Search

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت را میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی اصفهان که جذاب است.اگر از گردشگران و تاریخ شناسان سراغ از شاهکارهای معماری ایرانی را بگیرید، بی شک به شما سفر به اصفهان را برای دیدن نمونه های بی نظیر معماری و هنر ایرانی در اوج شکوفایی اش توصیه می کنند. گوشه گوشه ی اصفهان پر است از یادگارهایی که از دوران سلطنت صفویان به جا مانده و هرکدام از این بناها تاریخ و هویتی در خود نهفته دارد. کاخ هشت بهشت از آخرین بازمانده های سلطنت صفویان است که به ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

کاخ هشت بهشت اصفهان
منبع:گوگل مپ کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت کجاست؟

کاخ هشت بهشت در مرکز شهر اصفهان در نزدیکی ایستگاه مترو میدان امام حسین قرار دارد که با کمی پیاده روی از این میدان به خیابان معروف چهارباغ یا گلدسته نزدیک می شویم و به پارک شهید رجایی می رسیم. در میان پارک کاخی به نام هشت بهشت خودنمایی می کند.

تاریخچه کاخ هشت بهشت

در سال 1080 هجری بدستور شاه سلیمان صفوی کاخی مجلل در دو طبقه در میان باغ های سرسبز منطقه ی چهارباغ بنا شد، که برای سکونت و تفریح شاهان و امرای صفوی ساخته شده بود. با روی کار آمدن سلسله ی قاجار ناصرالدین شاه این عمارت را به دخترش بخشید و برای او شرط گذاشت که سبک و سیاق آن را حفظ کند و در آن دخل و تصرفی صورت نگیرد اما پس از مرگ دخترش، وارثانِ باغ آن را بسیار تغییر داده و این مکان از شکل اصلی اش فاصله گرفت.

هشت بهشت بنایی ست هشت ضلعی با ارتفاع دو متر از سطح زمین در میان باغی سرزنده که امروز از حالت شخصی درامده و به پارک تبدیل شده است. ساخت آن سه سال به طول انجامید و معماری پر از جزییاتش تصویری از بهشت را یادآور می شود. کاخ چهار ایوان دارد که وجود حوض و فواره در ایوان ها نشان دهنده ی تابستانه بودن این مکان است. ستون های هر ایوان از چوب محکم وتنومند سرو است و سقف ایوان ها همانند دیگر بناهای دوران صفویه شامل نقاشی ها و شیشه کاری ها و تزیینات این چنینی ست که این حجم از زیبایی و ظرافت در یک جا حیرت انگیز است.

کاخ هشت بهشت اصفهان
منبع:گوگل مپ کاخ هشت بهشت اصفهان

در بالای ایوان ورودی سقفی گنبدی با پنجره هایی مشبک در اطراف برای ورود نور و تهویه ی هواست که خود این پنجره ها به زیبایی بنا اضافه کرده اند. طبقه ی اول تالاری مرکزی و وسیع را شامل می شود و اتاق هایی در اطراف آن هستند و در طبقه ی بالا طاق ها و رواق ها و اتاق های دیگری وجود دارد که دیوارهای تمام اتاق ها در دو طبقه گچ بری ها و نقاشی های چشم نواز دارد. این نقاشی ها در دوره ی قاجار پشت گچ پنهان شده بود اما به هنگام مرمت در عصر پهلوی تمام تزیینات دوباره بیرون آورده شد تا شکوه معماری و هنر صفوی بار دیگر خودنمایی کند.

وجه تسمیه

در مورد نامگذاری این عمارت نظرات متعددی وجود دارد که رایج ترین آن ها این است که این کاخ به صورت هشت ضلعی ساخته شده و در واقع هشتی یا ورودی آن دری ست برای وارد شدن به بهشت.

بهترین زمان بازدید

برای بازدید از دیدنی های اصفهان زیبا بهترین کار این است که فصل بهار و حوالی اردیبهشت را انتخاب کنید تا علاوه بر گشت و گذار در بناهای تاریخی و آثار هنری، از هوای مطبوع و دلپذیر اصفهان هم بهره مند شوید.

کاخ هشت بهشت اصفهان
منبع:گوگل مپ کاخ هشت بهشت اصفهان

اصفهان دارای کلیسای متعددی است که میتوان به کلیسای بیت اللحم و کلیسای وانک اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از جاهای دیدنی اصفهان هست که میتوان اشاره کرد.در ایران از گذشته تا کنون مسائل دینی و فرهنگی اهمیت ویژه ای داشته و برای تربیت افراد مجرب در این زمینه ها تلاش های بسیاری می شده. شاهان صفوی هم ارادت خاصی به اسلام و شیعه داشتند و در زمان سلطنت شان مدارس دینی بسیاری ساختند که بسیاری از آن ها هنوز باقی هستند و از آن ها استفاده می شود.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب می آید.اماکن تاریخی در اصفهان به قدری زیادند و هرکدام هنرمندانه و سرشار از جزییات معماری ساخته شده اند که برای گردش در اصفهان و بازدید از تمام مکان ها زمان زیادی لازم دارید.

حمام شیخ بهایی

اصفهان نصف جهان واقعیت جمله در این است که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است.اماکن تاریخی و قدیمی برای گردشگران از جنبه های مختلفی حائز اهمیت و جذاب اند. برخی به دلیل قدمت، برخی به دلیل شیوه ی ساخت، کاربری و یا زیبایی های ظاهری شان مورد توجه قرار می گیرند.

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search