Search

کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.

 کاخ ها، هم در گذشته و هم در زمان حال به عنوان مناطقی سلطنتی و حتی بنا هایی تفریحی و گردشگری به شمار می رفته است. یکی از همین سازه ها که می توان به آن اشاره کرد، کاخ موزه گرگان است.

این کاخ در ابتدا یکی از 12 کاخ سلطنتی خاندان پهلوی بوده که امروزه از حالت مسکونی به حالت غیر مسکونی و دیدنی تغییر کاربری داده و به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان برای بازدید عموم به عنوان موزه در دسترس قرار گرفته است.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

تاریخچه

این بنای تاریخی که از سال 1317 تا به امروز به صورت بسیار محکم و استوار پای برجاست، یکی از ساختمان ها و عمارت های ساخته شده به دستور رضاشاه است که در زمان حکومت پهلوی اول بنا شد، از همین رو این مکان از همان ابتدای سلطنت رضا شاه، به عنوان محلی برای سکونت ایشان عنوان گردید.

اما در اواخر حکومت پهلوی و در حوالی سال 1343 هجری شمسی بود که کاخ موزه گرگان، از حالت مسکونی برای خاندان پهلوی و مهمانان ایشان، تبدیل به یک موزه با دیدنی ترین آثار تاریخی شد و در همان سال های ابتدایی و در سال 1361 بازسازی کاملی بر روی این بنا صورت گرفت.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

معماری کاخ موزه گرگان

این موزه که یکی از زیباترین موزه های تاریخی ایران است، به سبک معماری اروپایی ساخته شده و با دیگر موزه های ایرانی تفاوت چشمگیری دارد. شایان ذکر است که این نوع سازه ها که در آن از معماری اروپایی استفاده می شده، در زمان پهلوی بسیار رواج داشته و زیبایی بسیاری را در عرصه معماری رقم زده است.

این سازه که از جاهای دیدنی گرگان است، با زیر بنای تقریبی 250 متر مربع، به صورت دو طبقه ساخته شده تا برای سکونت درباریان، مکانی راحت و مناسب باشد. این کاخ همچنین شباهت بسیاری به کاخ میان پشته انزلی نیز داشته که در نگاه اول متوجه آن خواهید شد.

آثار موزه

این موزه که آثار گرانقدری را از سر تا سر ایران در خود جای داده، سالانه شاهد بازدید کنندگان بسیاری بوده که نه تنها برای بازدید از آثار موزه به آن جا می روند بلکه برای دیدن بنای کاخ نیز، این مکان را در لیست دیدنی های سفر خود اضافه می کنند.

ما از ابتدایی ترین دیدنی های کاخ موزه گرگان که در حیاط این بنا واقع شده است، می توان به سنگ قبر هایی اشاره کرد که قدمت آنها به قرن های 8 تا 14 هجری قمری باز می گردد و به عنوان یکی از قسمت های تاریخی این بنا شناخته می شود.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

این موزه اشیایی را در دل خود جای داده که گاها قدمت آنها به 5000 سال رسیده و از زمان حکومت قاجاریه بر جای مانده است. از همین رو قسمتی در این موزه برای آثار باستانی و کهن اختصاص داده شده که از طبقه مشاهیر جداست.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

آبشار رنگو

آبشار رنگو در میان جنگل‌ ها‌ی سرسبز در استان گلستان بوده که به عنوان جاهای دیدنی گرگان نیز شناخته می شود. و با زیبایی که به منطقه اطراف بخشیده، بهترین مکان برای سپری کردن تعطیلات و آخر هفته ها می باشد.

دریاچه توشن

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که امروزه مقصد بسیار مهمی در گردشگری به خصوص در میان جوانان شده، دریاچه توشن است، دریاچه ای که با زیبایی های اطراف خود، چشم را محو تماشای خود کرده و گذر زمان را برایتان سریع می کند.

جنگل توسکستان

یک از جاهای دیدنی گرگان که می تواند شما را ساعت ها محو تماشای زیبایی های خود کند، بیشک جنگل توسکستان است که در دامنه شمال شرقی البرز و درست در میان شاهرود و گرگان قرار دارد؛ این جنگل که مسیر دسترسی به آن توسط جاده توسکستان فراهم می شود، دارای یکی از زیباترین مناظر زنده ایران است.

آبشار نومل

همانطور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید، آبشار ها همواره بهترین مکان های گردشگری برای سفر بوده و از گذشته تا کنون گفته شده هر جا آب هست آبادی نیز هست به همین دلیل اگر انتخاب شما آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان باشد، یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search