Search

کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان و مکان های تاریخی آن، سرگذشت و تاریخ این شهر را به تصویر می کشند، کاروانسرای نصرت آباد آیینه ی جاهای دیدنی زاهدان و تاریخ این شهرمی باشد. این کاروانسرای تاریخی در شمال شهر زاهدان ، حدودا در 4 کیلومتری شهر نصرت آباد (جاده زاهدان به بم) و در دامنه ی جنوبی یکی از کوه های کویر لوت قرار گرفته است. به گفته ی باستان شناسان، این بنا مربوط به اواخر دوره ی صفویه می باشد.

البته در کتاب مسافرت نامه ی کرمان و سیستان و بلوچستان به قلم جناب آقای عبدالحسین میرزا فرمانفرا، گفته شده است که ساخت این بنا مربوط به اوایل دوران قاجار و در زمان حکومت وکیل الملک اول می باشد. گذشته از این مسائل کاروانسرای نصرت آباد جزو جاهای دیدنی زاهدان است و مانند دیگر جاهای دیدنی زاهدان توریست ها کم تر آن را می شناسند.. کاروانسرای نصرت آباد در 27 مرداد ماه سال 1382 هجری شمسی با شماره ثبت 9557 جزو آثار باستانی ایران به ثبت رسیده است. اما متاسفانه تا کنون مرمت و بازسازی ای روی آن انجام نشده است. متاسفانه این بنا رو به تخریب است.

جاهای دیدنی زاهدان کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

معماری کاروانسرای نصرت آباد

جاهای دیدنی زاهدان گویای تاریخ این شهر می باشند و کاروانسرای نصرت آباد یکی از تاریخی ترین آن هاست. ویژگی اصلی و بارز معماری کاروانسرای نصرت آباد چهار ایوانی و قرینه سازی آن می باشد. در ادامه بیشتر از ویژگی های کاروانسرا که جزو جاهای دیدنی زاهدان است برای شما میگوییم. در ساخت این کاروانسرا از مصالحی چون خشت و گل استفاده شده است.

در قسمت بالایی نمای داخلی، یک حصار خشتی یک ردیفه به صورت مثلثی و زیگزاگی وجود دارد. در نمای بیرونی و برج وسطی آن تزئینات خشتی بزرگ به شکل تیغ ماهی مشاهده می شود. حالت و فرم کلی کاروانسرای نصرت آباد به شکل مربع می باشد و وسعت این بنای تاریخی حدودا 400 متر مربع است.

در این کاروانسرا هفت برج مدورو بلند دیده بانی وجود داشته است که بالای آن ها نگهابان هایی که توانایی تیراندازی با تیر و کمان داشتند را قرار می دادند، تا از کاروانسرا محافظت کنند. که اگر اشخاصی مانند راهزن ها به قصد غارت حمله میکردند بتواندد جلوی حمله را بگیرند. این برج های دیده بانی در حصار خارجی قرار داشتند و چهار برج دیده بانی در چهار راس اصلی اضلاع مربعی شکل این کاروان سرا وجود داشت. و سه برج دیده بانی دیگر در میان راس ها وجود داشته است.

این برج های دیده بانی بین 9 تا 10 متر قظر داشته اند. اگر شما خواستید به جاهای دیدنی زاهدان سر بزنید ما به شما فصل های پاییز ، زمستان و اوایل بهار را پیشنهاد می دهیم. به دلیل اینکه آب و هوای شهر زاهدان گرم و خشک است.

جاهای دیدنی زاهدان+ کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

آدرس:

استان سیستان و بلوچستان – شهر زاهدان – بخش نصرت آباد – مسیر زاهدان به بم – چهار کیلومتری شمال نصرت آباد

مدت زمان دسترسی:

اگر به جاهای دیدنی زاهدان سفر کردید و از مرکز شهر زاهدان قصد داشتید که کاروانسرای نصرت آباد را ببینید، از مرکز شهر حدودا 40 تا 50 دقیقه زمان میبرد تا به این کاروانسرا برسید.

مدت زمان بازدید:

حدودا 20 دقیقه تا نیم ساعت زمان می برد.

سخن آخر: بعضی از افراد زمان بازدید از جاهای دیدنی زاهدان ، با آثار تاریخی نامهربانی می کنند و روی آن یادگاری مینویسند، اگر شما زمانی به جاهای دیدنی زاهدان سفر کردید و اینگونه افراد را مشاهده کردید، لطفا آن هارا متوجه اشتباهشان بکنید.تا تاریخمان سالم و محفوظ بماند. جاهای دیدنی زاهدان و دیگر بنا های تاریخی جزو تاریخچه همه ی ما ایرانی ها هستند بیایید دست در دست یکدیگر برای حفظ آن تلاش کنیم

دیگر مکان‌های تفریحی استان سیستان و بلوچستان

خانه ابویی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان ، زیبایی های منحصر بفرد خود را دارد.که خانه ابویی نمایانگر آن است. تاریخچه خانه ابویی زاهدان را امروز در این مطلب به شما میگوییم.پس با ما همراه باشید.خانه ابویی زاهدان یکی از جاهای دیدنی زاهدان است،که زیاد از زمان ساخت آن نگذشته است.

سفری به بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بسیار زیاد است. و همچنین به دلیل فرهنگ و تمدن غنی ای که این شهر و مردم آن دارند، صنایع دستی و محلی زیادی را میتوان در این شهر، بخصوص در بازارچه سرپوشیده زاهدان پیدا کرد. این شهر،علاوه بر جاهای دیدنی زاهدان، مردم هنرمند و توانمندی دارد که صنایع دستی و هنری تولید میکنند و از این راه روزی حلال به دست می اورند.

ساحل درک

یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی زاهدان را تصور کنید که کمترین فاصله را تا تنگه هرمز دارد. ساحل درک، جایی که با وارد شدن به آن دیگر علاقه ای به خارج شدن از آن و برگشت به خانه خود را ندارید.

غار لادیز میرجاوه زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان و طبیعت آن بسیار زیاد است و غار لادیز میرجاوه یکی از زیباترین آن هاست. یکی از چیزهایی که غار لادیز میرجاوه زاهدان را جالب تر می کند این است که این غار از دل کوه بیرون آمده است. این غار که جزو پرطرفدارترین جاهای دیدنی زاهدان است، در25 کیلومتری شهر میر جاوه به تمین و روستای لادیز قرار دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search