Search

پل هفت چشمه اردبیل

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه

پل هفت چشمه اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل یا یئدی گوز کورپیسی از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است که در مرکز این شهر قرار دارد. از دیگر نام های این پل می توان به “ججین”، “پل داشکسن” و “قرمیزی کورپی” اشاره کرد. این پل بر روی رودخانه لیقو چای یا بالیخلی چای قرار گرفته است و در طراحی آن از گچ و آهک استفاده شده تا دوامی چند ساله داشته باشد.

تاریخچه پل هفت چشمه اردبیل

قدمت پل هفت چشمه اردبیل به دوران صفویه بر می‌گردد و دارای ساختاری مشابه با پل خواجو و سی و سه پل است. این پل از هفت دهانه آجری و موج شکن های بسیار قوی ساخته شده است که تقارنی مثال زدنی دارد.

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه

اهمیت سیاسی پل هفت چشمه

این پل به دلیل وصل کردن بخش های مهم حکومتی و دولتی به بخش های مردمی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. همچنین مکان بسیار خوبی برای اشراف داشتن به طبقه کارگر و مردم عامه بوده است. ستارخان هم زمانی که از زندان نارین فرار می‌کند به سمت این پل می‌آید و به یاران خود می‌پیوندد. از همین رو می‌توانید اهمیت سیاسی این پل را درک کنید.

این پل همچنین در مبارزات مشروطه دچار آسیب شد که تا سال 1374 مرمت و بازسازی روی آن انجام نگرفت. پس از آن در همین سال بازسازی شد و به شکل الان خود درآمد.

چرا پل هفت چشمه؟

در اواسط دهه 40 شمسی بود که این پل در لیست میراث ملی ایران قرار گرفت. بعد از سال 1374 که این پل بازسازی شد (پروژه بازسازی حدود 2 سال به طول انجامید) توانست به یک بخش توریستی در اردبیل تبدیل شود. پل داشکسن توانست حتی نظر بسیاری از توریست‌های خارجی زبان را هم به سمت خود جلب کند که باعث شد برای مشاهده این پل زیبا خود را به این منطقه خوش آب و هوا برسانند.

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه
منبع:ویکی پیدیا

رودخانه بالیقلوچای

همانطور که می‌دانید پل هفت چشمه اردبیل بر روی رودخانه بالیقلو چای یا بالیخلی چای قرار دارد. اما بر چه اساس به آن هفت چشمه می‌گویند؟ برخی از مردم معتقدند که آب این رودخانه از طریق هفت چشمه تامین می‌شود که البته زمین شناسان این موضوع را رد می‌کنند.

این رود در نهایت به رودخانه قره سو می‌رسد و باعث شده که آب زمین‌های کشاورزی به خوبی تامین شود و حتی برخی از افراد به ماهیگری در این رودخانه بپردازند. البته چندسالیست که این رودخانه دچار کم آبی شده است و تنوع ماهی‌های آن بسیار کم شده است.

بهترین زمان بازدید از پل داشکسن

اگر می‌خواهید سری به این پل و رودخانه‌اش بزنید بهتر است بهار یا تابستان را برای بازدید انتخاب کنید چرا که در پاییز و زمستان آب این رودخانه سرو و هوای این منطقه هم بسیار سرد می‌شود.

نحوه بازدید

بازدید از این پل کاملا رایگان است و مشاهده کامل این جاذبه گردشگری چیزی حدود یک ربع تا نیم ساعت وقت شما را می‌گیرد.

آدرس پل هفت چشمه اردبیل کجاست؟

برای رسیدن به این کافیست وارد شهر اردبیل شوید و از میدان یحیوی به سمت میدان پانزده خرداد بروید. در بین مسیر چشمتان به این پل و رودخانه زیبای آن خواهد خورد. به دلیل قرار گرفتن پل هفت چشمه در مرکز شهر دسترسی بسیار راحتی دارد که از هر نقطه می‌توانید به آن برسید.

?سایت به گردی محاسبه هزینه های سفرشما✈

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل است، گنبد شاطر یا به اصطلاح عامیانه شاطر گنبدی، سازه یا بنایی است که از دوران ایلخانی )اواسط اسلام( به جا مانده است. این برج در روستای صومعه، نزدیک به شهر اردبیل قرار دارد.

کاروانسرای سنگی صائین

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به کاروانسرای سنگی صائین اشاره کردکاروانسرای سنگی صائین متعلق به دوران صفویه میباشد. مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید و بتهرین زمان بازدید اشاره کرد

خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاح از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.

خانه مناف زاده اردبیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل خانه مناف زاده هست.این سازه توسط حسین قلی صادقی بنا شده است . مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید تخمینه هزینه سفر با به گردی راحت سفر کنید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search