناحیه معتدل کوهستانی قراردارد. این استان به هفت شهرستان به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان تقسیم شده است .
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها