Search

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار تبریز را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

در باغ دولت آباد بزد که پا می گذاریم یک جور تحت تاثیر زیبایی و ابهت معماری اش قرار می گیریم، تخت جمشید اما جور دیگری ما را مسحور تاریخ و سرگذشتش می کند. و کوهنوردی، تجربه ی کمپینگ در جنگل های دور از شهر یا روشن کردن آتش در ساحل طعم دیگری دارد. طبیعت دست نخورده و به دور از هیاهوی تمدن شهری آزادی عجیبی هدیه می دهد. برای من این آزادی با هیچ چیز قابل مقایسه یا معاوضه نیست.

مسیر دسترسی

شمال شرقی ایران جایی درست میان چشم های این گربه ی زیبا، که نشانی دقیق آن بیست و پنج کیلومتر آن طرف تر از شهر تبریز است، رشته کوه هایی ست که بدست طبیعت رنگ آمیزی شده اند. رشته کوه های آلاداغ لار. منظورم از رنگ، تمام رنگ هاست. زرد و سبز و سرخ و قهوه ای و .. . اگر در حال سفر با ماشین شخصی تان، و احتمالا اهل عکاسی هم باشید، غیر ممکن است در این جاده توقف نکنید و اگر توقف کردید غیر ممکن است که زود از آن دل بکنید.

این جا، آبشار و رود و جنگل نیست. حتی مثل کوهستان های دیگر هم نیست. این کوه های رنگی تنها در چند جای انگشت شمار جهان پیدا می شود.

بهترین زمان بازدید

کوه های آلا داغ دار تبریز به این می مانند که فرشی از رنگین کمان را بر روی آنها گسترده باشند. همینقدر جادویی، همینقدر رویایی. برای بازدید از آن ها اگر دنبال بهترین فرصت از سال می گردید بهار و تابستان را انتخاب کنید. زیرا در پاییز و زمستان به دلیل بارش های زیاد برف و باران و سایه ی دایمی ابرهای سنگین بر فرازشان، احتمالا درخشش این رنگ ها زیر نور طلایی خورشید را از دست می دهید. سوالی که در مواجهه با این جادوی خلقت به ذهن می رسد این است که چطور این کوه ها به این رنگ ها در آمده اند؟

منبع:بام نیوز

زمین شناسان قبلا پاسخ آن را پیدا کرده اند و آن این است که میلیون ها سال پیش، وجود رسوبات آهن در این مناطق و احتمالا مواد معدنی دیگر نظیر آن و واکنش دادن با آب و اکسیژن و دیگر مواد موجود در طبیعت به دلابل مختلف، طی میلیون ها سال در بستر آن ها رنگ های مختلفی تشکیل شده. هر رنگ بدلیل واکنش یک ماده با عوامل طبیعی ست، برخی رنگ ها طی اکسیداسیون، برخی کربناته شدن و برخی زنگ زدگی مواد معدنی با اکسیژن یا عوامل دیگربوجود آمده اند. با سفر به کوه های آلا داغ دار تبریز که معنی فارسی آن همان “کوه های رنگی” ست، فرصت زندگی در یک تابلوی نقاشی را به خود هدیه دهید.حتما در تبریز به باغ گلستان این شهر بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

آبشار گل آخورتبریز

قصد داریم امروز یکی از جاهای دیدنی تبریز را معرفی کنیم. جنگل ارسباران در ۶۰ کیلومتری غرب ورزقان نزدیک آن روستای ارزیل وجود دارد. در اینجنگل و در دامنه غربی کوه کسبه یک آبشار بکر با آب گوارا و خنکی دارد که به این آبشار گل آخور یا آبشار چرنا می گویند. اگر قصد داشته باشی

پیست اسکی سهند تبریز

آذربایجان شرقی، یکی از استان‌هایی است که در کشور ایران واقع شده و برای ورزش‌های زمستانی به ویژه اسکی، ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد. به لطف موقعیت جغرافیایی ویژه خود و شرایط جوی منحصر به فرد، این استان تبدیل به مقصدی پرطرفدار برای علاقمندان به این ورزش شده است.

باغ گلستان تبریز

شهر تبریز از این جهت که در اقلیم خوش آب و هوا و مرتفعی قرار گرفته و توسط انواع پدیده های طبیعی از باران و برف و بادهای موسمی و کوهستان ها و دریاچه های متعدد به منطقه ای غنی از لحاظ ثروت های طبیعی بدل شده است، دارای آب و هوای پاک و طبیعت تمیزی ست و پارک ها و بوستان های بی شماری در آن وجود دارند.

برج خلعت پوشان تبریز

استان آذربایجان شرقی دارای برج های مختلفی میباشد.از جاهای دیدنی تبریز میتوان به برج های این شهر اشاره کرد که دارای قدمت زیاد و زیبایی های خاصی هستند.برج خلعت پوشان یکی از این برج ها میباشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search