Search
جاهای دیدنی قزوین

استان قزوین

زیرعنوان را وارد کنید

از زمان های بسیار دور قزوین از شهرهای مهم ایران قلمداد می شده که این اهمیت به لحاظ سیاسی و تجاری و موقعیت مرکزی قزوین بوده است ، به طوری که این شهر نزدیک به 60 سال پیاپی پایتخت ایران بوده . علاوه بر آن عارفان ، شاعران و هنرمندان فرهیخته ای در قزوین تعلیم و تربیت شده اند و این موضوع وزن هنری و ادبی زیادی به قزوین اضافه می کند و آن را در زمره ی شهرهای فاخر ایران وارد می کند . قزوین در موارد مهمی مانند خیابان کشی به سبک مدرن و رسمی رتبه ی اول را در کشور داراست و این به سبب اهمیت آن به عنوان پایتخت بوده و به همین جهت بسیار شناخته شده و مطرح می باشد . بیشتر این توسعه ها در دوره ی حکومت صفویان در ایران انجام شده و همین امر سبب شده تا در قزوین بناهای تاریخی و فرهنگی بسیاری از آن دوره به جا مانده باشد و با توجه به معماری فاخر و هنرمندانه ی صفوی این بناها از جهت زیبایی شناسی بسیار تماشایی هستند . سالانه توریست های زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از اماکن تاریخی پر آوازه ی قزوین به این شهر سفر می کنند و خاطرات خوشی در این سفر برای خود رقم می زنند . مردم قزوین فارسی زبانان آریایی هستند و با لهجه ی قزوینی صحبت می کنند اما مهاجران آذری زبان و تات ها نیز از دیگر ساکنان امروزی قزوین اند و آن ها نیز زبان و گویش خود را به قزوین آورده اند . قزوینی ها نیز مانند سایر ایرانیان آداب و رسوم کهن خود را حفظ کرده اند و در مناسبت های خاص با مراسم هایی به گرامی داشت فرهنگ غنی ایران زمین می پردازند . این مراسم شامل پنجاه به در ، چمچه خاتون ، انار چینی ، جشن فندوق و برخی مراسم خاص دیگر است که مردم با گرد هم آمدن این مراسم را انجام می دهند . قزوین از طرفی در مجاورت شهرهای شمالی و از سویی دیگر در کنار تهران و استان مرکزی قرار گرفته است و شرایط آب و هوایی و بارندگی در آن به این مناطق بی شباهت نیست و جزو استان های خوش آب و هوا تلقی می شود . در این مقاله به ویژگی های مهم قزوین مانند دیدنی های آن و سوغات و صنایع دستی آن اشاره کرده ایم .

آنطور که گفته شد قزوین با برخورداری از موقعیت استراتژیکی و تاریخی برجسته در دوره های مختلف ، دارای ابنیه ی تاریخی مهم و تماشایی ست که از این بناها می توان به موارد زیر اشاره کرد : دروازه درب کوشک قزوین ، حسینیه ی امینی ها ، خیابان مشهور سپه به عنوان اولین خیابان رسمی ایران ، برج های خرقان ، باغ عمارن سپهدار ، عمارت شهرداری قزوین ، سرای وزیر قزوین ، قلعه ی لمبسر ، بازار بزرگ قدیمی قزوین ، عمارت کلاه فرنگی شاه طهماسب صفوی ، کلیسای رفیع ، کلیسای کانتور ، حمام قجر ، آب انبار سردار بزرگ و سرای سعدالسلطنه که از مهم ترین بناهای تاریخی قزوین به حساب می آیند . همچنین قزوین از لحاظ جغرافیایی نیز در حاشیه ی رشته کوه های البرز است که همین موضوع باعث شده طبیعت این استان نیز دیدنی و سرسبز باشد . مناطق مهم گردشگری طبیعت در قزوین شامل باغستان های سنتی قزوین ، غار یخی انگول ، صخره های تماشایی اندج ، چشمه آبگرم معدنی یله گنبد ییلاق های اطراف قزوین مانند ییلاق پیچ بن ، پناهگاه حیات وحش حفاظت شده ی باشگل ، آبشار دومان چال ، دریاچه ی اوان و طارم هستند . دوست داران طبیعت این مناطق را به خوبی می شناسند چرا که از بهترین مقصدهای طبیعی برای گردشگران هستند و در این مناطق می توان کمپ های گروهی برپا کرد و یا برای تفریحات کوتاه به آن ها سفر کرد و از آب و هوای پاکیزه ی آن ها استفاده کرد .

