Search

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون

بی شک یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمانشاه، کتیبه بیستون است که با ظرافتی تمام بر روی سنگ های کهن بیستون هک شده است. نوشته ای که در جهان به عنوان بزرگ ترین کتیبه سنگی از آن یاد می شود، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

همانطور که به آن اشاره شد کتیبه بیستون بزرگ ترین سنگ نوشته تاریخ است که متن آن حاوی سخنان گوهر بار و با ارزش بزرگ مرد تاریخ ایران یعنی داریوش هخامنشی است. بزرگ مردی که پس از کوروش کبیر حکومت هخامنشی را تا چندین سال رهبری کرد.

کتیبه بیستون
منبع :گوگل مپ کتیبه بیستون

این کتبیه در حقیقت گفته ها و نوشته های داریوش کبیر است که از دوران حکومت خود سخنانی گفته و تاریخ را برای آیندگان بازگو می کند این مکان که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است سیل عظیمی از غم و شادی را در دل خود جای داده است.

طراحی

ارتفاع کلی کتیبه بیستون حدود 7 متر و 80 سانتی متر بوده و طولی بالغ بر ۲۲ متر را دارا می ‌باشد این سنگ نبشته  متنی به خط میخی فارسی کهن را در دل خود جای داده که در 5 ستون نوشته شده اند. این متن که در کل 525 سطر نوشته دارد؛ یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که تا سالیان سال رازهای زیادی را پنهان کرده بود.

کتیبه بیستون
منبع :گوگل مپ کتیبه بیستون

نوشته و طراحی کتیبه بیستون

رازی که سالهای سال در دل این سنگ نبشته بود، پس از تحقیقات بسیار توسط دانشمندان، تاریخ دانان و نظریه شناسان باستان، در نهایت کشف شد و امروزه برای عموم مردم بازگو می شود. نوشته ای که مشخص شد به خط میخی و سه زبان امپراتوری هخامنشی در آن زمان یعنی فارسی باستان، بابلی و ایلامی، بر روی این صخره نوشته حک شده است.

طی گفته نظریه شناسان باستان، بلند قامت ترین مرد حاضر در حکاکی کتیبه بیستون، داریوش کبیر است. او با قرار دادن پا و کمان  خود بر روی پیکر مهم‌ ترین مدعی حکومت، یعنی بردیای دروغین بر استوار بودن و مقتدر بودنش اشاره کرده است.

در مقابل او نیز 10 مرد حکاکی شده که هر کدام با لباسی متفاوت و دستانی به زنجیر کشیده شده ایستاده اند. آن ‌ها فرمانروایان و حکمرانان قسمت های مختلفی از ایران هستند که پس از مرگ دومین پادشاه هخامنشی، دست به شورش زده و حاضر نشدند حکمرانی داریوش کبیر را بپذیرند. اما داریوش جنگ های پیاپی آن ها را به زانو در آورد.

کتیبه بیستون
منبع :گوگل مپ کتیبه بیستون

اما زیباترین قسمت کتیبه بیستون که از جاهای دیدنی کرمانشاه به شمار می رود، متن سنگ نبشته است که اندکی از آن به صورت زیر است :

  • من داریوش، پادشاه کبیر، شاه شاهان، پادشاه در پارس، حکمران کشورها، فرزند ویشتاسب، نوه ارشام هخامنشی.
  • پدر من ویشتاسب بود و پدر ویشتاسب نیز پدر ارشام، پدر ارشام هم آریامن بود و پدر آریامن چیش پیش هخامنش بود.
  • و همین شجر نامه سبب این است که ما را هخامنشی می خوانند و از اصیل ترین خانواده های ایرانی هستیم و از دیرگاهان اجدادما حکمرانان بودند.
  •  8 نفر از اجداد من شاه بودند. من نهمین پادشاه بوده و ما نسل در نسل شاه زاده به دنیا آمده ایم.
  • به خواست اهورامزدا مقدس، من پادشاه هستم چون او شخصا مرا شاه خوانده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

تکیه بیگلر بیگی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که در زمان رونق ساخت تکیه های و حسینیه ها در ایران ساخته شد، تکیه بیگلر بیگی است. این تکیه که علاوه بر مقاصد مهم دینی جزو یکی از آثار ارزشمند ملی و دیدنی در کشور است سالانه مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.

طاق بستان کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

گوردخمه صحنه

گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، که با نام گوردخمه دربند نیز شناخته می شود این مقبره که در بدنه کوه شوق علی بنا شده است، در قسمت شمالی شهر صحنه بنا شده است. از طرفی دیگر نیز در نزدیکی رود دربند می باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search