Search

چشمه های باداب سورت

جاهای دیدنی مازندران چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت، یکی از جاهای دیدنی مازندران، که بی شک تصاویر آن را حتی برای یک بار هم که شده، دیده اید. چشمه هایی پلکانی، چشمه هایی که شما با دیدن آن می توانید توصیف دقیقی از بهشت را بیابید.

بدون تردید چشمه های باداب سورت که به عنوان دومین چشمه آب شور بر روی کره زمین ثبت شده، می تواند پر از شگفتی باشد، چرا که هر پله نمایانگر رنگ و بویی متفاوت است. یکی از چشمه ها مزه شور می دهد و دیگری طعمی متفاوت با آن را در خود جای داده. یکی از این پله ها ژرف و دیگری عمقی بسیار کمی دارد.

جاهای دیدنی مازندران چشمه های باداب سورت
منبع گوگل مپ

این موضوع که چرا این چشمه ها پلکانی بوده؟ یا اینکه چرا رنگ و طعمی متفاوتی دارند، سوالی است که در ذهن اکثر بینندگان شکل میگیرد. و علت این موضوع این است که چشمه ‌های باداب سورت به دلیل جریان سیلاب ها و آب ‌های معدنی و رسوبی در طی سالیان سال این شمایل را به خود اختصاص داده و همین رسوبات مزیده بر علت شده تا رنگ های متفاوتی چون قرمز، زرد و نارنجی بر این مکان حاکم شده و زیبایی این مکان را دو چندان کند.

نگاهی به کهن

چشمه های باداب سورت، در دوران چهارم زمین‌ شناسی موازی با زمان آخرین چین‌ خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن تشکیل شده است.

جزئیات متحیر کننده

همانطور که توضیح داده شد چشمه های متنوع با رنگ و طعم متفاوتی در این مکان وجود دارد که برخی از آن ها خواص درمانی دارند.

جاهای دیدنی مازندران چشمه های باداب سورت
منبع:گوگل مپ

چشمه شور و برمودای اروست : در قسمتی از چشمه های باداب سورت که آب بیشتری را در خود جای داده است، حوضچه ‌ای با قطر تقریبی ۱۵ متر و عمیق حدودی 98 متر شکل گرفته که آب بسیار شوری داشته و در کناره های آن رسوباتی به رنگ سیاه مشاهده می ‌شود. به گفته برخی از اهالی محلی آب این چشمه جهت درمان دردهای کمر و پا، مشکلات پوستی، روماتیسم و میگرن کارایی دارد و به همین دلیل بسیاری از گردشگران در چشمه های باداب سورت به شنا می پردازند.

 اکسیر حیات : در شمال غربی این مکان، چشمه هایی وجود دارند که با نام اکسیر حیات شناخته می شوند و دارای آب نارنجی رنگ بوده و مزه ای رو به ترشی دارند. علاوه بر این دو، موارد دیگری مانند : چشمه ترش یا باداب ترش و سیاه تیل نیز در این مکان دیده می شود.

زمان و مکان

این چشمه ها در روستای سورت که یکی از روستاهای شهرستان ساری است واقع شده است، و به گفته گردشگران و اهالی همان منطقه، بهترین زمان برای سفر به چشمه های باداب سورت یکی از جاهای دیدنی مازندران، اردیبهشت ماه است چرا که هوا نه بسیار سرد و نه بسیار گرم بوده و علاوه بر آن درختان سوزنی برگ و درختچه های زرشک سر سبزی و خیره کنندگی بسیار زیادی را برای شما به نمایش می گذارند.

جاهای دیدنی مازندران چشمه های باداب سورت
منبع:گوگل مپ

تذکر : نکته پایانی به عنوانی یک تذکر برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است چرا که چشمه های باداب سورت یکی از جاهای دیدنی مازندران، به عنوان یکی از محیط های طبیعی زنده در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و یکی از زیبایی هایی است که نام ایران و ایرانی را زنده نگاه می دارد، پس از شما دوستان خواهشمندیم در حفظ و نگهداری از این محیط طبیعی نهایت تلاش را به عمل آورده و از ریختن هرگونه زباله در محیط خودداری کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مازندران

جنگل دو هزار و سه هزار

جنگل دو هزار و سه هزار، جنگلی که برای رسیدن به آن می بایست جاده دو هزار و سه هزار را که از تنکابن شروع می شود دنبال کنید تا به ارتفاعات مازندران یعنی این جنگل برسید. این جنگل که یکی از متحیر کننده ترین جاهای دیدنی مازندران است سالانه گردشگران زیادی را در خود پذیرا است.

پل ورسک

گر از دور دست به روستای ورسک و میان دو کوه سر به فلک کشیده عباس آباد را نگاه کنید، دره ای عمیق مشاهده می کنید که توسط پلی ارتباطی به نام پل ورسک به هم متصل شده اند. این پل مستحکم در شهرستان سواد کوه یکی از جاهای دیدنی مازندران واقع شده، که امروز چشمان زیادی را به سمت خود دوخته است.

روستای جواهر ده

اگر قصد سفر به  تاج سرسبز شمال ایران را داشتید فراموش نکنید که در این راه نگاهی به نگین این تاج یعنی روستای جواهر ده بیندازید. این روستا که یکی از جاهای دیدنی مازندران است در قلب رامسر بوده و از زیبایی بهت برانگیزی برخوردار می باشد.

دریاچه الیمالات

دریاچه ای از جنس آیینه که توسط جنگل های اطرافش محصور شده و تصویری متحیر کننده را برای گردشگران و بینندگان به نمایش می گذارد. دریاچه الیمالات که از جاهای دیدنی مازندران است سالانه صدها نفر از گردشگران را دور هم جمع کرده و زیبایی های ذاتی خود را برای آن ها به نمایش می گذارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search