قزوین از شهرهای خوشمزه ی ایران است که در آن شیرینی ها و تنقلات متنوع و لذیذی تهیه می شود و عموما سوغات قزوین را همین نان و شیرینی ها تشکیل می دهند . از انواع معروف آن ها می توان به شیرینی نازک ، نان چایی ، پا درازی و نان برنجی و بادامی و .. اشاره کرد . علاوه بر آن محصولات کشاورزی قزوین مانند انگور و خشکبار و انواع مرکبات بخشی از سوغات قزوین را به خود اختصاص داده اند که در این قسمت برخی از آن ها را برای شما آورده ایم .

 

 

شیرینی نازک یا نان نازک قزوین

این شیرینی یا نان شیرین بسیار ترد و خوش طعم است و در ان از مغز گردو یا پسته و بادام هم استفاده می شود و در اندازه های کوچک درست می شود . نان نازک از سوغات معروف قزوین است و مسافران از آن استقبال زیادی می کنند .

نان چرخی

نان چرخی هم نوع شیرینی کوچک است که خمیر آن را با چرخ های مخصوص شبیه چرخ گوشت چرخ می کنند و با مغزیجات ترکیب می کنند . این شیرینی در طعم های متنوع قابل تهیه است و برای سلیقه های مختلف سوغات مناسبی به نظر می رسد .

باقلوا پرچمی

باقلوا در هر شهر ایران به شیوه های گوناگون و با مواد اولیه ی متفاوت درست می شود و سوغات معروف بسیاری از شهرهای ایران از جمله یزد و تبریز است . باقلوای پرچمی در واقع نوعی شیرینی سه رنگ است که رنگ های متفاوت آن حاصل رنگ موادی چون پسته و نشاسته و خاک قند است . این باقلوا شیرینی زیادی دارد و در کنار چای به جای قند یا شکر مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه بر آن به خاطر رنگ زیبایش در تزیینات سفره ها و مجالس هم از آن بهره می برند .

شیرینی ولیعهدی یا اتابکی

شیرینی ولیعهدی با اسم پر مسمایش از انواع شیرینی با قند کم در قزوین است که با آرد سفید و آرد برنج و زعفران تهیه می شود و در میان شیرینی های معروف قزوین از اقبال خوبی برخوردار است .

کشمش قزوین

قزوین تاکستان های انگور فراوانی دارد که در تمام ایران آوازه ی آن ها پیچیده است . از این رو انگور و کشمش در قزوین از کیفیت مناسب و مطلوبی برخوردارند و جزو سوغات لاکچری قزوین به شمار می آیند .

کیک شربتی قزوینی

این نوع شیرینی از آرد و زعفران و روغن حیوانی تهیه می شود و در آخر روی آن شربتی از هل و گلاب و شکر می ریزند و شیرینی آن تقریبا بیشتر از شیرینی ها و نان های خشک و ترد است .

پنیر کوزه ای قزوین

پنیر کوزه ای از ترکیب پنیر معمولی با سبزیجات و زیره و نگهداری آن درون کوزه برای مدتی طولانی و در زیر خاک تهیه می شود و نسبت به پنیرهای معمولی طعمی منحصر به فرد و چشیدنی دارد . علاقه مندان به پنیر از طرفداران پر و پا قرص این نوع پنیر هستند و به عنوان یکی از سوغات اصلی قزوین آن را خریداری می کنند .

بخش بزرگی از سوغات قزوین را صنایع دستی آن تشکیل می دهند . این صنایع هنرمندانه شامل نواربافی ، گلیم ، نم نم دوزی و موج بافی می شوند که در اینجا به اختصار اشاره ای به آن ها می کنیم .

