Search

کاروانسرای قصر بهرام سمنان

کاروانسرای قصر بهرام سمنان

جاهای دیدنی سمنان

کاروانسراها، یکی از بناهای تاریخی ایران به شمار می‌روند که به صورت پراکنده در نواحی مختلف ایران، قرار گرفته‌اند. یکی از نواحی ایران که کاروانسراهای متعددی را در خود جای داده،و یکی از جاهای دیدنی سمنان است که دلیل آن‌ را نیز می‌توان به بین راهی بودن این شهر نسبت داد. کاروانسرای قصر بهرام، یکی از این کاروانسراهای تاریخی و دیدنی است که در شهر گرمسار استان سمنان واقع شده است. اگر قصد دارید به سمنان سفر کرده و از کاروانسرای قصر بهرام دیدن کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر از این بنای تاریخی، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی سمنان+کاروانسرای قصر بهرام سمنان
منبع:گوگل مپ

درباره کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای قصر بهرام، یادگاری به جای مانده از زمان بهرام پنجم، یکی از پادشاهان ساسانی، است. نقل است که این بنای تاریخی در دوران صفویه بازسازی شده تا به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار گیرد. جالب است بدانید این کاروانسرای قدیمی که در دامنه‌ی کوهی به نام سیاه کوه واقع شده‌ است، در نزدیکی چشمه‌ی آب شیرینی به نام چشمه‌ی شاهی قرار دارد. کاروانسرای قصر بهرام، ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل گردشگران زیادی مشتاق بازدید از این بنای قدیمی هستند. سه ویژگی شگفت‌انگیز این بنا عبارت است از:

1- معماری جذاب:

یکی از وجه تمایزهایی که این کاروانسرای جذاب با سایر کاروانسراهای تاریخی دارد، معماری هنرمندانه و خارق‌العاده آن است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. نکته جالب در معماری این کاروانسرا، استفاده از سنگ‌هایی به رنگ روشن است که باعث شده این بنا در دل سیاه کوه‌، مانند نگینی بدرخشد. دیوارهای اتاق‌های این بنا، با لایه گچی پوشانده شده‌اند که نوشته‌هایی بسیار قدیمی بر روی آن‌ها حک شده و توجه ببیننده را جلب می‌کنند.

2- سردرهای خیره کننده:

این کاروانسرای قدیمی، دو دروازه (شمالی و جنوبی) و در نتیجه دو سردر دارد. یکی از سردرها، مستطیلی برجسته‌ است که گویی با جلو زدن از دیوار قصد خودنمایی دارد. سردر دیگر هم با تزئینات آجری در دو طاق‌نما، زیبا سازی شده است. علاوه بر سردرهای دروازه‌ها، سردری سنگی زیبا که با نهایت ظرافت تراش خورده است، بر بالای در ورودی خودنمایی می‌کند.

3- خلاقیت و شگفتی در سیستم آبرسانی:

سیتم آبرسانی کاروانسرای قصر بهرام، یکی از ویژگی‌های این کاروانسرا است که هر کسی را به حیرت و تحسین وامی‌دارد. سیستم آبرسانی این بنا، متشکل از دو مجرا بوده که یکی سفالی و دیگری از جنس سنگ است. این مجراها، به گونه‌ای حیرت آور و اصولی و با هدف انتقال آب چشمه شاهی به حیاط مرکزی بنا، تراشیده شده‌اند.

جاهای دیدنی سمنان+کاروانسرای قصر بهرام سمنان
منبع:گوگل مپ

مسیرهای دسترسی

از شهر گرمسار که به سمت کهک حرکت کنید، وارد جاده سنگ فرش می‌شوید که شما را به پارک ملی کویر می‌برد. مسیر را که ادامه دهید به کاروانسرای قصر بهرام می‌رسید. همچنین می‌توانید از کاشان به سمت آران و بیدگل حرکت کرده و به سمت مرنجاب و سفید کوه بروید. پس از رد کردن این مناطق مقصد تاریخی زیبایتان را مشاهده می‌کنید.

بهترین زمان بازدید

از آنجایی که این کارونسرا در منطقه کویری واقع شده است، حیوانات کویری مانند رتیل، عقرب و… در این نواحی یافت می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در حد فاصل اواخر پاییز و اوایل بهار که موسم خواب پاییزی این حیوانات است، از کاروانسرای قصر بهرام دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

خانه رجبی سمنان

خانه رجبی، یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی سمنان است که از دوران حکومت قاجاریه، به جای مانده است. توصیه می‌کنیم اگر به استان سمنان سفر می‌کنید، بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید

چشمه علی دامغان

گر قصد دارید به جاهای دیدنی سمنان سفر کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما از چشمه علی دامغان نیز بازدید کنید. این منطقه تفریحی یکی از زیباترین مناطق کشور به شمار می‌رود و از آن به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری نیز یاد شده است.

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان یکی از جاذبه های پر بازدید استان سمنان میباشد.از مسیر جاده شاهرود به سمت آزادشهر که عبور می‌کنیم، با جنگلی بکر و زیبا رو‌به‌رو می‌شویم که گویی در محدوده آن، زمین و آسمان به هم نزدیک‌تر هستند. جالب است بدانید

موزه شاهرود

شهر شاهرود که از یکی از قسمت‌های استان سمنان است، چندین آثار تاریخی زیبای ایران را در خود جای داده است که از میان آن‌ها می‌توان به موزه شاهرود اشاره کرد. این موزه زیبا و قدیمی، ساختمانی دو طبقه بوده که معماری آن به سبک و سیاق اوایل دوران پهلوی انجام شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search