Search

کوه دالامپر

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر است. کشورعزیزمان ایران  در کنار تاریخ کهن خود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب نیز دارد. این ویژگی موجب شده است تا در جای جای این کشور جاذبه های طبیعی فراوانی را ببینیم. دریاچه ها، جنگل ها، بیابان ها، دشتها، کوه ها و…. هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند. نکته اینجاست که ایران جزء محدود کشورهایی می باشد که چنین تنوع جغرافیایی دارد. کوه دالامپر یکی از جاذبه های طبیعی شمال کشور می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از زیبایی های این کوه به شما بگوییم

کوه دالامپر کجاست؟

کوه دالامپر دقیقا در نقطه مرزی سه کشور ایران، عراق و ترکیه قرار گرفته است. به طوری که اگر به بالای کوه صعود کنید میتوانید قسمتی از خاک این سه کشور را ببینید. کوه دالامپر در منطقه ای به نام سیلوانا که به معنی محل پرواز عقابها می باشد قرار دارد. این کوه در استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه، بخش سیلوانه، دهستان مرگور واقع شده است.

فاصله کوه تا ارومیه ۴۵ کیلومتر

فاصله کوه تا اشنویه ۳۵ کیلومتر

ارتفاع و سایر اطلاعات جغرافیایی کوه

کوه دالامپر با ارتفاع ۳۴۴۹ متر جزء کوه های نسبتا بلند ایران محسوب می شود. از کوه های اطراف دالامپر میتوان به کوه بز سینا و بنجول اشاره کرد

این کوه در رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.از دیگر کوه های ارومیه میتوان به کوه سیر اشاره کرد.

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

راه دسترسی به کوه دالامپر

برای رسیدن به کوه باید از مسیر کوهستانی که از شهر سیلوانه می گذرد عبور کنید. این مسیر از شهر سیلوانه می  گذرد و به شهر دیزج می رسد؛ سپس از روستاهای کسیان، کوله بهی و درنهایت سوله دوکل عبور می کند و به کوه می رسد.اگر چه این کوه در کنار مرز می باشد اما از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی ندارد و کوهنوردان و گردشگران با هیچ خطری رو به رو نیستند.

نام های دیگر

از دیگر نام های کوه دالامپر میتوان به کوه دالانپر نیز اشاره کرد. به طور کلی اطلاعات دقیق از علت نامگذاری این کوه وجود ندارد.اما دریاچه ای نیز با همین نام بر روی این کوه قرار گرفته است.

معرفی کوه

این کوه با داشتن یخچال های طبیعی چند هزارساله و همچنین دریاچه هایی مثل دالامپر، بنچول و دیمه شناخته میشود.ذوب شدن برفهای این کوه در فصل بهار موجب شکل گیری یک رود پرآب میشود که در دامنه آن به ابشاری بزرگ به نام سوله دوکل که به معنای آبشار مه آلود می باشد می رسد.

جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر

بهترین زمان برای بازدید از کوه

با فرار رسیدن بهار و تابستان، برف های کوه آب شده و چشمه ها و رودهای  بسیار زیاد و زیبایی را خلق می شود. در نتیجه با سفر در این فصل میتوانید لذت بیشتری را ببرید.

جاهای دیدنی اطراف کوه

دریاچه دالامپر

آبشار سوله دوکل

روستای کچله

گونه های جانوری کوه دالامپر

خرس قهوه ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش ، بز کوهی، عقاب و… از جمله حیوانات موجود در کوه می باشند.

گونه های گیاهی کوه دالامپر

پوشش گیاهی این کوه مانند سایر کوه های زاگرس است. گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در کوه دالامپر به وفور یافت می شوند

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

قلعه هلاکوخان

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان است که تاریخ کهن ایران در جای جای این کشور آثاری به یادماندنی برجای گذاشته است.  قلعه های زیبا و استوار یک دسته از این آثار را شکل داده اند. در این مقاله به بررسی قلعه هلاکوخان می پردازیم.

قلعه بردوک

از جاهای دیدنی ارومیه این قلعه تاریخی در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.

دریاچه ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه ارومیه هست .این دریاچه در شمال غربی ایران، بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته است. فاصله این دریاچه با شهر ارومیه حدود ۲۱ کیلومتر میباشد

دریاچه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان مجوعه دریاچه های این شهر اشاره کرد.معمولا وقتی صحبت از دریاچه میاید ما دریاچه ها را در کنار کوه ها و جنگلها فرض میکنیم، اما یکی از جالبترین جاذبه های ارومیه دریاچه دالامپر می باشد، دریاچه ای که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search