Search

استان خراسان شمالی

خاستگاه فرش ابریشم دورو

استان خراسان شمالی که در شمال شرقی نقشه با کشور ترکمنستان هم مرز است از لحاظ جمعیتی ترکیبی از فارس ها و کردهای کرمانج و ترکمن ها را در خود جای داده و همین موضوع باعث شده رنگ و لعاب پوشش و گویش های متفاوت از جمله ترکمنی ، تاتی و رازی در آن رواج داشته باشد . خراسان شمالی و شهرها و روستاهای این استان بیشتر از جنبه ی طبیعت گردی و محیط زیست حائز اهمیت هستند و مناطق دیدنی و جذابی برای گردشگری تاریخی و طبیعی در خود دارند . شهرهای مهم خراسان شمالی مانند بجنورد ، اسفراین ، شیروان و جاجرم و روستاها و ده های اطراف آن که شامل اسفجیر ، اسفیدان ، دربند و طبر هستند از مناطق دیدنی و جالب توجه در گردشگری به حساب می آیند . خراسان شمالی با توجه به قرارگیری بخشی از آن در مجاورت شمال شرقی و تاثیر پذیری از کوهستان های اطراف و بخشی در گیر در مجاورت بخش مرکزی و کویری ، آب و هوایی متنوع دارد و در قسمت های مختلف آن شرایط جوی متفاوتی حاکم است . برای آشنایی با خصوصیات منحصر به فرد این استان و بزرگترین شهرستان آن یعنی بجنورد ، در ادامه با ما همراه باشید .

با توجه به اقلیم کوهستانی منطقه و قرارگیری رشته کوه های مختلف از جمله کوه شاه جهان ، آلاداغ ، کپه داغ و کیسمر انتظار می رود طبیعت کوهستانی این استان دیدنی باشد و رودها و رودخانه های چشم نوازی از این کوه ها سرازیر باشند که می توان از مهم ترین آن ها به رودخانه اترک ، رود کال شور ، شیرین دره و رودخانه میان سو اشاره کرد . از دیگر دیدنی های گردشگر پذیر خراسان شمالی روستای اسفجیر و دربند با رودخانه ای که از میان آن می گذرد ، آبشار اسفجیر ، روستای اسپیدان با قدمتی دیرینه و معماری پلکانی اش ، غار خزانه هنرور ، قلعه سنگینه ، آسیاب آبی روستای اسفیدان و گورستان باستانی اش ، روستای ییلاقی دشت ، قزلر قلعه ، چشمه گلزار ، غار کافر قلعه ، منطقه حفاظت شده قرخود در قسمتی از پارک ملی جنگلی گلستان با گونه های نادر گیاهی و جانوری ، پارک های ملی ساری گل و سالوک ، تفرجگاه بابا امان به عنوان منطقه ای تاریخی با امکانات رفاهی مطلوب برای مسافران ، مجموعه رفاهی و تفریحی بش قارداش با استخر های وسیع آب و فواره های فرح بخش ، شهر تاریخی بلقیس ، کاروانسرای رباط قلی ، آرامگاه باغ مزار ، قلعه جلال الدین واقع در گرمه ، چشمه های آب گرم و بسیاری دیدنی های دیگر که برای گردشگران جذاب هستند اشاره کرد .

به واسطه ی وجود کرد ها و ترک زبانان و اقوام ترکمن در خراسان شمالی ، انواع سوغات محلی و مخصوص به این اقوام اعم از خوراکی ها و منسوجات گوناگون در استان خراسان شمالی یافت می شود که در این جا نمونه هایی از آن ها را برای مثال آورده ایم .

نان روغنی

نان روغنی قاتلاما نوعی نان شیرین ترکی ست که بسیار نرم و لذیذ است و در خمیر آن از زردچوبه و سیاه دانه استفاده می کنند . این نان شیرینی تنوری بسیار لذیذ به عنوان سوغات خریداری می شود و در اکثر شیرینی فروشی های سنتی موجود است . روغن به کار رفته در پخت قاتلاما روغن محلی بجنورد است که در طعم خوب این نان بسیار موثر است .

