Search

کلیسای مارسرگیز

جاهای دیدنی ارومیه کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

دین مسیحیت از هزاران سال پیش در ایران وجود داشته است؛ در نتیجه کلیساهایی هم از دوران های مختلف در ایران وجود دارند. یکی از این کلیساها، کلیسای مارسرگیز، در نزدیکی ارومیه می باشد.البته کلیسای نه نه مریم یکی دیگرازکلیسای های ارومیه میباشد.

کلیسای مارسرگیز کجا قرار دارد؟

کلیسای تاریخی مارسرگیز در ۲ کیلومتری جنوب  غربی شهرستان ارومیه، استان آذربایجان غربی واقع شده است. این کلیسا در دامنه کوه سیر داغی قرار گرفته است.

جاهای دیدنی ارومیه کلیسای مارسرگیز

 چگونه به کلیسای مارسرگیز برویم

  1. از ارومیه خارج شوید و حدود ۲ تا ۳ کیلومتر به سمت جنوب غربی آن حرکت کنید
  2. به کوه سیر داغی خواهید رسید
  3. کلیسای مارسرگیز در نزدیکی جاده گردشگری سلامت سیر قرار دارد

به خاطر داشته باشید که کلیسا معمولا بسته است و فقط روزهای یک شنبه باز می شود.

تاریخچه کلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز با توجه به  نوشته سر در ورودی کلیسای مارسرگیز، این کلیسا حدود ۱۸ قرن قدمت دارد. همچنین باتوجه به سبک معماری این بنا و نوشته های مورخان آشوری، ساخت کلیسای مارسرگیز به قبل از اسلام بر میگردد.

علت ساخت این کلیسا، پیروزی حکومت ساسانیان بر رومیان بوده است. همسر خسرو پرویز( دین مسیحیت داشت) بعد از پیروزی ساسانیان بر رومیان دستور ساخت این کلیسا را صادر کرد. این کلیسا به طور کلی از سنگ ساخته شده است و از استحکام بالایی برخوردار است.

در کلیسای مارسرگیز دو قدیس با نام های مارسرگیز و ماربرگوس به خاک سپرده شده اند. کلمه “مار” در زبان عاشوری به معنای حضرت میباشد؛ بنابراین این دو قدیس حضرت سرگیز(سرگیس) و حضرت برگوس بوده اند. طبق اسناد تاریخی حضرت سرگیس فرمانده کل ارتش روم و حضرت برگوس معاون وی بوده است.

این دو شخص بعد از گرویدن به مسیحیت و ترویج و ارائه آن بین مردم، توسط پادشاه روم به ایران تبعید شدند. همچنین پادشاه به فرمانده منطقه دستور می دهد که اگر این دو به مکان کنونی کلیسای سیر بیایند، آن ها را اعدام کند. مارسرگیز و ماربرگوس هم که اصرار زیادی بر ماندن در این محل داشتن به طرز هولناکی به کشته شدند.

کلیسای مارسرگیز به دلیل قدمت تاریخی و مذهبی یکی از مهم ترین زیارتگاه های مسیحیان در جهان می باشد. هر ساله بازدید کنندگان از کشورهای انگلیس، سوئد، فرانسه، کانادا، آلمان و سایر کشور ها به این کلیسا می آیند.

جاهای دیدنی ارومیه کلیسای مارسرگیز
منبع:ویکی پدیا

اطلاعات مورد نیاز برای گردشگران

  • مدت زمان کافی برای بازدید از این کلیسا حدود ۳ ساعت می باشد
  • از امکانات این کلیسا میتوان به آنتن دهی موبایل و سرویس بهداشتی اشاره کرد
  • کافه رستوران بام ارومیه در ۲۰۰ متری کلیسا و کافه باغ بهاران در ۱۰۰ متری کلیسا هستند.
  • شما باید حدود چند کیلومتر پیاده روی داشته باشید، در نتیجه لوازم مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید

سایر توضیحات مربوط به کلیسا

این کلیسا کاملا از سنگهای نامنظم به طور بسیار حرفه ای ساخته شده است. این بنا شامل دو سالن می باشد که توسط یک دخمه  به هم متصل شده اند. یکی از این دو سالن برای وعظ و دیگری برای دعا می باشد. شیرین، همسر خسرو پرویز به دلیل اینکه مسیحی بود دستور ساخت این کلیسا را داد. این کلیسا در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اگر به ارومیه سفر کردید حتما به دریاچه دالامپر بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

دریاچه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان مجوعه دریاچه های این شهر اشاره کرد.معمولا وقتی صحبت از دریاچه میاید ما دریاچه ها را در کنار کوه ها و جنگلها فرض میکنیم، اما یکی از جالبترین جاذبه های ارومیه دریاچه دالامپر می باشد، دریاچه ای که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است.

آبشار شملکان

کی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه آبشار شملکان می باشد. این آبشار در نزدیکی روستای شملکان قرار گرفته است. آبشار شملکان یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.

کلیسای ننه مریم

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند،

آبشار سولک ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه آبشار سولک می باشد.آبشار سولک در استان آذربایجان غربی یکی از جاذبه های طبیعی ایران و شهر ارومیه می باشد.مسیر دسترسی و نحوه بازدید را از به گردی بخواهید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search