Search

کاروانسرای سنگی صائین

کاروانسرای صاحبقرانه یا همان کاروانسرای سنگی صائین یکی از آثار باستانی بسیار جالب و شگفت‌انگیز است که در شهرستان نیر در استان اردبیل قرار گرفته است. این کاروانسرا به دوران صفویه تعلق دارد و یکی از جاهای دیدنی حائز اهمیت در این منطقه محسوب می‌شود.در سایت گردشگری به گردی قرار است توضیحات کامل درباره ای این کاروانسرا بدهیم پس با ما همراه باشید.

در دوران حکومت شاه عباس اول، او دستور داد تا در جاده اردبیل – سراب این کاروانسرا را برای پذیرایی از مسافران و بازرگانان مشهور در آن زمان ساختند. هدف عمده ساختن این کاروانسرا، بهبود اقتصاد کشور و حمایت از بازرگانی بود. با ساختن این ساختمان باستانی، شاه عباس توانست راهی جدید برای تجارت و اقتصاد کشورش ایجاد کند و از همین راه، افتخار ایران را بالا ببرد.

منبع :خبرآنلاین

کاروانسرای صاحبقرانه در محلی بسیار زیبا و دست نیافتنی قرار دارد. این ساختمان با توجه به استانداردهای بنایی آن زمان و فرهنگ مردم ایران، بسیار با دقت و عشق ساخته شده است. از نمونه‌های منحصر به فرد و زیبایی که در این کاروانسرا وجود دارد می‌توان به داخل شگفت‌انگیز این ساختمان اشاره کرد. با ورود به داخل کاروانسرا، زائران و بازدیدکنندگان با معماری و طراحی زیبایی روبرو می‌شوند که در تمام این ساختمان بسیار روشن است. دیوارهای کاروانسرا از سنگهای زیبا و مقاوم بنا شده‌اند و ستون‌های آن با نقش برجسته ایجاد شده‌اند که زیبایی و شکوه این ساختمان باستانی را بیشتر به نمایش می‌گذارند.

با کمال توجه به جزئیات داخل کاروانسرا، یک مساحت وسیع توجه‌به‌نظر، اتاق‌های وسیع برای اقامت وسائل راحتی را برای مسافران فراهم کرده است. این اتاق‌ها برای استفاده مسافران طراحی شده‌اند و به بالاترین استانداردهای راحتی میان مسافران در آن زمان پاسخ می‌دهند. علاوه بر این اتاق‌ها، در کنار کاروانسرا، مکان‌های تفریحی و خدمات خود را دارند که زائران را در برداشت از رفاه بیشتری کمک کرده‌اند. یک سالن بزرگ برای مراسمات و جشن‌ها وجود دارد که در آن، تمامی زائران و مسافران می‌توانند با هم اجتماعی کاملی را تجربه کنند.

منبع :ایرنا

از آنجا که کاروانسرای صاحبقرانه در جاده اردبیل – سراب قرار گرفته است، توجه به جزئیاتی همچون چشم‌انداز اطراف و ارتباط مستقیم با راه‌های اصلی بسیار مهم می‌باشد. این ساختمان با داشتن یک موقعیت بسیار عالی، برای مسافران بسیار راحت و دلچسب است. با آمدن به کاروانسرا، مسافران نه تنها می‌توانند منظره پربار طبیعت اطراف را مشاهده کنند، بلکه تمامی عوامل آرامش، امنیت و راحتی نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

کاروانسرای صاحبقرانه جاذبه‌های زیادی از جمله تاریخ باستانی، معماری بنایی درخشان و فرهنگ مردم ایران برای بازدیدکنندگان به خود اختصاص می‌دهد. این کاروانسرا می‌تواند به عنوان یک نمونه بی‌نظیر از فرهنگ و تاریخ ایران مورد استفاده و بازدید قرار گیرد. با توجه به تمامی ویژگی‌های فوق، کاروانسرای صاحبقرانه در فهرست جاهای دیدنی و باستانی‌ترین مکان‌ها در ایران قرار دارد و حتی می‌تواند به یکی از زیباترین و معروف‌ترین نمادهای این کشور تبدیل شود.

تاریخچه کاروانسرای سنگی صائین

در دوران صفویه به ویژه در زمان شاه عباس اول توجه بسیار زیادی به اقتصاد کشور می‌شده است. به همین منظور در این دوره کاروانسراهای زیادی برای پذیرایی از مسافران و بازرگانان ساخته می‌شده که تخمین زده می‌شود حدود 1000 کاروانسرا در دوران صفویه ساخته و آماده پذیرایی از مسافران بودند. کاروانسرای سنگی صائین هم در همین دوره و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان نیر ساخته شده است.

این کاروانسرا هم مانند بقیه کاروانسراها دارای یک در ورودی و تعدادی اتاق است که تعدد اتاق‌های آن نشانگر این است که در گذشته پذیرای مهمانان زیادی بوده است. همچنین به دلیل برف و بوران‌های شدیدی که در گردنه صائین رخ می‌داده، به سبکی این کاروانسرا را طراحی کرده‌اند که از ورود برف و بوران جلوگیری کنند. این طراحی نشان دهنده هنر معماران ایرانیست.

