Search

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

جاهای دیدنی زنجان پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

از جاهای دیدنی زنجان این پل است. این پل تاریخی و زیبا روی رودخانه ی زنجان رود قرار گرفته است.و حالا جزو جاهای دیدنی زنجان است.این پل قدمتی تاریخی دارد.پل حاج سید محمد در تاریخ 18 مهرماه سال 1356 با شماره  ثبت 1486 جزو یکی از آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است

متاسفانه زنجان رود که پل حاج سید محمد، مانند تاج بروی ان قرار گرفته هم در حال خشک شدن است و وضعیت مناسبی ندارد.اطراف این رود هم برخی از دوستان زباله ریخته اند. لطفا اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید و مسیرتان به این پل تاریخی خورد.زباله نریزید و اگر میتوانید بیاید دست به دست هم بدهیم و زباله های ریخته شده اطراف این رود را جمع آوری کنیم تا از خانه ی اصلی مان زمین و محیط زیست محافظت کنیم.

جاهای دیدنی زنجان پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود
منبع:گوگل مپ

تاریخچه پل حاج سید محمد

پل حاج سید محمد که یکی از جااهای دیدنی زنجان است در حدود سال 1300 هجری قمری(دوران مشروطه) و در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه ساخته شد. سفارش این بنا را حاج سید محمد موسوی داده بود.اما هزینه ی ساخت این پل را حاج یوسف ارباب که از ثروتمندان و تجار استان زنجان در دوران مشروطه بود پرداخت کرده است. خود حاج سید محمد هم مرد بزرگی بود و او هم جزو تجار ، توانگران و روحانیون زمان خود بود.

به احترام او و کار بزرگی که کرده است، نام این پل را از روی اسم ایشان انتخاب کرده اند.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید و خواستید از پل حاج سید محمد دیدن کنید، حواستان باشد به هیچ عنوان با هیچ وسیله ی نقلیه ای از رو این پل رد نشوید.

معماری و کاربرد پل حاج سید محمد

ورودی وسطی و اصلی پل حاج سید محمد که بزرگتر از بقیه ی دیگر ورودی هاست، عرض آن حدود ۹٫۱۰ مترمی باشد و از سطح آب حدود ۶٫۵۰ متر فاصله دارد.ورودی های غیر اصلی پل نیز ۴٫۸۰ متر از سطح آب فاصله دارند  و ۴٫۹۰ مترعرض و پهنای آن ها می باشد. در وسط ورودی ‌های اصلی پل و بر روی پایه‌ها، دو ورودی کوچک‌تر نیز با طاق جناغی و عرض ۲٫۳۰ متر ساخته‌شده است. و همچنین طول پایه های این پل دو متر می باشد. این دهانه‌ها علاوه بر کاهش وزن پل و صرفه‌جویی در مصالح، آب‌های طغیانی را نیز از خود عبور میدهند.

جاهای دیدنی زنجان پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود
منبع:گوگل مپ

جاهای دیدنی زنجان پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

البته حالا که این رود خشک شده است دیگر این کاربرد بلااستفاده شده است. همه ی طاق ها و بدنه اصلی پل حاج سید محمد با آجرهایی به اندازه ی  5 در 25 در25 سانتی متر ساخته شده است. بستر زنجان رود را زمان برپایی پل سنگ فرش کرده بودند، که میراث فرهنگی با باسازی غیر حرفه ایی این سنگ فرش ها را از بین برد.و حالا بستر رودخانه با سنگ‌های رودخانه ای پر شده است.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کنید می توانید این پل زیبا را ببینید.اما پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود یکی از زیبا ترین و کاربردی ترین جاهای دیدنی زنجان است.

اگر شما به جاهای دیدنی زنجان بروید و روی پل حاج سید محمد قدم بزنید،از زیبایی این پل لذت می برید اما اگر طرفدار محیط زیست باشید دیدن منظره خشک شده ی رودخانه میتواند شما را آزرده خاطر کند.اما به شما قول می دهم جاهای دیدنی زنجان آنقدر زیباست که به سرعت می تواند حال شما را خوب کند.

مسیر دسترسی:

زنجان، کمربندی جنوبی زنجان، روبروی خیابان صدر جهان، کوچه باغی

زمان دسترسی به این مکان از مرکز شهر زنجان حدود  15 تا 25 دقیقه می باشد.

هزینه ورودی:

هزینه ی ورودی رایگان است و بازدید برای عموم آزاد است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان می باشد.این مسجد همانطور که از اسمش پیداست بزرگترین،زیباترین و مهم ترین مسجد شهر زنجان می باشد.جالب است بدانید که بزرگترین مدرسه دینی این شهر هم درون این مسجد زیبا قرار دارد.

موزه رختشویخانه زنجان ورود آقایان ممنوع

یکی اززیباترین جاهای دیدنی زنجان رختشویخانه آن است. که ورود آقایان به آن ممنوع بوده است. حالا بریم قصه جالب این ممنوعیت را باهم بخوانیم.

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان می باشد.این بازار، طولانی ترین بازار مسقف ایران است.سالیانه تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی به بازار زنجان می آیند.بازار زنجان مکان بسیار خوبی برای بازدید و خرید سوغاتی است چون حجره داران این بازار بسیار منصف هستند و کالا های خودرا با قیمت مناسب میفروشند.گویی که میخواهند قلب جاهای دیدنی زنجان با ورود مردم به این مکان همیشه بتپد.

چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم وننق جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد.این چشمه آب گرم وننق هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب میکند.علت پرطرفدار بودن چشمه ی اب گرم وننق که جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد، این است که این چشمه خواص درمانی و جادویی بسیاری را در دل خود جای داده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search