Search

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار تبریز را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

در باغ دولت آباد بزد که پا می گذاریم یک جور تحت تاثیر زیبایی و ابهت معماری اش قرار می گیریم، تخت جمشید اما جور دیگری ما را مسحور تاریخ و سرگذشتش می کند. و کوهنوردی، تجربه ی کمپینگ در جنگل های دور از شهر یا روشن کردن آتش در ساحل طعم دیگری دارد. طبیعت دست نخورده و به دور از هیاهوی تمدن شهری آزادی عجیبی هدیه می دهد. برای من این آزادی با هیچ چیز قابل مقایسه یا معاوضه نیست.

مسیر دسترسی

شمال شرقی ایران جایی درست میان چشم های این گربه ی زیبا، که نشانی دقیق آن بیست و پنج کیلومتر آن طرف تر از شهر تبریز است، رشته کوه هایی ست که بدست طبیعت رنگ آمیزی شده اند. رشته کوه های آلاداغ لار. منظورم از رنگ، تمام رنگ هاست. زرد و سبز و سرخ و قهوه ای و .. . اگر در حال سفر با ماشین شخصی تان، و احتمالا اهل عکاسی هم باشید، غیر ممکن است در این جاده توقف نکنید و اگر توقف کردید غیر ممکن است که زود از آن دل بکنید.

این جا، آبشار و رود و جنگل نیست. حتی مثل کوهستان های دیگر هم نیست. این کوه های رنگی تنها در چند جای انگشت شمار جهان پیدا می شود.

بهترین زمان بازدید

کوه های آلا داغ دار تبریز به این می مانند که فرشی از رنگین کمان را بر روی آنها گسترده باشند. همینقدر جادویی، همینقدر رویایی. برای بازدید از آن ها اگر دنبال بهترین فرصت از سال می گردید بهار و تابستان را انتخاب کنید. زیرا در پاییز و زمستان به دلیل بارش های زیاد برف و باران و سایه ی دایمی ابرهای سنگین بر فرازشان، احتمالا درخشش این رنگ ها زیر نور طلایی خورشید را از دست می دهید. سوالی که در مواجهه با این جادوی خلقت به ذهن می رسد این است که چطور این کوه ها به این رنگ ها در آمده اند؟

منبع:بام نیوز

زمین شناسان قبلا پاسخ آن را پیدا کرده اند و آن این است که میلیون ها سال پیش، وجود رسوبات آهن در این مناطق و احتمالا مواد معدنی دیگر نظیر آن و واکنش دادن با آب و اکسیژن و دیگر مواد موجود در طبیعت به دلابل مختلف، طی میلیون ها سال در بستر آن ها رنگ های مختلفی تشکیل شده. هر رنگ بدلیل واکنش یک ماده با عوامل طبیعی ست، برخی رنگ ها طی اکسیداسیون، برخی کربناته شدن و برخی زنگ زدگی مواد معدنی با اکسیژن یا عوامل دیگربوجود آمده اند. با سفر به کوه های آلا داغ دار تبریز که معنی فارسی آن همان “کوه های رنگی” ست، فرصت زندگی در یک تابلوی نقاشی را به خود هدیه دهید.حتما در تبریز به باغ گلستان این شهر بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

بازار کفش تبریز 

بازار کفش تبریز، بهترین مکان برای خرید کفش در شهر تبریز واقع شده است. بازار کفش، در ضلع شرقی بازار بزرگ تبریز قرار دارد و به عنوان یکی از موارد محبوب بین مسافران داخلی و خارجی شناخته شده است. این بازار به دلیل قیمت مناسب، تنوع بیشتر و کیفیت برتر، جذابیت و محبوبیت زیادی دارد.در این سفر به بازار همراه سایت گردشگری به گردی باشید.

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی یکی از جاهای دیدنی تبریز است.معمولا زندگی بزرگان تاریخ برای ما جالب است، اینکه کجا زدگی می کرده اند؟ خانه شان چه شکلی بوده؟ چه لباس هایی می پوشیدند؟ تفریحاتشان چه بوده و اطلاعاتی از این قبیل. شاید برای ارضای این حس کنجکاوی بهتر باشد سری به خانه ی شخصی این سرشناسان بزنیم.

خانه حریری تبریز

تبریز یکی از شمالی ترین شهر‌های ایران است که طی دوران‌های مختلف یکی از شهر‌های مهم حکومتی به شمار میرفته است. از این رو وجود خانه‌های تاریخی بسیار در این شهر می‌تواند حاکی از این باشد که شهر تبریز در زمان حکومت قاجاریان مکانی برای سکونت ولیعد‌ها بوده است. و امروزه تعداد حدود ۳۰۰ خانه تاریخی در تبریز بازگو کننده اتفاقات و رویداد‌های زمان خود هستند. یکی از این خانه‌ها، خانه حریری تبریز است.در ادامه در این سفر مجازی همراه سایت گردشگری به گردی باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search