کشک و قارا

قره قروت یا قارا و کشک از خوشمزه ترین سوغات بجنورد هستند که در این شهر به وفور پیدا می شوند زیرا وجود مراتع و چراگاه های بی نظیر در استان خراسان شمالی باعث شده اند فعالیت های دام پروری و در نتیجه تولید فراورده های لبنی در این منطقه رونق داشته باشد و کشک و قره قروت از نمونه های آن هاست .

 

 

محصولات باغی

محصولات کشاورزی و باغی به ویژه انگور از فراوان ترین و مرغوب ترین محصولات بجنورد هستند که به شهرهای مختلف ایران فرستاده می شوند . علاوه بر آن دیگر محصولات مانند گردو ، فندوق و پسته نیز در زمین های وسیع زراعی و باغات بجنورد و اطراف آن کشت می شوند .

 

کشمش

به علت برخورداری بجنورد از باغات بزرگ انگور ، کشمش نیز از محصولاتی ست که انواع مختلف آن در بجنورد شناخته شده هستند و به عنوان سوغات یا برای مصارف شخصی بسیار مورد استقبال قرار می گیرند . کشمش سبز هسته دار و نوع سیاه و بدون هسته از انواع کشمش در بجنورد هستند .

صنایع دستی

شهرهای مختلف ایران و بازارهای سنتی برای گردشگران با صنایع دستی و هنرمندانه ی مردم شناخته شده هستند و اغلب گردشگران برای خرید و مشاهده ی محصولات بومی و صنایع دستی منطقه است که به بازارهای قدیمی آن مراجعه می کنند . بجنورد نیز از این قاعده جدا نیست و در زمینه ی سوغات و صنایع دستی حرف های زیادی برای گفتن دارد . در این قسمت صنایع دستی معروف خراسان شمالی به ویژه بجنورد را که در بازارهای قدیمی عرضه می شوند برای شما معرفی خواهیم کرد .

جاجیم

جاجیم از انواع صنایع دستی ایرانی و قدیمی ست که در اکثر مناطق ایران به خصوص نواحی عشایر نشین و روستاها بسیار دیده می شود . این هنر اصیل ایرانی در ساخت کیف و کفش و زیر انداز و رومیزی و غیره کاربرد فراوان دارد که در بجنورد طرح و نقش های زیبایی از آن بافته می شود و جنس اصلی آن پشم و پنبه است و برای بافت آن هنر و زحمت زیادی صرف می شود .

قالیچه ترکمن

ترکمن ها با قالیچه های زیبا و نقش های منحصر به فرد خود در تمام ایران شناخته شده هستند . قالی ترکمن که از پشم مرغوب تابیده شده است و در ابعاد کوچک و بزرگ بافته می شود قیمت بالایی دارد و بسیار ارزشمند و با اصالت است و می توان به عنوان سوغاتی نفیس از آن استفاده کرد .

روسری ترکمن

روسری های قواره بزرگ ترکمن با ریشه های رنگی و بلندشان همیشه پرطرفدار و دوست داشتنی بوده اند . این روسری ها که در خراسان شمالی بر سر زنان و دختران بسیار دیده می شود خوش نقش و رنگ هستند و شادابی و زندگی در طرح های این روسری ها قابل مشاهده است .

چاروق

چاروق نوعی کفش محکم و با دوام و اصیل است که عموما از چرم طبیعی تهیه می شود و با بندهای مخصوص و محکمی دوخته می شود . چاروق ها در نمونه های ساده یا طرح دار دوخته می شوند و قیمت های متفاوتی دارند . امروزه برای احترام به حقوق حیوانات و حفظ محیط زیست از چرم طبیعی و پوست حیوانات در ساخت لوازم کمتر استفاده می شود .

سازهای ترکمن

ترکمن ها سبک موسیقی و نوازندگی خاصی دارند و در خراسان شمالی سازهای ساخت دست این قوم دوست داشتنی در بازار طرفداران بسیاری دارد .