نوار بافی

نواربافی بافتن نوعی طرح و نقش به وسیله ی نوارهای ابریشم یا نایلون است که بسیار ظریف و زینتی هستند و یکی از صنایع منحصر به فرد در قزوین به حساب می آید . نوار بافی در بافت رومیزی ، دیوار کوب و آویزهای زینتی به کار می رود .

نم نم دوزی

نام نم نم دوزی به این خاطر روی این هنر خلاقانه گذاشته شده که دوخت لوازم آن به آهستگی و آرامش پیش می رود . به دوخت مهره های بسیار ریز فلزی روی پارچه های مخصوص نم نم دوزی می گویند که در طرح و رنگ بی نظیر و تماشایی هستند .

گلابتون دوزی

گلابتون دوزی از صنایع دستی گران قیمت با مواد اولیه ای همچون نخ های براق و طلایی و پارچه های پشمی گران و نفیس است که حاصل آن بسیار ارزشمند و دیدنی ست . این هنرها در گذشته طرفداران زیادی داشته اند چرا که انتخاب های زیادی برای لوازم کاربردی در دسترس نبوده و قدر این هنرهای دستی و پر زحمت  را بیشتر می دانستند . گلابتون دوزی هنری شبیه سوزن دوزی بلوچستان است و همانند آن زحمت و زمان زیادی نیاز دارد و یکی از دلایل گران قیمت بودن محصولات گلابتون دوزی و سوزن دوزی همین است . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن صنایع ، همه چیز با قیمتی ارزان تر و فراوانی بیشتر در دسترس تمام اقشار جامعه قرار دارد و کمتر کسی سراغ هنرهای دستی و اصیل و گران قیمت می رود .

خوش نویسی

خوش نویسی از هنرهای ماندگار و اصیل ایرانی ست که قزوین به نوعی خاستگاه اصلی این هنر تلقی می شود . آثار خوش نویسان مطرح ایران در بازارها و گالری های قزوین طرفداران زیادی دارند و در قالب تابلوهای نفیس شامل شعرها و سخنان عارفانه ی خوش نویسی شده عرضه می شوند .

مکان‌های تفریحی استان قزوین

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند کاروانسرای سعد السلطنه از شهرت جهانی برخوردار هستند. کاروانسرای سعد السطنه به بزرگترین کاروانسرای شهری  ایران وکاروانسرای سرپوشیده جهان معروف است.

کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.

بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین قدمت های تاریخی دارند. بازار قزوین هم از این قدمت مستثنی نیست. بازار قزوین یک بازار تاریخی می باشد. زمانی که در بازار قزوین قدم میزنید احساس میکنید که در تاریخ سفر کرده اید. این بنا را آنقدر هوشمندانه و مستحکم ساخته اند که تا به امروز زیبایی خود را حفظ کرده است.

مکان‌های اقامتی استان قزوین

هتل ایرانیان قزوین چهار ستاره

هتل البرز قزوین دو ستاره

هتل مینو قزوین دو ستاره

رستوران‌های استان قزوین

رستوران کرمانی قزوین

رستوران شانی قزوین

رستوران نمونه قزوین

مکان‌های زیارتی استان قزوین

مسجدالنبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی زیادی دارد که هرساله مسلمانان و گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکند. مسجدالنبی یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین آنهاست. مسجدالنبی از معماری وق العاده زیبایی برخوردار است و حس و حال معنوی ای قوی ای در فضای آن حاکم است.

امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی را هم شامل میشود مانند امامزاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزوین. هر کدام از این بناهای تاریخی در نوع خود جالب و دیدنی می باشند و حتما باید آن ها را دید. ما امروز در این مطلب به معرفی امام زاده شاهزاده حسین (ع) میپردازیم.

مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله مسجد جامع قزوین بیانگر تاریخ کهن ایران زمین می باشند، و مانند بازار قزوین جزو زیباترین عجایب تاریخ این مرز و بوم هستند. مسجد جامع قزوین جزو کهن ترین مساجد ایران و بناهای اسلامی این سرزمین است و قدمت و تاریخ  بسیارطولانی ای دارد. این بنای اسلامی معامری بسیار زیبا و جالبی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند.
Search