Search

کلیسای ننه مریم

تاریخچه کلیسا

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند، بعد از سفر به اورشلیم از صحت پیش بینی خود آگاه می شوند. نکته جالبی در مورد چگونگی پیش بینی آنها وجود دارد که گفتن آن خالی از لطف نیست:

این سه  شخص شبی در معبد خود مشغول عبادت بودند، ناگهان ستاره ای درخشان را میبینند که به سمت شرق درحال حرکت است، آنها ابن ستاره را نشانه تولد مسیح(ع) می دانند؛ پس بی درنگ به طرف ستاره حرکت میکنند و به اورشلیم می رسند.

آنها پس از بازگشت به استان ارومیه معبد  زرتشت را به کلیسا تبدیل کردند.

سنگ قبر این افراد تا سال ۱۹۱۵ میلادی در ورودی کلیسا بود اما توسط روس ها به موزه کیف منتقل شد. مارکوپولو یکی از افراد شاخصی است که از این کلیسا بازدید کرده است.

نویسندگان آشوری و مسیحی معتقدند این کلیسا در اوایل ساخت به عنوان آتشکده استفاده میشد، اما زمانی که آنها دین مسیحیت را پذیرفتند این معبد به کلیسا تبدیل شد.

منبع : ویکی پدیا

 نام های دیگر

کلیسای ننه مریم که یکی از مهمترین جاذبه های ارومیه می باشد با نام های دیگری نیز شناخته می شود

{کلیسای حضرت مریم} ، {کلیسای مارت مریم} و{شرق شور} این نامها هستند.

بازسازی کلیسا ننه مریم

در طول تاریخ  کلیسای ننه مریم بارها و بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. اولین تعمیر این کلیسا در سال ۶۴۲ میلادی به دستور یکی از شاهزاده های چین صورت گرفت. این شاهزاده که به بین النهرین رفته بود در راه بازگشت به ارومیه آمد و در هنگام بازدید از این کلیسا تصمیم به مرمت آن می گیرد.

در طی سالهای ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ هجری شمسی نه تنها این کلیسا مرمت سد بلکه یک برج به آن اضافه شد.تا اواخر قرن ۱۹ میلادی نمای کلیسا بیار ساده بوده است اما با ورود زرتشتیان روسیه، تغییراتی در آن انجام شد  و ساختمان به سبک گنبدهای روسی ساخته شد.

معماری کلیسا

قرینه سازهای رایج در بنای آتشکده های ساسانی در بنای کلیسا نیز وجود دارد، این مورد باعث شده تا سبک معماری دوره ساسانی را به خوبی در بنا مشاهده کرد. در ساخت این کلیسا از معماری پارتی نیز الهام گرفته شده است. آشوری ها از آراستن و تزئین کلیساها پرهیز میکردند به همین دلیل این کلیسا تزئینات خاصی ندارد.

به طور کلی کلیسای ننه مریم از دو بخش تشکیل شده است . بخش اول شامل ورودی، سالن نیایش، محراب و اتاقهای پیرامون میشود. بخش دوم شامل سالن دیگری با تعدادی اتاقک میباشد. معمولا کلیساها سقفهای بلندی دارند اما کلیسای ننه مریم در این زمینه نیز متمایز میباشد و سقف کوتاهی دارد، هم چنین برای ورود به کلیسا باید سرتان را خم کنید. نمیکنی کوچک در انتهای سالن اصلی برای سالمندان وجود دارد، اما هیچ صندلی دیگری برای نشستن موجود نمی باشد. سما در این کلیسا جایگاه اعتراف نمی بینید. نقاشی روی دیوار ها وجود ندارد .

محراب کلیسا اتاقکی گنبدی است که در آن طاقچه ای کوچک وجود دارد؛ روی این طاقچه چند تصویر از مسیح به صورت نقاشی و  منبت  کاری دیده می شود.

در پشت کلیسا سنگ قبر هایی وجود دارد که تعدادی از آنها از بین رفته است.یکی از نکات قابل اهمیت کلیسا تابلویی هست که روی آن نوشته شده نعلینت را از پاهایت بیرون کن؛ زیرا مکانی که در آن ایستاده ای مقدس است.همچنین قالی های دستباف موجود در کلیسا، از دیگر جاذبه های تاریخی هستند.

ارومیه دارای مکانهای گردشگری فراوانی است که یکی از آنها برج سه گنبد است.

منبع:ویکی پدیا

کلیسای ننه مریم کجاست؟

اگر میخواهید بکی از بزرگترین و قدیمی ترین کلیساهای جهان را ببینید باید به خیابان خیام جنوبی در شهر ارومیه بروید جایی که کلیسای ننه مریم قرار گرفته است

بهترین زمان برای بازدید

باتوجه به سردسیر بودن ارومیه بهترین زمان بازدید از این کلیسا تابستان می باشد. اما اگر زمستان به ارومیه رفتید باز هم سری به کلیسای ننه مریم بزنید چراکه حیاط آن پوشیده از برف هست و باعث شده تا منظره زیبایی خلق شود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

آبشار شملکان

کی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه آبشار شملکان می باشد. این آبشار در نزدیکی روستای شملکان قرار گرفته است. آبشار شملکان یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.

قلعه هلاکوخان

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه هلاکوخان است که تاریخ کهن ایران در جای جای این کشور آثاری به یادماندنی برجای گذاشته است.  قلعه های زیبا و استوار یک دسته از این آثار را شکل داده اند. در این مقاله به بررسی قلعه هلاکوخان می پردازیم.

قلعه بردوک

از جاهای دیدنی ارومیه این قلعه تاریخی در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search