سفره ی مردم در استان خراسان شمالی و بجنورد سفره ای ساده اما بسیار خوش رنگ و بوست و سرشار از مواد غذایی و خوراک با خاصیت و مفید است . بجنوردی ها از ادویه های متنوع و بومی زیادی در پخت و پز استفاده می کنند که همین موضوع  به غذاهای آنان رنگ و عطری بی مانند داده است . در این جا این غذاها را به شما معرفی می کنیم .

آش یارمه

آش ها از غذاهای محلی هر منطقه به حساب می آیند که در هر اقلیم با توجه به محصولات بومی و خاص همان منطقه به شکل های متنوعی پخته می شوند . آش یارمه از سبزی محلی کوهی بجنورد درست می شود که در فصل بهار آن را برداشت می کنند و برای بقیه ی سال از نوع خشک شده ی آن استفاده می کنند .  این آش از حبوباتی مثل نخود ، دوغ ، سبزی کوهی چریش و بلغور گندم تهیه می شود .

فتیر مسکه

فتیر نوعی نان است که در اکثر نقاط ایران انواع مختلف آن پخته می شود اما این نمونه ی معروف بیرجندی زحمت و زمان بیشتری می برد و عموما توسط زنان اصیل و مسن پخته می شود . کره ی محلی و خمیر مایه و آرد و زردچوبه از مواد اصلی به کار رفته در آن هستند و در نهایت نان چرب و لایه لایه ای حاصل می شود که با شهد یا عسل میل می کنند و بسیار لذیذ است و بافت لطیفی دارد .

آب کشک

قروتو یا آب کشک نوعی غذای حاضری و فوق العاده مقوی است که از ترکیب کردن کشک و ماست چکیده ی همزده با پیاز داغ و سبزی های معطر و مغز گردو و ادویه تهیه می شود . این غذای آبکی را با نان سرو می کنند و طعم لذیذ و متفاوتی دارد .

شله ماش بجنورد

شله ماش غذایی از خانواده ی آش هاست که از ماش و گوشت تکه شده و ادویه جات با برنج تهیه می شود و در فصل سرما یا برای درمان سرماخوردگی ها بسیار از آن استفاده می کنند . شله ماش هم مانند آش رشته اغلب با کشک و پیازداغ و سیرداغ و نعناع تزیین می کنند و نوش جان می کنند .

 

مکان‌های تفریحی استان خراسان شمالی

سرچشمه شوقان بجنورد

سرچشمه های بجنورد از جمله جاهای دیدنی بجنورد میتوان چشمه در مجاورت کوه قرار دارد مکانی تفریحی در کنار گردشگاه با درختان بسیار و میدان کوچکی وجود دارد این مکان تفریحی دارای چشمه متعدد میباشد چشمه هایی زیبا که دلفین هایی در آن وجود دارد و آب از دهان دلفین جاری میشود.

عمارت سردار مفخم

از جاهای دیدنی بجنورد بزرگترین و باارزش ترین اثر معماری دوره قاجار که در هر طبقه دو ایوان دارد ستون رنگی فیروزه ای دور عمارت احاطه کرده ورودی اولیه به داخل ختم میشود و دارای معماری منبت کاری و کاشی کاری و گچبری تزئین شده

بند خاکی عبدل آباد

در نزدیکی روستای عبدل آباد جاهای دیدنی بجنورد تفریحی برای گردشگران میباشد آب این بند در زمستان از رودخانه اطراف پر میشود برای قایقرانی و تفریح بسیار مناسب میباشد

مکان‌های اقامتی استان خراسان شمالی

هتل داریوش بجنورد چهار ستاره

هتل نگین بجنورد سه ستاره

اقامتگاه بوم گردی عمو دردی بجنورد

رستوران‌های استان خراسان شمالی

رستوران امیرخانلو بجنورد

رستوران حاج حسین بجنورد

رستوران اکبر جوجه بجنورد

مکان‌های زیارتی استان خراسان شمالی

Search