Search

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.

این کلیسا واقع در خیابان مدرس، کوچه‌ امیر محترم بوده و ارزش زیادی بای مسیحیان این منطقه دارد. خیابان مدرس یکی از خیابان های مهم دینی در کرمانشاه بوده که بناهای مذهبی مهمی چون  مسجد حاج شهباز خان و مسجد شافعی‌ در آن بنا شده است.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه نیز یکی از آثار ملی  است که در سال 1383 شمسی در لیست آثار ملی با شماره ثبت 11059 به ثبت رسید و همین امر سبب شد تا توجه ویژه ای به این کلیسا شده و امروزه تبدیل به یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه شده است.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه
منبع :گوگل مپ کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

تاریخچه

کلیسای قلب مسیح در سال ۱۹۱۴ میلادی که در تقویم شمسی  برابر با سال ۱۲۹۳ بوده در زمینی به مساحت تقریبی ۲۸۰ مترمربع در کرمانشاه بنا شد. اگر به تاریخ رجوع کنیم، ساخت این کلیسا که به دستور اسقف اعظم یوحنانیان صادر شده، دقیقا در زمان حکومت قاجاریه در ایران بوده است.

اگر بخواهیم به زندگی اسقف اعظم یوحنانیان بپردازیم می بایست یک کتاب کامل بنویسیم چرا که این بزرگ مرد مسیحی، علاوه بر دستور ساخت اینکلیسا به نوشت چندین کتاب دینی در زمینه آیین مسیحیت پرداخته و حتی در زمانی اسقف اعظم تمامی کاتولیگ های ایرانی فعالیت می کرده است.

معماری کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

زیر ساخت این کلیسا با احتساب تمام اتاق‌ ها، فضا های سرایداری و سایر تاسیسات مربوط به بنا مساحتی بالغ بر ۱۶۰ متر مربع را شامل می‌ شود. بام این کلیسای زیبا به شکل شیروانی بوده و بخش داخلی سقف آن نیز از چوب مرغوب ساخته شده که به مانند دیگر کلیساهای معروف نمای زیبایی به آن داده است.

یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی به کار رفته در ساخت زیر بنا و بنای این کلیسا، آجر است. اگر از بیرون به این کلیسا که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است نگاه کنید، سه طاق نما مشاهده خواهید کرد که طاق نمای میانی نمایانگر در ورودی و دو طاقنمای دیگر پنجره هایی به اتاق زیر شیروانی این کلیسا دارد.

در نماهای جنوبی و شمالی کلیسا نیز به مانند نمای غربی از طاق نماها و پنجره‌ های قوس دار و طرح دار استفاده شده است؛ ولی یک تفاوت عمده که میان این دو پنجره است، این است که پنجره ‌های کلیسا در ضلع جنوبی این بنا مسدود شده‌اند و در واقع از آن‌ ها به ‌عنوان طاقچه برای گذاشتم وسیله و کتاب ها استفاده می‌شود.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه
منبع :گوگل مپ کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

جاهای دیدنی اطراف کلیسای قلب مسیح

اگر شما از علاقمندان به سفر های تفریحی به شهر های ایران و دیدن از آن ها و به خصوص علافمند به سفر به کرمانشاه هستید، در این متن می توانید دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه را که می توان از مهم ترین آن ها به تکیه معاون الملک، کتیبه بیستون و  مجسمه هرکول است مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

بازار کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که سالانه علاوه بر مقاصد گردشگری که داشته مقاصد اقتصادی نیز به همراه دارد، بازار کرمانشاه است. این بازار که از گذشته تا به امروز نام تاریکه بازار نیز یاد می شود، در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

مجسمه هرکول کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در نزدیکی کتیبه بیستون کرمانشاه  بنا شده و با عظمتی که دارد چشم ها را به خود می دوزد. اما برخی از نظریه شناسان باستان بر این باورند که این مجسمه در اصل مجسمه هرکول که از جنگاوران و خدایان روم باستان است نبوده و متعلق به ( ورثرغنه ) خدای جنگاوری ایران باستان است؛ ( اما اختلافات نیز در این مورد بسیار است ).

تکیه بیگلر بیگی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که در زمان رونق ساخت تکیه های و حسینیه ها در ایران ساخته شد، تکیه بیگلر بیگی است. این تکیه که علاوه بر مقاصد مهم دینی جزو یکی از آثار ارزشمند ملی و دیدنی در کشور است سالانه مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search