Search

چشمه چپقلی اراک

چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک

چشمه چپقلی اراک یکی از جاهای دیدنی اراک است که در فاصله ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی واقع شده؛ آب و هوای پاک و طبیعت بکرو دست نخورده دامنه کوه، در کنار چشمه های جوشان و خروشان که آب بسیار سردی دارد، امروزه این مکان را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اراک بدل کرده است.

آب بسیار خنک و گوارای  چشمه چپقلی، خواص درمانی زیادی داشته که این امر نیز مزیده بر علت شده تا علاقه مندان به طبیعت و طبیعت گردی به این منطقه جذب شوند. در محل جوش آب چشمه، محوطه ای وجود دارد که به صورت ایوان بوده و در آن درختانی به کاشت و داشت رسیده اند.

چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک
منبع:گوگل مپ چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک

گستره ۵۰۰ هکتاری کوه سفید خانی اراک علاوه بر زیبایی یکی از جاهای دیدنی اراک نیز بوده که گنجینه‌ ای ارزشمند از ۴۰ تا ۵۰ گونه گیاه درمانی مانند آویشن، استپا، درمنه، گون، گل آروانه، جو وحشی، قدومه، مرزنجوش و شیر سگ است. علاوه بر این موراد روییدن لاله های واژگون در انی منطقه چنان چشم اندازی به چشمه چپقلی می دهد که زیبایی آن را نمی توان با کلمات وصف کرد.

اقلیم چشمه چپقلی

این چشمه از نظر اقلیمی دارای زمستان‌ هایی سرد با بارش، بهار و پاییزی معتدل با وزش نسیم خنک و تابستان‌ هایی نه چندان گرم دارد.

خواص درمانی

به گفته برخی مردم محلی، آب این چشمه خواص درمانی متعددی دارد که نام ان را بر سر زبان ها انداخته است. مکانی که اگر به داروخانه دسترسی نداشتید به صورت طبیعی مشکل شما را بر طرف می کند.

بر اساس بررسی های آزمایشگاهی و جستجو های میدانی مرکز تحقیقات دانشگاه تهران، آب معدنی چشمه چپقلی از دسته آب های کربناته کلسیک و منیزین آهن‌ دار، بوده و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی است که همین امر مزیده بر علت ده تا آب بسیار سبکی داشته و خواص درمانی نیز پیدا کند.

چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک
منبع:گوگل مپ چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک

به گفته برخی آب این چشمه مدر بوده و همین امر سبب شده تا ریگ و شن‌ های مجاری اداری را در خود حل کرده و از تشکیل مجدد آنها جلوگیری ‌کند. علاوه بر آن با آشامیدن آب چشمه چپقلی از جاهای دیدنی اراک، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریک خود را از دست داده  و در نتیجه تغذیه و خون رسانی در شرایط بهتر انجام می‌شود.

علاوه بر موارد گفته شده، نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را طبیعی کرده و مواد نا سالم کلیه را دفع می کند. همچنین خوردن این آب حرکات دودی روده کوچک را کاهش داده و در طول دوره درمان با آن، املاح درون کیسه صفرا، به میزان زیادی در خون کاهش می‌ یابد.

چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک
منبع:گوگل مپ چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی اراک

مسیر دسترسی

مسیر دسترسی به این چشمه از محور بزرگراه اراک _ شازند قابل دسترس است به گونه ای که در 13 کیلومتری این محور و در جنوب سه راهی اراک _ ملایر _ شازند، در در روستای رباط میل و در دامنه شمالی  ” باغ برآفتاب ” واقع شده است. از همین رو نیز سالانه مردم زیادی به دیدن چشمه چپقلی یکی از جاهای دیدنی اراک، راهی استان مرکزی می شوند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، یکی از جاهای دیدنی اراک است که نام خود را از كوه ” هفتاد قله ” واقع در اين منطقه در بر گرفته است؛ این منطقه همانطور که از نامش مشخص است یکی از مناطق محافظت شده بوده و به صورت شبانه روزی،  توسط ماموران اداره حفاظت محیط زیست از آن نگهبانی می شود.

روستای تاریخی انجدان

روستای تاریخی انجدان بی شک یکی از جاهای دیدنی اراک است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از تاریخ غنی آن به این روستا سفر می کنند و صفحه ای دیگر از تاریخ ایران را برای خود ورق می زنند.

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.

موزه حمام چهار فصل

یکی از زیباترین آثار تاریخی یکی از جاهای دیدنی اراک، موزه حمام چهار فصل این استان است. موزه ای که امروزه به نام موزه مردم شناسی اراک نیز نام برده می‌ شود. این حمام که یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی ایران است، با تزئینات خیره کننده، به یک جاذبه گردشگری معروف بدل شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search