Search

پشت قلعه آبدانان ایلام

پشت قلعه آبدانان یکی از جاهای دیدنی ایلام است و می توان به روستاهای این استان اشاره کرد.روستاهای شهر ایلام به دلیل طبیعت زیبا و وجود مکان های تاریخی و باستانی اطراف آنها مورد توجه گردشگران قرارگرفته اند. روستاهایی بکر و دیدنی نظیر سنگ سفيد، زنجيره عليا، سراب كلان و پشت قلعه آبدانان را می توان نام برد.

روستای پشت قلعه آبدانان در دهستان جابر انصار به فاصله 283 کیلومتری از شهر ایلام قرارگرفته است.

در فاصله 5 کیلومتری شهر آبدانان و درناحیه جنوبی رودخانه دویرج بر روی تپه ای بلند مشرف روستای پشت قلعه، دژی مستحکم خودنمایی میکند. این قلعه در زمان ساسانیان از گچ و سیمان بنا گردیده است که باعث استحکام آن شده است. دورتادور تپه برج های شاه نشین، برج های نگهبانی،  با اتاق های مسکونی و پلکان درهم پیچیده زیبایی خاصی به قلعه داده است. دراطراف تپه گودال های طبیعی وجود دارد که رودخانه دویرج از وسط برج ها عبور می کند. قلعه آبدانان بیشتر جنبه نظامی داشته است. دور تپه کانالی قرار دارد که مانند خندق از دژ محافظت می کند. از یک قسمت  از این خندق طبیعی رودخانه دویرج عبور می کند.

موقعیت جغرافیایی روستای پشت قلعه آبدانان

شهرستان آبدانان از جنوب با اندیمشک، از غرب با دهلران و از شمال شرقی با دره شهر همسایه است.

شهرستان آبدانان در داخل دره ای بین کبیرکوه و دینارکوه قرار گرفته است .لذا مسیر رفت وآمد به دلیل پیچ و خم های فراوان سخت می باشد. اما مسیر پوشیده شده از طبیعت زیبا و طبیعی بلوط، پسته کوهی، انجیر کوهی و گیلاس وحشی سختی راه دیده نمی شود.

خاک روستای پشت قلعه آبدانان برای کشاورزی مناسب می باشد. آب وهوای آن معتدل است و باعث توسعه کشاورزی گردیده است لذا صنعت اصلی این منطقه کشاورزی ودامپر وری است.  و دراین منطقه گیاهانی همچون بادام کوهی، گیلاس وحش وپسته کوهی می بینید.

منبع:ویکی پدیا

شهر آبدانان دارای معادن نفت، گوگرد و چشمه های آب گرم است.  اما متاسفاه درحال حاضر بهره برداری خاصی از آنها صورت نمی گیرد . در واقع جاذبه های گردشگری پشت قلعه آبدانان سالانه بازدید کننده های زیادی زا به این منطقهجذب می کند. در واقع آثار باستانی و مناطق گردشگری این شهرستان است که به اقتصاد منطقه کمک می کند.

قدمت تاریخی پشت قلعه آبدانان در شهر آبدانان

قدمت تاریخی پشت قلعه آبدانان موجب گردیده توسط میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده و جزء آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

طبق تعریف شاهدان محلی این قلعه رابطی بین قلعه هزار در و قلعه هزارانی بعنوان یک تونل ازتباطی مخفی بوده است که در مواقع محاصره نظامی راهی برای شکستن محاصره در آن زمان محسوب می شد.

منبع:خیر

از آثار باستانی این شهرستان می توان به قلعه هزار در، قلعه هزارانی، شهرتاریخی سراب و پشت قلعه آبدانان و  مناطق گردشگری آبشارهای خروزان، تختان و ماهوته  اشاره کرد.

آبدانان از شهرهای مهم استان ایلام می باشد که به دلیل طبیعت بکر، خاک حاصلخیز و جاذبه های باستانی و سنتی از شهرتی خاص برخوردار است. آب وهوای آن معتدل است تابستانی گرم و زمستانی سرد دارد. لذا فصل بهار بهترین زمان برای سفر به این شهر باستانی است.از دیگر جاهای دیدنی ایلام میتوان به تالاب چکر اشاره کرد.همچنین می توانید به تنگه سازبن ایلام هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

آبشار پلیه ایوان ایلام

به شهر آبشارها خوش آمدید.از جاهای دیدنی ایلام میتوان به آبشار های این استان اشاره کرد.استان ایلام سرزمین رنگ و نقش های چشم نواز از سفیدی برف کوه ها تا سبزی کشتزاران می باشد

تالاب چکر ایلام

ایلام یکی از پرجاذبه ترین و چشم نوازترین شهرهای غرب ایران است. از تالاب های معروف وجاهای دیدنی ایلام می توان به تالاب زمزم، سیاب دریوش و تالاب چکر ایلام اشاره نمود. این تالاب ها مناظر فوق‌العاده بی نظیری دارند اما نام آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم.

پارک جنگلی چغاسبز

شهر ایلام شهر نسبتاً جوان و نوبنیان است و روبه رونق گام برداشته است.از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به جنگل های اطراف شهر و چشمه های غربی و جنوب غربی شهر باغاتاشاره کرد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search