Search

پل سامیان اردبیل

پل سامیان اردبیل یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که در مسیر استان اردبیل به قفقاز بر روی رودخانه بالیقلوچای یا قره سوی قرار گرفته است. بنا به گفته‌ها و شواهد زمان ساخت این پل به دوران صفویان برمی‌گردد.

پل سامیان اردبیل

نام پل سامیان اردبیل هم به روستایی که در نزدیکی آن واقع شده یعنی روستای سامیان برمی‌گردد. بعضی از افراد به این پل، پل سرخ سامیان هم می‌گویند که به خاطر آجرهای سرخی است که در ساخت آن به کار رفته شده است.یکی از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان می توان به این پل اشاره کرد.

مختصری از پل سامیان

پل سامیان اردبیل با فاصله 15 کیلومتری از اردبیل و در مسیراستان اردبیل به مشگین شهر قرار دارد. این پل از زمان صفویان به جا مانده و در مسیر شهر اردبیل به ارمنستان و مغان قرار گرفته بوده است.

معماری و بنای پل سامیان

این پل بدنه‌ای آجری و پایه‌ای از جنس سنگ دارد. طول این پل 55 متر، پهنا 4 متر و بلندایی 4 متری دارد. پل سامیان 6 دهانه با طاق جناغی دارد که اندازه‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت و دهانه وسطی از بقیه دهانه ها بزرگتر است. طراحی منحنی شکل دهانه وسطی باعث شده تا طراحی کلی این پل هم منحنی به نظر برسد. برخی معتقدند این پل دارای 7 دهانه بوده و شکلی متقارن داشته که به مرور زمان از بین رفته است.

این پل در دو وجه خود دارای موج شکن نیز می‌باشد. موج شکن‌هایی که رو به روی جریان رود قرار گرفته‌اند به شکل مثلثی و کاملا تیز و موج شکن‌های طرف دیگر به شکل نیم دایره هستند.

در چهارگوشه پل سامیان مناره هایی برای راهنمایی مسافرانی که در شرایط نامناسبی قرار داشتند و دید کافی نداشتند، طراحی و ساخته شده بوده که متاسفانه آن هم در طول زمان از بین رفته است.

سامیان در فهرست آثار ملی ایران

پل سامیان اردبیل در 28 مردادماه سال 1348 شمسی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسانیده شد.

بهترین زمان بازدید از پل سامیان اردبیل

این جاذبه تاریخی را در هر فصل از سال می‌توانید مشاهده کنید. در تابستان و بهار شاید رودخانه پر آبی نداشته باشد اما به خوبی خودش را نشان می‌دهد. در فصل پاییز و زمستان هم می‌توانید به تماشای منظره‌ی یخ زده در اطراف این پل بپردازید و از حال و هوای تاریخی پل سامیان که نشان دهنده دوران صفویه است، لذت ببرید.

از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان

نحوه بازدید از پل سامیان

هزینه بازدید از پل سامیان اردبیل کاملا رایگان است. بازدید از این پل زمان زیادی از شما را نمی‌گیرد و اگر خود را غرق در تاریخ این بنا کنید، می‌توانید یک ربع الی نیم ساعت از وقت خود را به این جاذبه تاریخی اختصاص دهید.

مسیرهای دسترسی به پل سامیان

برای دسترسی و مشاهده این پل باید از سمت اردبیل وارد جاده اردبیل – مشگین شهر شوید و پس از طی کردن مسافتی حدود 15 کیلومتر می‌توانید تابلوی روستای سامیان را ببینید. هنگامی که وارد این روستا شدید، از هر کسی بپرسید این پل که نشان دهنده‌ی تاریخ روستای سامیان نیز هست را به شما نشان می‌دهد.

آدرس: ایران ، اردبیل ، کیلومتر ۱۵ جاده قدیم اردبیل به مشگین شهر، روستای سامیان ، رودخانه قره سو

مدت زمان بازدید:در مجموعه 30 دقیقه

به اردبیل بروید و به آبشارهای این شهر نروید؟؟یکی از این آبشار ها که در این استانها هست میتوان به آبشار سردابه اردبیل اشاره کرد.

?سایت به گردی محاسبه هزینه های سفرشما✈

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

رودخانه بالیقلوچای اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به رودخانه بالیقلوچای اشاره کرد مسیرهای دسترسی زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن

آبشار سردابه اردبیل

آبشار سردابه اردبیل را میتوان به یکی از مناطق تفریحی و جاهای دیدنی اردبیل در بهار است اشاره کرد. این آبشار در روستای سردابه در کنار آب گرم سردابه واقع شده است. این منطقه دارای هفت چشمه آب گرم است که توانسته یکی از قطب های توریستی اردبیل را به خود اختصاص دهد. آبشار سردابه ارتفاعی 20 متری و دمایی حدود 35 درجه سانتی گراد دارد.

برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل است، گنبد شاطر یا به اصطلاح عامیانه شاطر گنبدی، سازه یا بنایی است که از دوران ایلخانی )اواسط اسلام( به جا مانده است. این برج در روستای صومعه، نزدیک به شهر اردبیل قرار دارد.

رشته کوه باغرو اردبیل+عکس+آدرس

جاهای دیدنی اردبیل در بهار می توان به رشته کوه باغرو اشاره کرد مسیر دسترسی بهترین زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search