معماری کاروانسرای سنگی صائین

در ساخت این کاروانسرا از سنگ ساروج استفاده شده است. دو دلیل برای استفاده از سنگ در طراحی این بنا وجود دارد: اولین دلیل به خاطر فراوانی سنگ در اطراف کاروانسرا است و مشکل تامین منابع و همچنین مسیر طولانی آن را حل می‌کرد. دومین دلیل به این خاطر است که چون سنگ‌های این منطقه پایداری بسیار زیادی دارند و به راحتی در سرما و گرما مشکلی برایشان به وجود نمی‌آید، یک گزینه کاملا مستحکم برای ساخت و ساز به حساب می‌آیند.

اولین سوالی که ممکن است بعد از ورود به این کاروانسرا برای شما پیش بیاید این است که چرا تا این حد سرپوشیده ساخته شده است؟ سرپوشیدگی آن به این دلیل است که این منطقه بسیار سرد بوده و برف و باران زیادی هم می‌آمده، به خاطر همین هم طوری طراحی شده تا سرما به داخل راه پیدا نکند.

نیر و سراب

بعد از مشاهده این کاروانسرا می‌توانید به شهرستان نیر هم بروید تا این روستای زیبا را از نزدیک مشاهده کنید و یک آش دوغ محلی خوشمزه هم میل کنید. اگر قصد اقامت در این نزدیکی را هم دارید می‌توانید به سراب بروید و به دنبال مکانی برای اقامت باشید.در ادربیل جاهای دیدنی فراوانی هست که میتوان به کلیسای مریم مقدس هم اشاره کرد که دید آن خالی از لطف نیست.

بهترین زمان بازدید

اگر می‌خواهید به این منطقه سر بزنید، بهترین زمان برای بازدید فصل بهار و تابستان است. در فصل تابستان دمای هوا در این منطقه به 18 درجه سانتی گراد می‌رسد که یعنی یکی از مناطق و جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است.

نحوه بازدید

بازدید از این جاذبه گردشگری کاملا رایگان است و تماشای کامل این منطقه چیزی حدود نیم ساعت تا چهل دیقه به طول می‌انجامد.

آدرس کاروانسرای سنگی صائین

برای رسیدن به این کاروانسرا کافیست وارد جاده‌ی اردبیل به سراب شوید. سپس شهرستان نیر را 10 کیلومتر رد کنید تا به گردنه صائین برسید. در این جا می‌توانید به خوبی کاروانسرا را مشاهده کنید.

سوالات متداول

 1. این کاروانسرا در کجا قرار دارد؟
  • این کاروانسرا در شهرستان نیر، استان اردبیل، در جاده اردبیل به سراب واقع شده است. گردنه صائین نام محلی است که این کاروانسرا در آن قرار دارد.
 2. چه دوره‌ای تعلق به این کاروانسراست؟
  • این کاروانسرا به دوران صفویه، به خصوص زمان حکومت شاه عباس اول، تعلق دارد.
 3. چه هدفی از ساخت این کاروانسرا داشته‌اند؟
  • هدف اصلی از ساخت این کاروانسرا، پذیرایی از مسافران و بازرگانان در جاده اردبیل – سراب بوده است. این اقدام همچنین به تقویت اقتصاد کشور و حمایت از بازرگانی هدف داشته است.
 4. از چه مواد ساخته شده است؟
  • این کاروانسرا از سنگ ساروج ساخته شده است.
 5. چه ویژگی‌های معماری در این کاروانسرا وجود دارد؟
  • دیوارهای آن از سنگهای زیبا و مقاوم بنا شده‌اند. ستون‌های با نقش برجسته و ساختار داخلی آن از نمونه‌های منحصر به فرد معماری است.
 6. آیا این کاروانسرا امکانات اقامتی دارد؟
  • بله، این کاروانسرا اتاق‌های وسیعی برای اقامت مسافران دارد و به بالاترین استانداردهای راحتی از جمله سالن‌های مراسمات برای زائران فراهم شده است.
 7. چه زمانی بهتر است این منطقه را بازدید کرد؟
  • بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار و تابستان است.
 8. آیا ورود به این کاروانسرا هزینه‌ای دارد؟
  • خیر، بازدید از این کاروانسرا کاملاً رایگان است.
 9. آدرس دقیق این کاروانسرا چیست؟
  • آدرس کاروانسرای سنگی صائین: جاده اردبیل به سراب، گردنه صائین، شهرستان نیر، استان اردبیل.
 10. آیا منطقه اطراف کاروانسرا نیز دیدنی است؟
 • بله، منطقه اطراف کاروانسرا بسیار زیبا و دست نیافتنی است، به ویژه در فصل بهار و تابستان.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه مناف زاده اردبیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل خانه مناف زاده هست.این سازه توسط حسین قلی صادقی بنا شده است . مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید تخمینه هزینه سفر با به گردی راحت سفر کنید

برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل است، گنبد شاطر یا به اصطلاح عامیانه شاطر گنبدی، سازه یا بنایی است که از دوران ایلخانی )اواسط اسلام( به جا مانده است. این برج در روستای صومعه، نزدیک به شهر اردبیل قرار دارد.

خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search