آبشار ونایی

آبشار ونایی لرستان

آبشار ونایی یکی از آبشار های دیدنی بروجرد است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان نیز به شمار می رود. آبشاری که با گذر از کنار آن می توانید صدای برخود آب سرازیر شده از آن با تخته سنگ ها را شنیده و آرامش مطلق را به خوبی درک کنید.

ونایی کجاست؟

ونایی یکی از شهری میباشد که در توابع شهرستان بروجرد میباشد که در استان لرستان قرار گرفته است. این شهر از توابع قسمت مرکزی این شهرستان هست و در ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر بروجرد در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته‌میباشد. ونایی از اسفند سال ۱۳۹۷ طیق مصوبه ای از روستا تبدیل به شهر تبدیل شد.

 وجود چشمه‌ سار های جوشان مانند ( آب سفید ) ، ( طوطيا ) و ( دو روزنه ) در این منطقه علاوه بر رونق کشاورزی که ایجاد کرده است، طراوت و شادابی خارق العاده را به این منطقه بخشیده است که سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی را به سمت و سوی خود بکشاند.

آبشار ونایی
آبشار ونایی

از طرفی دیگر نیز روستای ونايی به عنوان یکی از زیستگاه های مناسب برای گونه ‌های جانوری بومی و گیاهی منطقه به حساب می آید. و یکی از مهم ترین مقاصد شکارچیان و صیادان در سالیان گذشته تا به امروز بوده است.

چشمه های اطراف

چشمه سار ها و رودخانه های متعددی مانند سراب سفید و سراب پنبه که از دامنه کوههای این منطقه می جوشد منبع اصلی آب شرب شهر بروجرد بوده و علاوه بر این موضوع نیز پتانسیل تبدیل شدن به جاهای دیدنی لرستان را در خود جای داده است.

محل قرار گیری آبشار ونایی

آبشار ونایی که یکی از جاهای دیدنی لرستان به شمار می رود، در روستایی به همین نام بوده و در فاصله 21 کیلومتری شمال غربی بروجرد و در دامنه ارتفاعات گرين واقع شده است. . همین امر سبب شده تا زیبایی این منطقه در فصول مختلف سال مثال زدنی باشد.

گرین که یکی از رشته کوه ‌های مهم غرب کشور است، بیشتر مساحت خود را در شمال استان لرستان گسترانیده و بخش اندک آن نیز در استان ‌های همجوار به مانند همدان و کرمانشاه  قرار داشته و این استان ها را نیز از صفات خود بی نصیب نگذاشته است.

قله های اطراف

از دیدنی های دیگری که در اطراف آبشار ونایی وجود داشته و به عنوان دیگر جاهای دیدنی لرستان به مانند تپه قرق وجود دارد، می توان به قله های مرتفع و معروفی به مانند یال کبود در نهاوند، سه کوزان و میش پرور، قله 18 یال، قله الشتر، بازگیر و چهل تن اشاره کرد.

جاهای دیدنی روستای ونایی

سراب دو روزنه ونایی یکی جاهای دیدنی لرستان محسوب کی شود که در نزدیکی آبشار ونایی قرار دارد و از طرفی نیز جزو رودخانه هایی فصلی ونایی محسوب می شود و به مانند آبشار، در بهار و اوایل تابستان پر آب بوده اما در اواخر تابستان تقریبا خشک شده و به عنوان محلی گردشگری محسوب نمی شود.

از زیبایی های این رودخانه، نام آن است که در گویش محلی به معنی کسی است که راست گفتار نمی باشد ، و علت آن پر آب بوده و خروشان بودن بیش از حد آن در فصل بهار است به طوریکه غیر ممکن است تصور کنید که این رودخانه در فصل تابستان کاملا خشک می شود.

اما نکته حائز اهمیت این است که آبشار ونایی خود به تنهایی یک دیدنی تمام عیار بوده و می تواند بدون در نظر گرفتن دیگر جاهای دیدنی لرستان به مانند قار کلماکره یا آبشار بیشه، مسافران زیادی را به سمت و سوی خود روانه کند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

دریاچه گهر لرستان

دریاچه گهر لرستان از جاهای دیدنی لرستان بوده که در دل رشته کوه‌ های‌ اشترانکوه چشم جهانیان را به خود دوخته و هر لحظه اقامت در آنجا را زیبایی خاصی می بخشد. این دریاچه بسیار زیبا در ارتفاع ۲,۳۶۰ متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک یکی ازجاهای پربازدید لرستان است.تقریبا نشنیدن نام قلعه فلک الافلاک غیر ممکن است چرا در هر گوشه و کناری از خود داستانی بر جای گذاشته است، این مکان تاریخی که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای سفر بعدی شما انتخاب شود.

آبشار نوژیان لرستان

بدون تردید یکی از جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به سمت و سوی خود می کشد تا زیبایی های نهفته در خود را به نمایش بگذارد، جایی نیست جز آبشار نوژیان لرستان. آبشاری که جزو برجسته ترین آبشار های لرستان محسوب می شود.

تپه قرق

زیبایی وصف ناپذیر اما در عین حال ساده ای که در تپه قرق یکی از جاهای دیدنی لرستان پنهان است، سالانه چشمان خیل عظیمی از جمعیت گردشگر را به خود می دوزد و گاها دلیل بر اقامت آن ها در این مکان دیدنی می شود.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها