Search

گنج نامه همدان

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان

اگر از خوانندگان تاریخ باشید بی شک همدان یکی از مکان هایی است که برای شما مانند بهشت بوده و در دل آن رویای خود را پیدا می کنید. گنج نامه، درست است، اینجا یکی از همان جاهای دیدنی همدان است که در دل خود صحبت هایی را جای داده که تاریخ را به لرزه در می آورد.

در پنج کیلومتری همدان دهکده ای بنا شده که چه از نظر تاریخی و چه از نظر گردشگری، سخنی برای گفتن دارد. دهکده گنج نامه یکی از پر افتخار ترین جاهای دیدنی همدان بوده که چشم های زیادی را در سطح جهانی به خود دوخته است.

سنگ نوشته گنج نامه همدان

این سنگ نوشته که در گذر زمان نام های زیادی از جمله تنبابر، جنگ‌ نامه و گنج نامه، دادمهان یا داد بهان، نبشت خدایان و کتیبه‌ های الوند را به خود اختصاص داده، بر روی یکی از صخره های کوه الوند حک شده است. به گفته نظریه شناسان باستان، این لوح حاوی سخنانی از دو بزرگ مرد ایرانی یعنی داریوش و خشایار شاه بوده است.

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان
منبع:گوگل مپ

متن سنگ نوشته ای که توسط داریوش کبیر نوشته شده به شرح زیر است :

«خدای والا است اهورامزدا را، که این سرزمین را آفرید، که آن عرش را آفرید، که آدمی را آفرید، که شادی را برای آدمیان آفرید، که داریوش را پادشاه کرد، شاهی از (میان) جمع کثیری، حکمرانی از (میان) بسیاری. مَنَم داریوش، پادشاه کبیر، شاهِ شاهان، شاهِ مرز و بوم ها (یی) که نژادهای گوناگون دارند، پادشاه سرزمین دور و دراز، فرزند ویشتاسب هخامنشی.»

و متن سنگ نبشته خشایار شاه چنین است :

«خدای عالی مرتبه است اهورامزدا را، که والا ترین خدایان است، که این ثری (زمین) را آفرید، که آن فلک را آفرید، که بشر را آفرید، که برای آدمیان شادمانی آفرید، که خشایارشا را پادشاه کرد، بی همتا از میان شاهان بسیار، یگانه حاکم از میان حکمرانان بی‌ قیاس. من خشایارشا، پادشاه بزرگ، شاهِ شاهان، پادشاهِ سرزمین های دارای ملل بسیار، پادشاه این سرزمین عظیمِ دور دستِ فراخ، پور داریوش شاه هخامنشی.»

غار آکواریوم

بی شک یکی از زیبایی های گنج نامه همدان از جاهای دیدنی همدان، وجود این غار آکواریوم در دل آن است. این غار آکواریوم که ایده اصلی خود را از غار علیصدر الهام گرفته است، توسط مهندسان ایرانی و خارجی بنا شده و مساحتی بالغ بر 1000 متر مربع را شامل می شود.

در این آکواریوم بی نقص، انواع و اقسام ماهی های کمیاب و زینتی دیده می شود که خود را در گوشه و کنار هر آکواریوم، جای داده اند. در کنار آبزیان نیز، در طبقه دوم همین مجموعه دیدنی در گنج نامه، خزندگانی را می توان مشاهده کرد که در هیچ جای جهان مانند آن ها را نخواهید یافت چرا که جزو کمیاب ترین گونه های موجودات هستند.

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان
منبع:گوگل مپ

از دیگر امکانات و تفریحات موجود در گنج نامه یکی از جاهای دیدنی همدان، می توان به سورتمه سواری، دیواره سنگ‌ نوردی، بانجی‌ جامپینگ، کابل پرواز تیرول، پیست تریال، رنجر، پینت بال و سالن بولینگ، اشاره کرد. همچنین در کنار این مکان بسیار دیدنی در همدان، جاهای دیدنی دیگری چون بازار همدان، آرامگاه استر و مردخای، برج قربان همدان و گنبد علویان وجود دارند که پذیرای قدوم گرم شما عزیزان هستند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

تپه هگمتانه

تپه هگمتانه یکی از جاهای دیدنی همدان است که با نزدیک شدن به آن صدایی از تاریخ کهن ایران در گوشتان می پیچد. تاریخی که به 3000 سال پیش و زمان سلطنت ماد ها بازگشته و امروزه این مکان دیدنی را به عنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت ملی رسانده است.

مسجد جامع همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری در آن جا گرد هم می آیند، مسجد جامع همدان است. مسجدی که در خیابان اکباتان و در نزدیکی آرامگاه استر و مردخای و بازار همدان بنا شده است.

غار علیصدر

بدون تردید یکی از معروف ترین و پر مسافر ترین جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر است. غاری که حدود 14 سال است به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. غاری که برای سفر در دل آن نیاز به قایق و همراه است.

روستای ورکانه همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بدون تردید می بایست از آن دیدن کنید، روستای ورکانه است. روستایی که قدمتی 400 ساله داشته و معروف به روستای صخره ای است. با ورود به این روستا خانه هایی را مشاهده می کنید که با سنگ های کوچک و بزرگ ساخته شده اند و رنگ هایی طبیعی از دل طبیعت را در خود گنجانده اند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search